Політика

Жінкам більшості поширених професій доведеться стати на військовий облік – наказ Міноборони

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Жінкам сотень професій доведеться стати на обов’язковий облік військовозобов’язаних.

Відповідний наказ Міноборони від 11 жовтня набув чинності, пише ВВС Україна.

Наказом затвердили перелік професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на облік військовозобов’язаних.

У переліку безліч популярних професій, як от програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, працівники ресторанів та готелів, бухгалтери, діловоди, рекламники тощо.

У Міноборони на запит ВВС News Україна пообіцяли 23 грудня оприлюднити додаткові деталі того, як ставитимуть на військовий облік жінок.

Єдине, що там поки що повідомили – указ виданий на виконання змін до закону про військовий обов’язок і військову службу від 30 березня 2021 року.

Оновлений закон

“Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних”, – йдеться у змінах до закону.

Відповідно до закону про військовий обов’язок та військову службу, військовозобов’язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування збройних сил та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

На облік військовозобов’язаних братимуть жінок, які мають відповідну спеціальність та “придатні для проходження військової служби за станом здоров’я та віком”. Для жінок граничний вік – 60 років.

Таких жінок можуть залучати до лав ЗСУ або до робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час вони можуть долучатись до війська лише добровільно за контрактом.

“Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками”, – йдеться в законі.

Тепер роботодавець має проконтролювати, щоб жінки відповідних спеціальностей, які вже працюють на підприємстві за переліком, стали на військовий облік.

Також, перш ніж брати жінку на роботу, роботодавець має перевіряти в неї документи про взяття на військовий облік.

Читайте: Шмигаль обіцяє продовжити відновлення об’єктів, зруйнованих під час повені на Прикарпатті

Порушення норм каратиметься штрафами від держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Якою саме буде процедура взяття на облік та у які терміни жінки мають отримати новий статус, Міноборони обіцяє роз’яснити додатково.

“Я подзвоню у кілька військкоматів та дізнаюся, чи є у них план дій, бо кожен військкомат самостійно визначає алгоритм, як стати на облік. Думаю, що ми розробимо алгоритм і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів, – розповіла “Громадському радіо” радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова. – Якщо буде можливість, то на облік можна буде стати електронно, — щоб ви надіслали свої дані онлайн. Подивимося, чи буде це можливо з точки зору безпеки. Я поговорю з військкоматами, щоб ми розробили швидку процедуру, щоб не всі разом прийшли ставати на облік”, — сказала вона.

Відповідно до закону, дані про військовозобов’язаних вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Веденням реєстрів займаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання військовозобов’язаних.

Але, відповідно до нового закону про декларування місця проживання, встати на облік можна також там, де людина задекларує своє фактичне місце проживання, а не реєстрації.

У воєнний час військовозобов’язаним заборонено покидати країну.

Чи реально?

Деякі військові експерти вже критикують наказ і сумніваються у реальності його виконання.

Колишній міністр оборони Анатолій Гриценко вказує, що тепер якщо жінка-працівниця не стане на облік, то сплачуватиме штраф 850-1700 гривень, а її керівник на роботі – 5100-8500 гривень.

Але виконати жінкам нові правила буде важко.

“На виконання наказу потрібно років півтора-два мінімум, і це в мирних умовах, і коли військкомати в кожному районі. А зараз – у стані війни, на фоні децентралізації (із згортанням мережі держадміністрацій і військкоматів), на фоні депрофесіоналізації владних органів та ще й пандемії (коли поліклініки й лікарі, які мали б перевіряти взятих на облік, й без того перевантажені боротьбою з ковідом) – це завдання є практично непідйомним”, – вважає Гриценко.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.