Війна Статті

До суду по базар. Навіщо міськраді центральний ринок і що далі (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня стало відомо, що міська рада надумала повернути місту центральний ринок. Нині його орендує та активно забудовує довкола ТОВ «Торговий сервіс».

Ще кілька років тому все йшло до його приватизації, пише “Репортер“. Чому змінилися настрої і наскільки реальні такі наміри?

Рейдерський борг

На позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради у вів­торок, 18 жовтня, депутати відмовилися підписати мирову угоду з орендарем ринку ТОВ «Торговий сервіс».

«Ми подали до суду і в позовній заяві є дві вимоги – виплата боргу й розірвання договору оренди з ТОВ «Торговий сервіс». Як тільки ми подали позовну заяву, орендарі почали платити, – говорить міський голова Руслан Марцінків. – Відповідно вони хотіли, аби ми на сесії міської ради затвердили мирову угоду про те, що вони оплачують всі кошти, а ми відмовляємося від позову щодо припинення договору оренди. Сесія вирішила настояти на розірванні договору».

Йдеться про стягнення 2 923 712,94 грн та розірвання договору оренди центрального ринку на Дністровській, 5. ТОВ «Торговий сервіс» орендує приміщення ринку площею 14 167 м2 з 2011 року. Договір оренди діє до 31 грудня 2022.

Міська рада звернулася до господарського суду Івано-Франківської області ще у травні. У позов­ній заяві вона просить стягти з ТОВ «Торговий сервіс» заборгованість з орендної плати за період з 1 грудня 2019 року по 28 лютого 2021 року – 2 823 820,93 грн. Також пеню в сумі 52 908,36 грн, 3 % річних – 14 422,49 грн, та інфляційні збитки – 32 561,16 грн. Якби мирову угоду погодили, «Торговий сервіс» мав би сплатити усю заборгованість протягом трьох днів з моменту затвердження угоди господарським судом.

За словами директора департаменту комунальних ресурсів Ігоря Гриненька, з 2011 року вартість місячної оренди для ТОВ «Торговий сервіс» з урахуванням індексації зросла з 206 764 грн до 654 000 грн – стільки орендар мав заплатити за вересень з ПДВ.

«Вони щодня щось платять – 40 тисяч, 50, деколи 100-150. З боргу, який вони мають погасити у 2,8 млн, у них залишилося несплаченим приблизно 1,5 чи 1,6 млн», – говорить Ігор Гриненько.

Цей борг назбирався за той час, коли ринком керували рейдери.

Про рейдерське захоплення ринку власник ТОВ «Торговий сервіс» Ігор Халаменда, більше відомий у місті як Бура, повідомив рівно два роки тому в жовтні 2019.

Базар із присмаком лайна. Хто воює за франківський ринок на Дністровській (ФОТО. ВІДЕО)

Тоді у державному реєстрі змінився власник підприємства – «Торговий сервіс» перейшов до Тамари Казанцевої з Андріївки Донецької області. А саме підприємство змінило місце реєстрації з Франківська на Дніпро.

Нові власники стверджували, що придбали бізнес у Халаменди. Той заявляв про підробку документів. Далі було більше року судових слухань, рейдерські сутички на самому ринку та навіть буквальне поливання лайном.

За цей час «Торговий сервіс» у документах неодноразово змінював засновників. За даними платформи «Опендатабот», у січні 2021 року Халаменда офіційно й остаточно повернув статус керівника та бенефіціара підприємства. Та вже за тиждень адреса реєстрації ТОВ «Торговий сервіс» змінилася на київську, а його керівником став Андрій Голумбівський.

Читайте також: Центральний ринок у Франківську може бути пам’яткою, та не з нашим щастям

Халаменда наразі в офіційному реєстрі не фігурує. Нині офіційно співвласниками та кінцевими бенефіціарами є Маріанна Бакай та Андрій Голумбівський. Вони мають по 49,95 % частки. Ще один співзасновник – Сергій Місюра, 0,1 %.

Бакай є також власницею фірми «Порт Франківськ», яка займається оптовою торгівлею м’ясом у Франківську, та ТОВ «Грофа» з добування піску, гравію, глин і каоліну. У Голумбівського є ще правова фірма ТОВ «Секкендорф», зареєстрована у Києві за тією ж адресою, що й «Торговий сервіс» – вулиця Хоткевича, будинок 12, офіс 170. Також за даними реєстру, в 2019-2020 роках він був членом поліцейської комісії Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції України.

