Соціум

Віталій Голутяк: «Окремі смуги руху – один із способів мінімізувати затори у Франківську»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Про транспортні проблеми Івано-Франківська та найближчі плани їх вирішення Репортеру розповів  директор комунального підприємства «Електроавтотранс» Віталій Голутяк.  

Віталій Голутяк: «Окремі смуги руху – один зі способів мінімізувати затори у Франківську»
Віталій Голутяк

Життя завмерло й відродилося

– Пане Віталію, комунальних автобусів і тролейбусів на вулицях Франківська відчутно поменшало. Це пов’язано з дефіцитом пального?

Раніше ми випускали 108 одиниць транспорту – 43 тролейбуси й 65 автобусів. Коли розпочався воєнний час, значно зменшився пасажиропотік. Люди перестали користуватися транспортом, дуже багато підприємств не працювало. З іншого боку, в нас є мобілізаційне розпорядження, тож ми почали виконувати завдання, пов’язані із внутрішньо переміщеними особами, з певною допомогою військовим, евакуацією людей з «гарячих точок» і т.д. Тобто багато транспорту було залучено для інших потреб, тож випуск усіх автобусів був неможливий. А щодо тролейбусів, то через зниження кількості пасажирів не було такої потреби.

Пізніше життя почало відроджуватись, люди почали виходити на роботу, а отже більше користуватися транспортом. Водночас кількість автобусів для виконання додаткових завдань стала меншою, тому поступово випуск збільшився до 95 одиниць. Зокрема, відновили всі тролейбусні рейси. З початком травня хотіли випускати ще більше автобусів, але ситуація з пальним не дозволила нам збільшити рейси до тієї кількості, яку планували. Тобто, якщо до 24 лютого випускалося 65 автобусів, то на початку березня – 40-42, з середини квітня – 50 автобусів. На 1 травня хотіли випускати 58, але поки залишили 50.

Чи вистачає того пального, яким забезпечує влада?

Влада не забезпечує нас паливом. Ми забезпечуємо себе самі, тобто проводимо тендери, підписуємо угоди. Зараз така ситуація, що мусимо працювати з усіма мережами в режимі онлайн. Щодня вирішуємо, де брати паливо і скільки можемо заправити.

Які тижні були критичними?

З 9 по 23 травня. Тоді палива було дуже мало, іноді виникало запитання, чи зможе виїхати та кількість, що запланована. Були дні, коли існувала реальна загроза, що може виїхати не 50 автобусів a 40. Але щодня проблему вирішували й випускали все, що планували. Зараз є потреба випускати ще більше, бо пасажиропотік фактично досягнув довоєнного часу.

До теми: Попри проблеми із пальним. Як у Франківську працює комунальний транспорт (ВІДЕО)

Платних пасажирів стало більше

А як з оплатою проїзду – пільговиків поменшало, люди платять частіше?

Минулий рік ми закінчили з показником 50/50 пільгові й не пільгові. Зараз маємо 60/40, де більше платного пасажира. Це не зовсім через те, що поменшало пільговиків. Насправді стало більше платного пасажира. По-перше, частина людей економлять паливо й кошти і тому користуються громадським транспортом. По-друге, приватні перевізники зараз менше їздять, особливо ввечері. По-третє, учні не ходять на навчання, а вони теж пільгова категорія. Тому пропорційно стало платних більше, а пільгових менше.

Скільки «Електроавтотранс» щомісяця витрачає на пальне?

При випуску 50 одиниць в середньому заправляємо на 3700 літрів на день. При повному випуску заправляли б приблизно 5 тонн. У вихідні витрачаємо близько 2700 літрів. Тобто на місяць зараз витрачаємо в районі 110 тонн пального.

А які шляхи фінансування?

Основних у нас три. Перший – продаж проїзних документів. Другий – оплата транспортної роботи в частині електротранспорту. Щороку ми підписуємо з містом договір на виконання послуги з перевезення тролейбусами, де встановлений тариф на кілометр. Згідно з формулою, яка там закладена, в кінці кожного місяця подаємо звіт і отримуємо фінансування.

Третій шлях – відшкодування за пільгові категорії в автобусах.

Усі кошти ми витрачаємо на поточну діяльність: паливо, електроенергія, зарплата, обслуговування техніки і т.д. Інвестиційні ж проєкти фінансуються містом окремо або коштами різних міжнародних програм.

Про нову тролейбусну лінію

Недавно міський голова розповів про нову тролейбусну лінію з Пасічної на БАМ. Її запуск допоможе вирішити проблеми?

Лінію з тролейбусною тяговою підстанцією почали будувати минулого року за кредитні кошти ЄБРР – це багатомільйонний проєкт. За 2021 рік ми встигли виконати приблизно 75% робіт і цьогоріч мали б закінчити. Але через воєнний час будівництво на два місяці зупинилось, зараз відновлено, але не такими темпами, як би хотілося. Оптимістично, можемо закінчити цей проєкт за 3-4 місяці.

Які варіанти розв’язання проблем з перевезенням ви б запропонували?

Проблем із перевезеннями у місті багато. Паралельно з закупівлею транспорту місто має постійно розвивати та вдосконалювати інфраструктуру. Зараз менше проблем із заторами, бо менше транспорту у місті, але щойно все повернеться у звичайне русло – почнеться те саме.

Один із варіантів мінімізувати цю проблему – окремі смуги руху для громадського транспорту. Чим більше буде цих смуг, тим краще ми будемо виконувати свою роботу. Таким чином, пересуватись на громадському транспорті буде вигідніше та швидше, можна буде зменшити кількість приватних автобусів, покращити ситуацію з трафіком та екологією. Ця робота у нашому місті вже ведеться. Але її ще дуже багато.

Як ви вважаєте, на якому рівні інфраструктура в Івано-Франківську?

Останнім часом у нас цьому питанню приділяють більше уваги, ніж раніше. Але треба розуміти, що закупити транспорт потребує менше часу, ніж налагодити транспортну інфраструктуру. Транспорт закупили і це покращило ситуацію для багатьох пасажирів. Та щоб усе працювало в комплексі, треба тепер покращити транспортну й дорожню інфраструктуру, впровадити план сталої міської мобільності. А це потребує і більше грошей, і більше часу.

Ціни на пальне – до небес. Чи збільшаться тарифи на проїзд у Франківську

Чи скоротилася кількість робочих місць у водіїв?

Так, у них тепер дещо менше робочих годин і більше вихідних. Але ці зміни не критичні, адже достатньо багато водіїв пішли на військову службу.

Чи вплинуло це на зарплату?

Звичайно. Зарплата водія залежить від кількості робочих годин. Що менше годин, то менша зарплата. Але повторюся – ця різниця не дуже суттєва. Крім того, зараз у нас, сподіваюсь тимчасово, відсутні премії.

Авторка: Марія Прошак

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.