Невиправдані напади й особисті образи в коментарях – звична річ для соцмереж. Часто буває важко втриматися, щоб не відповісти, пише Репортер.
Та чи варто тратити нерви на довгі суперечки, чи краще просто ігнорувати негатив?
Сперечатись немає сенсу
Франківка Ірина Гаврилюк розповідає, що переважно не звертає уваги на злі коментарі. Коли критика необґрунтована, а коментатор просто хоче виплеснути негатив, немає сенсу витрачати час і нерви.
Хіба як щось дуже сильно мене зачіпає, то можу відписати з сарказмом, – каже Ірина. – Своєю відповіддю я даю людині зрозуміти, що вона або пише дурню, або намагаюся звести все до абсурду. Але у більшості випадків це не допомагає. Тому я з цим змирилася і взагалі не звертаю уваги. Якщо людина хоче виплеснути свій негатив – нехай, це не має зачіпати мої почуття чи інших. А сперечатися з ними немає сенсу.
А депутатка Івано-Франківської облради Євгенія Бардяк каже, що відповідає лише на конструктивну критику щодо її рішень чи позиції. Ці коментарі важливі для аналізу роботи. А на прямі образи не відповідає взагалі, щоб не підживлювати злість недоброзичливців.
Читайте: Перезимувати. Як підготуватися до зими й не стати жертвою паніки чи маркетингу
Буває, знайомі люди не мають внутрішнього ресурсу озвучити якісь свої незадоволення особисто, а роблять це через соцмережі. Тоді треба проаналізувати стосунки та, якщо вони важливі, проговорити ситуацію, – каже Євгенія Бардяк. – А коли у коментарях несеться потік однотипних образ від «ботів» чи незнайомців про мене як про людину, яку ніколи не бачили й не знають, це не зачіпає. Соцмережі деколи служать місцем викиду негативної енергії, що накопичилася, або це справа рук конкурентів, заздрісників. І кожен з нас може стати ціллю. Щоб знизити «токсичність» у своєму просторі, таких краще взагалі блокувати.
За словами Євгенії, активно боротися з хейтом немає сенсу. Він завжди існуватиме щодо тих, хто видимий в інформаційному просторі.
Головне – знайти винного
Психологиня Наталія Мухітдінова пояснює, що під час останніх років карантинів і війни в людей накопичилося багато негативу. Ці неприємні емоції – злість, ненависть, тривога – хочеться вилити на когось іншого. Іншими словами – знайти «винного».
Соцмережі для цього є ідеальним місцем, – каже Наталія Мухітдінова. – «Винними» можуть бути або одна людина, або група людей – «погані» журналісти, лікарі, політики. Це просто має бути хтось, хто не погоджуватиметься з нами. Нам треба, щоб наш мозок його маркував цю людину як інакшу й автоматично відправив її в категорію «ворог». Бо в таких реаліях світ легко ділиться на чорне і біле, на своїх і чужих.
За словами психологині, за злими коментарями часто стоїть дуже мила в реальному житті людина. А бувають навіть підлітки, яким часто не дають висловитися дорослі, тож в інтернеті, в умовах анонімності, вони шукають можливість донести свою думку в такій формі, в якій хочуть.
Мережа дає певну анонімність. У реальному житті ми носимо маски, які нас спонукають залишатися ввічливими, – говорить Наталія Мухітдінова. – З іншого боку, соцмережі подарували можливість стати відомим не лише у вузькому колі спілкування. Але наші культурні та освітні рівні при цьому не виросли. Тож люди обирають прості способи, щоб досягнути цієї популярності. А зухвала поведінка у соцмережах може з нею асоціюватися.
В інтернеті краще не відповідати
Найчастіше негативні коментарі залишають люди, в яких немає фотографії на аватарці та реального прізвища. І не завжди за цим стоїть бот. Інколи просто людина використовує повну анонімність, щоб висловлювати непопулярні для її соціального статусу думки.
Я вважаю, що не варто відповідати на такі коментарі, – говорить психологиня. – Бо, якщо людина хоче діалогу, зрозуміти вас, вона ставить запитання, просить аргументів. А якщо відразу вивалює на вас відро помиїв, то найімовірніше, вона й не планувала порозумітися. Тоді легше просто відійти в бік, бо сенсу щось доводити немає.
Не «послиха». Як правильно утворювати фемінітиви і нащо вони нам потрібні
Інша справа – коли це різкий негатив в інтернеті від когось знайомого. Часто в реальному житті ця людина не сказала б того, що написала у коментарі.
Тут уже ви маєте обирати – бути щирим чи ввічливим. Можна щось пояснювати, питати. Але важливо розуміти, чи хочете ви, щоб такі дискусії були у всіх на виду, – пояснює Наталія Мухітдінова. – Можливо, краще їх перенести у приват. Бо інколи наявність глядачів будить у нас дивні речі. Хочеться ставати агресивнішим, зухвалішим, роздувати своє его. Але треба пам’ятати, що, кидаючи багно в іншу людину, неможливо не забруднити руки.
З ботами говорити не варто
Є окремий вид коментаторів – так звані боти. Взагалі бот – це програма, яка автоматично виконує ті ж дії, що й звичайний користувач. Наприклад, за допомогою прописаних ботів можна швидше знаходити квитки на поїзд чи отримувати інформацію від офіційних каналів. Також ботами називають фейкові сторінки у соцмережах, які створюють спеціально для політичної пропаганди чи інших цілей.
Читайте: Мийте руки до і після. Як не стати жертвою ворожої пропаганди
На порталі Internews радять, як відрізнити бота у соцмережі. Ознаки можуть бути такі:
- Багато репостів, відсутність регулярного контенту.
- Немає аватарки, замість фото – якась картинка.
- Боти часто додають одні одних у друзі, або відстежують одні одних.
- Публікують один і той самий коментар у різних мережах.
- Дуже багато друзів за відсутності оригінального контенту або навпаки – майже повна відсутність друзів.
У квітні 2022 року свої поради, як відрізнити бота, надали й у Міносвіти. Там радять такий механізм перевірки того, хто перебуває по інший бік монітора:
- Яке ім’я має профіль? Несправжні профілі найчастіше використовують абстрактні назви, однотипні імена (як-от Іван Іванович) або емоджі.
- Чи є фото? Найчастіше фейкові профілі не використовують справжні фотографії.
- Що на сторінці? Фейкові Facebook-профілі зазвичай репостять інформацію лише однієї тематики та залишають багато коментарів на різних дописах.
- Як людина пише? Чи ви помічали схожі повідомлення та коментарі? Чи надсилає людина посилання на інші ресурси? Боти можуть використовувати однакові повідомлення для того, щоб дізнатися детальну інформацію.
Сперечатися з ботами, щось їм доводити не потрібно. Краще просто поскаржитись на такого користувача.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.