Статті

Вступ по-новому. Як абітурієнтам написати вдалий мотиваційний лист

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цьогорічний вступ у виші не буде схожий на попередні.

В умовах війни правила змінилися: замість ЗНО – мультипредметний тест, замість шкільного атестата – мотиваційний лист. У тому, як проходитиме вступна кампанія під час війни, розбирався Репортер.

Вступ по-новому. Як абітурієнтам написати вдалий мотиваційний лист
Фото: depositphotos

Мультипредметний тест

Спочатку абітурієнти мають скласти національний мультипредметний тест (НМТ). Ті, хто вступає цього року, вже зареєструвалися на тест і проходитимуть його в основну сесію (18 липня – 10 серпня) або в додаткову (16-20 серпня) чи спеціальну (12-16 вересня).

Тестування проводитимуть у тимчасових екзаменаційних центрах, створених на базі навчальних закладів. Якщо під час проходження тесту лунатиме повітряна тривога, процес зупинять. Коли тривога буде недовгою, після відбою учасники продовжать складання тесту. В іншому разі їм запропонують пройти тест у межах додаткової сесії.

Також тест можна буде скласти у багатьох країнах Європи та в США й Канаді.

З собою треба мати паспорт і запрошення-перепустку зі своєї інформаційної сторінки, де буде вказано дату, місце і час. Вступникам, які тимчасово перебувають за кордоном, варто врахувати, що у запрошенні буде вказана година початку тестування за київським часом.

Вступ по-новому. Як абітурієнтам написати вдалий мотиваційний лист
Фото: depositphotos

Національний мультипредметний тест складатиметься із трьох блоків: української мови (без літератури), математики та історії України. Всього – 60 завдань, які треба виконати за 120 хвилин. З української мови не буде розгорнутих питань, лише 15 тестів та 5 завдань на встановлення відповідності. З математики буде 14 тестів, 4 завдання на встановлення відповідності та 2 завдання, де потрібно дати коротку відповідь. Буде можливість користуватися чернетками.

Історичний блок стосуватиметься лише новітньої історії України у період з 1914 року по початок ХХІ століття. Тут на абітурієнтів чекають 15 тестових завдань та 5 – на встановлення відповідності.

Тестові бали кожного блоку переведуть у шкалу від 100 до 200 балів.

Мотиваційний лист

Важливе нововведення цього року – мотиваційний лист, який має написати абітурієнт і подати під час вступу. Для кожного вишу і спеціальності треба писати окремий мотиваційний лист, адже в ньому вступник має описати, чому його цікавить саме цей університет і саме ця майбутня професія.

Загальних критеріїв до написання немає. Окремі поради можна знайти на сайтах університетів. Наприклад, у Прикарпатському університеті радять спочатку «здійснити глибокий самоаналіз, дослідити майбутній фах». Потім – виділити основні ідеї, а потім поділити їх на розділи.

Необхідно переконатися, що лист конкретний і не занадто розлогий (як правило, поміщається на одну-дві сторінки формату А4), написаний розбірливим почерком чи рекомендованим шрифтом (Times New Roman 12, інтервал між рядками – 1,5). Правопис та граматика правильні. Мова логічна і зрозуміла, – йдеться на сайті.

У ПНУ кажуть, що лист не повинен мати емоційного відтінку, а бути стриманим та серйозним. Структуру подають таку: шапка (шанобливе звертання до керівника закладу освіти), вступ, основна частина (характеристика професійних цілей вступника, здобутки, академічні результати, знання та навички) і завершальна частина.

З молитвою й без консервантів. Як у франківському медуніверситеті готують мазі для бійців (ФОТО)

З листом можна відправити відскановані копії або якісні фото додатків, які підтверджують його мотивацію. Це можуть бути грамоти, сертифікати та інші документи. Тоді наприкінці мотиваційного листа треба подати лаконічний перелік усіх додатків.

Надсилати свої роботи потрібно разом з електронною заявою через електронний кабінет вступника. Тоді вже комісія університету присвоюватиме листам оцінку: оригінально, достатньо, поверхово, недостатньо.

Схожі вимоги наводять і у франківському медуніверситеті. Тут теж йдеться про основні вимоги: індивідуальність, адресність, доказовість, оригінальність, конкретність, щирість та цілісність.

На сайті університету Короля Данила можна знайти взірець мотиваційного листа. Там – трохи інші технічні вимоги до оформлення. Розмір тексту мотиваційного листа – 1 сторінка формату А-4, 270-300 слів, шрифт – Times New Roman, кегль – 14, міжрядковий інтервал – 1, усі поля – 2 см, вирівнювання тексту одночасно зліва і справа.

