Політика

У Держприкордонслужбі відмовилися повідомити, як обвинувачений у держзраді Коцаба виїхав з України

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Держприкордонслужбі відмовилися повідомити, яким чином і коли обвинувачений у державній зраді журналіст Руслан Коцаба перетнув державний кордон, посилаючись на те, що це — інформація з обмеженим доступом.

Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільному надіслав директор Департаменту охорони державного кордону Леонід Баран. Втім медіаюрист Ігор Розкладай у коментарі Суспільному сказав, що відповідь відомства на запит є неправомірною, пише Суспільне.

Обвинувачений у держзраді Руслан Коцаба виїхав з України

“Адміністрацією Держприкордонслужби в межах компетенції розглянуто ваш запит № 8 від 09.01.2023. Зазначаємо, що інформація, яка запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини 2 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” (далі — Закон). Враховуючи зазначене, керуючись статтею 22 Закону, такий запит не підлягає розгляду в порядку, визначеному цим Законом”, — написав Леонід Баран.

У коментарі кореспондентові Суспільного медіаюрист Ігор Розкладай сказав, що ця відмова Держприкордонслужби є неправомірною.

Читайте: Коцаба вважає, що сепаратисти – це своєрідний Майдан, який проти Києва, але не проти України

“Щоб відмовити у наданні доступу за частиною 2 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, потрібно провести “трискладовий тест”. Це — вже порушення з їхнього боку. Якщо вони просто посилаються без тесту — це неправомірна відмова, яку можна оскаржувати через суд або до омбудсмена”, — пояснив Ігор Розкладай.

Зі слів експерта, у Держприкордонслужбі мали пояснити, чому саме не можуть надати інформацію.

“Наприклад, чому шкода від оприлюднення переважає суспільний інтерес. А в цьому випадку переважає якраз суспільний інтерес, зважаючи саме на особу Коцаби, який неодноразово ставав предметом публічних дискусій”, — розповів Ігор Розкладай.

Що таке “трискладовий тест”

Згідно із ч. 2 ст. 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” обмеження доступу здійснюється при дотриманні сукупності таких вимог (трьох пунктів):

  • виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
  • розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
  • шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

16 січня 2023 у Коломиї мало відбутися судове засідання у справі журналіста і блогера Руслана Коцаби, якого звинувачують у державній зраді. Однак жодна зі сторін не з’явилася до суду. Обвинувачений Руслан Коцаба перебуває у США. Про це він поінформував на своєму YouTube-каналі.

Що відомо

У січні 2015 року Руслан Коцаба розмістив у Інтернеті відеозвернення до Президента України, у якому закликав українців бойкотувати мобілізацію. Окрім того, він брав участь у низці передач пропагандистського характеру на російських телеканалах.

Коцабу затримали у лютому 2015 року. Його звинуватили у державній зраді та перешкоджанні діяльності Збройних сил України.

У травні 2016 року Івано-Франківський міський суд виніс обвинувальний вирок Руслану Коцабі. Колегія суддів призначила журналісту покарання у вигляді три з половиною роки позбавлення волі за перешкоджання діяльності Збройних сил України.

Після оскарження вироку Апеляційний суд області повністю виправдав Коцабу та визнав його невинним. Прокуратура оскаржила це рішення у Вищому спеціалізованому суді України, який направив справу Коцаби на повторний розгляд.

У лютому 2018 року Апеляційний суд Івано-Франківської області ухвалив рішення направити справу у Долинський районний суд. Звідти обвинувальний акт повернули прокуратурі через брак доказів. Прокуратура такі дії суду оцінила незаконними й оскаржила повернення обвинувального акту. З квітня 2019 року справа перебуває на розгляді у Коломийському суді.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.