Повернути своє

Вперше про повернення ринку громаді міський голова заговорив ще у листопаді 2020 року. А вже 26 січня на сесії депутати підтримали рішення створити комунальне підприємство «Муніципальні ринки» Івано-Франківської міської ради. Заодно затвердили його статут і статутний капітал в один мільйон гривень.

Серед обов’язків визначили організацію торгівлі сільськогосподарською продукцією, продовольчими, непродовольчими товарами, утримання та обслуговування ринку.

«Це є наша спроба повернути продуктовий ринок у комунальну власність. Не кажу, що все буде ідеально, але ринок має бути у власності громади», – коментував тоді міський голова.

Звучить гарно. Та є кілька «але». Ринок насправді і був, і залишається у комунальній власності. А оренда – це справа тимчасова.

У 2017 році виконком погодив передачу приміщень ринку на приватизацію. Втім, сесія це рішення не підтримала. Зате дали дозвіл Ігорю Халаменді забудувати будівлю ринку з боку вулиці Дністровської.

 

Війна за базар і забудова. Що ж відбувається з критим ринком у Франківську (ФОТО)

Будівництво нових торгових центрів триває з 2017 року.

Закінчити забудову завадили рейдерські «коломийки». Тоді у 2020 році франківські архітектори навіть заговорили про те, щоб відстояти хоча б незабудований фрагмент будівлі ринку з боку Дністровської. Адже з 2007 року споруда вважається нововиявленою пам’яткою архітектури – як об’єкт з унікальною конструкцією.

Дах над ринком спроектований без звичних вертикальних опор. Його особливість – це 80-метрові опорні залізобетонні конструкції нижнього ярусу та 18-метрові складки куполу.

Та вся ця унікальність ще трохи і зникне за черговою новобудовою. Днями перед будівлею критого ринку вже з’явилася техніка. І виглядає, що ТОВ «Торговий сервіс» зробить усе, аби закінчити забудову до того часу, як завершиться договір оренди.

Коментувати ситуацію у ТОВ «Торговий сервіс» відмовилися. Мовляв, усе сказав адвокат Тарас Жарський після рішення сесії. А сказав він небагато: «Маючи на меті бути добросовісним платником, ТОВ «Торговий сервіс», в особі менеджменту, вжив всіх заходів для якнайшвидшого погашення заборгованості після повернення контролю над підприємством. Враховуючи відсутність волі міської влади врегулювати питання в мирному порядку, – очікуватимемо відповідного судового рішення».

За словами секретаря-референта ТОВ «Торговий сервіс» Світлани Іванової, директор зараз не має можливості коментувати, бо зайнятий у Києві. Отже, виглядає, що вони впевнені у своїй правоті й нічим зайвим не переймаються.

Ринок на задвірках

Претендента, який мав би очолити КП «Муніципальні ринки», мер Марцінків не називає. Мовляв, поки немає чим керувати, щоб призначати начальника. Каже, першим ділом треба привести до ладу оптовий ринок, який розмістився позаду.

Стосовно того, що саме приміщення ринку не використовується за призначенням – штори, одяг та білизна вже майже витіснили продавців м’яса, городини і фруктів – теж обіцяє щось вирішити. Але нічого конкретного поки не говорить.

Якщо місту й вдасться у суді відстояти будівлю ринку, то нові торгові центри залишаться за Халамендою. І дуже цікаво, як виглядатиме це сусідство. Один із входів у ринок вже успішно забудували. Тепер, аби потрапити у критий базар з боку універмагу «Прикарпаття», треба пробратися через торгові павільйони новозбудованого торгового центру.

За словами Марцінківа, на цьому етапі він не бачить доцільності викуповувати зведені торгові комплекси.

«Цей процес розірвання договору оренди триватиме не один день. Сьогодні мова йде про будівлю, яка є у комунальній власності. Навіть якщо місто поверне її, то вона буде наша, а ті, що збудовані, будуть у приватній власності, – каже міський голова. – «Торговий сервіс» має всі документи на будівництво. Мені подобається та будівля, яку він збудував. Воно точно краще за те, що було».

Краще чи ні – це, на жаль, не лише справа смаку. Унікальна споруда центрального ринку могла бути сучасним колоритним місцем торгівлі, ярмарків, навіть, фестивалів для мешканців і туристів. Але нині вона затиснена між новітньою забудовою та захаращеним базаром. В принципі, те саме можна сказати й про все місто Івано-Франківськ.

Авторка: Ольга Суровська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.