В університеті нафти і газу також подають чіткі вимоги до оформлення документа. Має бути міжрядковий інтервал 1, шрифт – Times New Roman, кегль 14. Відступи 2 см з усіх сторін, справа – 1 см. Абзацний відступ – 1,25 см, текст має бути вирівняний за шириною. Вимоги до змісту – практично такі самі, як в інших вишах, хіба тут ще пропонують описати, ким ви уявляєте себе після закінчення університету.

А в університеті «Львівська політехніка» нагадують, що лист не повинен бути великим списком досягнень та навичок. Краще акцентувати на майбутніх планах, а не попередніх здобутках. Заборонено вживати сленг та нецензурну лексику. Мотиваційний лист повинен мати обсяг одна сторінка А4, розмір шрифту – не менше 12 кегль і бути збережений у форматі PDF.

Вступ по-новому. Як абітурієнтам написати вдалий мотиваційний лист
У кожного університету свої вимоги до мотиваційного листа

У Львівському університеті імені Івана Франка у листі просять розповісти про оцінки з предметів, відвідані факультативи та пройдені курси, пов’язані з обраною спеціальністю. Також можна розповісти про соціальну активність, волонтерську та громадську діяльність.

Творчий конкурс

Вступникам на деякі спеціальності потрібно додатково пройти творчий конкурс. Вони найчастіше проходитимуть онлайн.

Ми дозволили надсилати на адресу вступної комісії відео, якщо це вступ на творчі спеціальності – хореографія чи музичне мистецтво, – каже відповідальна секретарка вступної комісії УКД Оксана Каленюк. – Також у дистанційному форматі проводитимемо конкурси з рисунку для вступу на дизайн та архітектуру. Передбачене і проходження творчих конкурсів у офлайн-форматі. У нашому університеті є укриття на випадок повітряної тривоги.

У Прикарпатському університеті творчі конкурси треба складати майбутнім дизайнерам, музикантам, акторам, танцівникам, художникам та фізкультурникам і спортсменам. А от на журналістську спеціальність в останні роки творчих конкурсів не роблять. Втім, за словами доцентки кафедри Соломії Хороб, цьогоріч мотиваційний лист частково дає змогу перевірити вміння вступника письмово формувати свої думки.

Коли ми формуємо електронний кабінет, ми маємо сухий перелік документів, наприклад, який підтверджує пільги, – говорить Соломія Хороб. – Але немає нічого, що стосується твоєї громадської діяльності, позашкільної активності. А мотиваційний лист – хороша можливість розказати про свої здобутки і похвалити себе.

За словами Соломії Хороб, якщо у майбутніх студентів немає якогось особливого доробку, і вони вирішили вступати на цю спеціальність недавно, – теж не страшно. Головне – добре сформувати це у мотиваційному листі.

Також у листі можна вказати ще деякі важливі обставини, які можуть врахувати при вступі.

Коли я працювала у приймальній комісії, було багато звернень, наприклад, про те, що дитина – напівсирота. Така обставина не рахується як пільга, але це варто взяти до уваги, – каже викладачка.

Вступ по-новому. Як абітурієнтам написати вдалий мотиваційний лист
Фото: depositphotos

Магістратура

Умови вступу на магістратуру відрізняються, залежно від спеціальності. Ті, хто хоче стати магістром популярних спеціальностей, мають скласти фаховий іспит і магістерський тест навчальної компетентності. Сюди належать спеціальності з таких галузей: управління та адміністрування, соціальні та поведінкові науки, міжнародні відносини, журналістика, гуманітарні науки (крім філології).

Ті, хто вступатиме на право чи міжнародне право, складатимуть магістерський комплексний тест. Для всіх інших потрібно лише фаховий іспит (на бюджет) або мотиваційний лист (на контракт).

На магістратуру з права можуть вступати лише ті, хто отримав диплом бакалавра з цієї спеціальності. На всі інші – можливий перехресний вступ з інших напрямків.

Вступні випробування проводитимуть у три етапи: основна сесія (з 10 до 17 серпня), додаткова сесія (з 7 до 10 вересня) та спеціально організована сесія, про терміни якої повідомлять згодом.

Зйомки щастя та війни. Як фотограф з Франківська зробив випускні фотосесії на руїнах Чернігова (ФОТО)

Не лише свої

Крім чотирьох франківських вишів, на Прикарпаття переїхали університети зі східних та південних областей України. Зокрема, на території Івано-Франківська зараз працює Херсонський державний університет, Донбаська національна академія будівництва та архітектури та Луганський національний університет внутрішніх справ. Вступну кампанію релоковані виші переважно проводять онлайн.

У всякому разі спрогнозувати, яким точно буде цей навчальний рік, не може ніхто. Навчання у вишах, скоріш за все, розпочнуться пізніше, ніж колись, принаймні для першокурсників. А чи будуть пари онлайн, чи офлайн, залежатиме від перебігу війни.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.