Люди Статті Фото

З молитвою й без консервантів. Як у франківському медуніверситеті готують мазі для бійців (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Українським захисникам на передовій потрібно багато медикаментів, тож волонтери збивають ноги по аптеках, щоб їх розшукати.

З деякими засобами вирішили допомогти викладачі фармацевтичного факультету франківського медуніверситету. Переважно виготовляють мазі й уже відправляють на передову третю партію, пише Репортер.

мазі новини Івано-Франківська

Пасти від поту

Виробництво потрібних мазей і паст організувала пані декан фармацевтичного факультету Ірина Федяк. До неї долучилися двоє інших викладачок кафедри хімії, фармацевтичного аналізу та післядипломної освіти – Любов Грицик і Наталія Гузьо.

Ми займалися волонтерством, шукали ліки для військових, обдзвонювали фірми й питалися, чи є готові пасти. Вони дуже ходові, як тільки з’являються, волонтери одразу розбирають. Тоді зрозуміли, що легше робити самим, – каже Ірина Федяк. –  Тож ми взяли рецептуру, спитали поради у спеціалістів на кафедрі дерматології і венерології, відкорегували наші прописи відповідно до їхніх порад і почали виробництво.

мазі новини Івано-Франківська

Викладачки виготовляють найбільш потрібні на передовій препарати: протигрибкові, для загоєння та підсушення ран. Загалом – п’ять найменувань. Найбільш популярна – паста Теймурова, яка загоює та підсушує рани, зменшує потовиділення. Вона дуже потрібна солдатам, яким доводиться довго не знімати берці.

І освітити, і приготувати. Як у Франківську жінки роблять окопні свічки для фронту (ФОТО)

Крім того, виготовляють ще й інші ліки. Зараз є запит на засоби від комарів, присипки, протизапальні, бальзами для губ, щоб не тріскали.

Для мазей ми використовуємо відомі, перевірені рецепти, – каже Ірина Федяк. – А на засіб від комарів і бальзам для губ вже самі пробуємо розробляти основу, завдяки літературі та власному досвіду. На всі фармацевтичні інгредієнти у нас є сертифікати якості. Навіть обліпихову олію купуємо в аптеці, самі не змішуємо.

До трьох викладачок долучилися працівниці навчально-практичного центру «Фармація», на базі якого і виготовляють ліки, Дарина Филипчук і Людмила Стецько. А викладач кафедри хімії, фармацевтичного аналізу та післядипломної освіти Любомир Гаврищук власним коштом виготовляє етикетки.

Читайте: Замість вишиванок – шеврони. Коломиянка шиє військову атрибутику та вважає її оберегом (ФОТО)

Тепер вирішили задіяти ще й студентів-фармацевтів. Вміти змішувати медичні препарати – це те, чого їх навчають в університеті.

Ми вчимо студентів на парах виготовляти препарати своїми руками. Ліки, виготовлені власноруч, називаються екстемпоральні, – пояснює викладачка. – Але з березня 2020 року вчити студентів наживо можливості майже не було: спочатку карантин, потім війна. Зараз ми знімаємо відео і показуємо процес онлайн.

Поки до волонтерства запросили найкращих студентів, магістрів-п’ятикурсників. Зараз вони зайняті лише механічною роботою, згодом їх планують залучати й до розробки складу.

У невеликій кімнатці кілька студентів працюють над виготовленням пасти Теймурова. Розтирають цинкоксид і тальк, паралельно готують на водяній бані суміш гліцерину, води та органічних кислот.

Потім додаємо гексаметилентетрамін, перемішуємо, щоб розчинився. Додаємо розчин у порошки, розтираємо до однорідності. Потім додаємо формальдегід, а в кінці – ефірну олію для запаху, – розповідає студент п’ятого курсу Любомир Литвинець. – У нас більше людей задіяні в процес, тому все виходить швидше: десь за пів години можна наповнити 15 баночок.

мазі новини Івано-Франківська

Студенти дуже відгукнулися, – каже Ірина Федяк. – Зараз ми дали оголошення уже всім курсам. Хочемо, щоб зголошувалися за бажанням, бо це волонтерство, наша допомога армії. Кожна галузь долучається до спільної української перемоги.

Усе за рецептом

Інгредієнти для першої партії препаратів, зі згоди деканату, вдалося оплатити з пожертв на армію від працівників та студентів університету. Надалі закликають небайдужих франківців долучатися до доброї справи. Гроші можна перерахувати на картку Ірини Федяк, яка відповідає за фінанси та зв’язок з волонтерами й фірмами, де купують інгредієнти і тару.

ПриватБанк

код 305299

UA233052990000026202695921362

Рахунок отримувача: 26202695921362

РНОКПП отримувача: 2836109664

Призначення платежу: поповнення рахунку ФЕДЯК ІРИНА ОРЕСТІВНА

У нас була домовленість, що працівники університету збирають на першу закупівлю, а далі ми вже самі шукаємо кошти на інгредієнти, – каже викладачка. – У нас уже дуже багато замовлень на мазі. Перша партія уже на передовій. Вчора відправили другу, а тепер збираємо третю.

Собівартість такої мазі у п’ять разів нижча від тієї, що можна купити у підприємців – трохи більше 13 грн. Це пояснюється тим, що тут врахована лише ціна за інгредієнти, а у «фірмовій» – робота, комунальні послуги, зарплата працівників, амортизація матеріалів…

Це наша волонтерська діяльність. Ми не протиставляємо себе фармацевтичному бізнесу, – пояснює Ірина Федяк. –  До того ж, у час війни ми спрощуємо процес, не відправляємо на аналіз, як це має бути за правилами. Просто добросовісно виконуємо все, згідно пропису, з діючими речовинами, як мають сертифікати якості.

З інгредієнтами поки проблем немає, а з часом, за допомогою волонтерів, планують просити їх за кордоном. Тару купують у постачальників. На етикетках, крім складу, тепер пишуть ще й молитву і подяку захисникам. Термін придатності препарату – десь місяць, бо виготовляють без консервантів.

“Це війна, у вас немає часу на всіх”. Кілька цитат про домедичну допомогу від франківського професора Вадима Сулими

Ми робимо десь 200-250 препаратів на день. Якщо поставимо на потік, залучатимемо студентів, буде більше, – каже Ірина Федяк. – Ще два тижні триватимуть заняття, а потім можна буде залучати більше викладачів. Складемо графік, будемо виходити і у вихідні, бо кількість замовлень зростає.

мазі новини Івано-Франківська

Поки що викладачі й студенти виготовили близько 1000 мазей, з кожним днем число росте. Продовжувати планують, поки буде потреба – аж до перемоги.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.