Погляд

Максим Карпаш: Як перестати боятись блекауту

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Останніми тижнями у публічному просторі багато говорять про можливий блекаут. Тобто, про тотальне майже неконтрольоване вимкнення всієї енергетичної системи України. Це означатиме, що більшість споживачів буде відключена в автоматичному режимі. Час на відновлення живлення у системі буде доволі значний – до кількох діб. Саме тому компанія «Укренерго» ввела графіки аварійних та планових відключень. Уже говорять навіть про планові увімкнення. Усе це задля того, аби уникнути повного блекауту, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська Українська енергосистема (її електрична складова) централізована – така її особливість. Після розпаду СРСР нашу енергосистему фактично від’єднали від загальної радянської. Залишили тільки можливості для резервного постачання з білорусі та рф. До слова, якраз на 24-26 лютого 2022 року було заплановане остаточне відключення української енергосистеми від російської. Мабуть, збіг.

Читайте Максим Карпаш: Готуймо сани навесні

Останній більш-менш великий блекаут відбувся у США, в Техасі, в лютому 2021 року. Техаська енергетична система фактично від’єднана від федеральної. Тому в дуже холодний період, що передував тому блекауту, не можна було перекинути додаткові потужності для балансування раптового небаченого попиту. У ті дні  вимкнення тривалістю 70-100 годин торкнулись понад 4,5 млн домогосподарств (12-15 млн людей). Офіційними жертвами стали 210 людей. Збитки – на десятки мільярдів доларів (прямі, непрямі, страхові виплати тощо). І це був не перший блекаут у Техасі за кілька десятків років.

Енергетики усього світу детально вивчали Техаський блекаут 2021. Які ж уроки можна винести з цієї найбільш співставної з українською реальністю надзвичайної ситуації?

Насправді їх кілька:

  1. Треба підготуватись до реагування на найбільш очікувані проблеми: обрив ліній електропередач, буревії, зростаючі потреби в енергії, аварійні вимкнення тощо. Саме така сукупність несприятливих чинників склалася в Техасі в ті дні.
  2. Упевнитись в надійності ланцюгів постачання енергії. Саме в середині лютого 2021 в Техасі різко упав видобуток природного газу, а майже половина електрогенерації там – газова. Газових сховищ, скоріше за все, великих не мали.  Також слід врахувати нестабільність і непрогнозованість генерації електроенергії відновлювальними джерелами.
  3. Налаштувати відповідні ринкові механізми. Державне регулювання разом з обґрунтованими цінами повинні забезпечити системі належну стійкість. З регулюванням у нас загалом усе гаразд, а от з ціноутворенням ситуація складна – неможливо очікувати від недофінансованих енергетиків героїчної роботи в режимі 24/7.
  4. Міждержавні інтерконектори та транскордонна торгівля електроенергією можуть компенсувати тимчасові проблеми. Слід зазначити, що саме цей інструмент передбачає поступове наближення наших цін на електроенергію до європейських. Інакше гіпотетична можливість імпорту з Європи виявиться уявною.
  5. Енергоефективність кожного домогосподарства може дати величезний сумарний ефект. Дисбаланс між потребою та енергопостачанням у лютому 2021 року в Техасі складав до 40%. Значну частину його пояснювали надмірним споживанням.

Читайте Максим Карпаш: Вкотре про енергетичне виживання

Отже, саме контрольоване відключення, яке ми спостерігаємо у ці дні, є результатом вивчених уроків з Техасу. Навіть наявність електрики по кілька годин на добу уможливлює виживання кожної окремої групи домогосподарств.

Беремо на озброєння, усвідомлюємо ризики та працюємо до перемоги.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.