Політика

Відкрита унікальна сакральна виставка

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї відкрито унікальну виставку сакрального мистецтва, яка працюватиме до 19 квітня. Ідея виставки належить завідуючому відділом реставрації Івано-Франківського краєзнавчого музею Валерію Твердохлібу, який проводив значну частину реставраційно-консерваційних заходів щодо порятунку творів, що були в дуже тяжкому стані.

На виставці вперше для загального огляду представлено твори з колекції кафедрального собору Святого Воскресіння в Івано-Франківську, яку зібрав настоятель храму отець-митрат Юрій Новицький. Вагому частину колекції складають плащаниці кінця XVIII-XX ст., яких налічується 24.
Плащаниці належать до творів богослужбового вжитку, які у храмах східнохристиянської традиції виставляються один раз на рік, протягом двох днів Великої П’ятниці та Суботи. У день Великої П’ятниці плащаниця символізує мертве тіло Христа, а обряд відтворює історичну подію його похорону. Вірні, які приходять поклонитися плащаниці, символізують Йосифа Ариматейського, Никодима, жінок-мироносиць, які прийшли вшанувати тіло Господа. Найповніше ця подія описана в Євангелії від Івана, який, як вважається також міг бути очевидцем події. Плащаниця виставляється в храмі вірних до Воскресної Утрені. Після відправи надгробного перед утренею її кладуть у святилищі на престолі, де вона залишається 40 днів, означаючи час перебування Христа на землі до Вознесіння.

Експоновані плащаниці виявляють значну мистецьку цінність. До особливо цікавих експонатів слід віднести групу центрально-українських плащаниць другої половини XIX ст., які об’єднані іконографією та художнім вирішенням. Це багатофігурні плащаниці зі сценою оплакування Христа.

Найдавнішою є однофігурна плащаниця зі зображенням Христового тіла на локальному темному тлі, яку можна віднести до кінця XVIII ст. Цікавими за манерою виконання є також плащаниці зі сценою покладення Христа до гробу, які слід датувати орієнтовно серединою XIX ст.

Вагомим акцентом експозиції є група ручних різьблених хрестів XIX ст. (37 творів), які демонструють різні варіанти іконографії, художньо-стильового вирішення, а також техніки виконання.

Загалом, експоновані твори представляють різні види українського сакрального мистецтва. Вони є різними за іконографією та формальним виконанням. Ці пам’ятки підкреслюють наскільки важливе місце посідали в українських храмах мистецькі твори, як багато уваги відводилося належній візуалізації євангельської історії. Сподіваємося, що виставка буде належно оцінена глядачами і стане ще одним поштовхом для збереження давніх творів української культури та мистецтва.

А.Чемеринський, головний спеціаліст управління культури Івано-Франківської ОДА із взаємодії зі ЗМІ

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.