На початку вересня на площі перед Білою хатою у Франківську з’явилися дві металеві конструкції. Франківці у соцмережах трохи запереживали, але виявилося, що це мобільний павільйон House of Europe.
Павільйон мандрує українськими містами, щоб більше людей дізналися про ґрантові конкурси та програми в Україні від Європейського Союзу. Репортер розповідає, як і для кого він з’явився у Франківську.
Дізнатися, перемогти, втілити
Усі події мобільного павільйону у Франківську відбуваються у партнерстві з платформою Тепле Місто. А почалася ця співпраця через ініціативу координаторки «Малих ґрантів» від «Теплого Міста» Христини Магас. Нині вона ще й регіональна координаторка павільйону House of Europe.
Я дуже люблю культуру і мені цікаво в ній працювати. Разом з тим я працюю з «Малими Ґрантами» і дуже багато запитів є саме від культурного сектору, – говорить Христина. – Попередня хвиля показала, що більшість заявок та 80 % підтриманих проєктів – мистецького напрямку. А House of Europe – один із міжнародних партнерів, який підтримує культуру, мистецтво, більше того, має можливості для ЗМІ, викладачів, студентів, істориків, інновацій в медицині, індивідуальних проєктів. За моїми відчуттями, за тими проєктами, які реалізовуються в місті, та ініціативами, які нині вже є, мені видалося, що цей павільйон має бути в Івано-Франківську.
Аби вибороти право привезти до міста мобільний павільйон, потрібно було спершу отримати дозвіл від мерії та погодити місце розташування павільйону разом з його макетом, та подати на конкурс програму. Саме вибороти, бо конкуренція видалася серйозна.
Менше людей, більше книжок. Чим вражав цьогорічний Форум видавців у Львові (ФОТО)
Відповідальна за мобільний павільйон програми House of Europe Ольга Кучмагра розповідає, що на конкурс надійшли 154 заявки з різних міст. Відібрали лише чотири – Миколаїв, Кам’янець-Подільський, Івано-Франківськ і Дрогобич. Два міста – Миколаїв і Кам’янець-Подільський – прийняли мобільний павільйон у липні та серпні. Івано-Франківськ – третє місто за цей сезон. Дрогобич вже чекатиме наступного року.
Завдання павільйону – підвищити обізнаність людей про можливості ЄС та House of Europe в Україні. І цими можливостями вони можуть скористатися для свого розвитку, – говорить Ольга Кучмагра. – Окрім інформаційної, у нас є ще культурна та освітня функції. Ми проводимо воркшопи, дискусії, презентації, на яких люди теж можуть не лише дізнатися більше про ЄС в Україні, а й узяти участь в культурній програмі, що теж сприяє культурному розвитку. Ідеальний план, коли людина, яка взагалі нічого не знала про House of Europe, зайшла в павільйон, дізналася більше про можливості, зареєструвалася з проєктом та отримала фінансування на проєкт, який буде реалізовувати в цьому місті.
Хвиля соборності
Мобільний павільйон абсолютно по-різному монтують у кожному місті. Архітектори Іван Протасов, Дмитро Міхєєв, Яна Бучацька і Тарас Баран проєктували його без прив’язки до конкретної площі, а для модулів павільйону спланували понад 30 різних конфігурацій.
Площа в Івано-Франківську – велика, але має кілька ділянок на різних висотах. Тож ми розробили декілька проєктних пропозицій, як можна розмістити павільйон на площі. Врешті вирішили поставити два окремі модулі поруч, розвернувши амфітеатри на різні сторони, щоб активувати і одну, і іншу сторони площі, – пояснює Іван Протасов.
За його словами, саме таких конструкцій в Україні більше немає. Схожі мобільні офіси є в Європі. Але саме така комбінація, коли повністю готова споруда із внутрішнім простором доповнюється з допомогою інших конструкцій, ще не траплялася.
Мечі, обладунки й поєдинки. Лицарі з’їхались до Галича по кубок Данила (ФОТО)
Ми невипадково обрали цю площу. Вона часто використовується як майданчик для мітингів і протестів, а ще – шашлику та ярмарків. І ми хотіли надати їй нового значення – платформи ідей, – каже Христина Магас. – Платформа «Тепле Місто» не є фізичною. А в павільйон можна прийти, його можна відчути, поговорити. Павільйон збирає зовсім різних людей. Ця площа отримала назву площа Соборності, і ми подумали, що соборність – це якраз та річ, яка об’єднує містян, зовсім різних, з різним бекграундом, з різними професіями, освітою. Вони можуть зібратися в одній точці та придумати щось, що може допомогти місту або й цілій країні.
І зібрати таки вдалося. На відкритті павільйону та концерті етно-гурту «ДахаБраха», що виступив просто на площі перед Білою хатою, зібралося справді багато люду.
Вперше на цій площі лунав етно-хаос. І найбільше мене вразило те, що всі – від малого до старого – танцювали й були на одній хвилі соборності, яка почалася саме з культурного напрямку – з музики, – говорить Христина.
Приходять і залишаються
У мобільному павільйоні з вівторка по неділю з 12:00 до 20:00 можна розпитати про ґрантові можливості, які пропонує ЄС. А з п’ятниці по неділю ще й відбуваються воркшопи, лекції, кінопокази.
Так, першого тижня тут створювали шрифт Івано-Франківська разом із школою каліграфії Art&Я, говорили про архітектуру та публічний простір з архітекторами, які спроєктували павільйон.
Минулого тижня Світлана Ославська розповідала про художній репортаж і документальну літературу. Разом з ілюстраторкою Іриною Вале охочі франківці малювали комікс про місто та слухали про Ukraїner від Богдана Логвиненка.
Зазвичай в день до павільйону звертається 15-20 людей. З них приблизно половина цільово питається про зустрічі з інфоменеджерами чи конкретні програми. Це хороший показник, – каже Христина Магас. – Через ковідні обмеження на воркшопі може бути 8-10 людей, а реєструється по 30 охочих. І це зовсім різні люди. Думаю, це добре, як і те, скільки людей приходять на фільми, хоч вони не розважальні, а більш освітні. Але люди залишаються, дякують… У нашому місті є багато ініціатив, які отримали фінансування від House of Europe, як от Роман Малиновський та його проєкт «Вавилонська Бібліотека», Аня Потьомкіна та «Асортиментна кімната». І ці люди не десь далеко, до них можна підійти й запитатися, як це було, на які вони гранти подавались.
Події у павільйоні заплановані ще на 24-26 вересня, 29 вересня, 30 вересня – 3 жовтня. Будуть лекції, воркшопи, кіно. Детальна програма є на сайті pavilion.houseofeurope.org.ua. Також щотижня анонси події є на стінах павільйону та у соціальних мережах: у події House of Europe в Івано-Франківську й на сторінці Теплого Міста.
Авторка: Ольга Суровська
За підтримки
House of Europe («Дім Європи») – програма, що фінансується Європейським Союзом, створена з метою підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС. Goethe-Institut в Україні керує програмою House of Europe. Британська Рада, Французький Інститут та Чеські центри є партнерами консорціуму проєкту.
Comments are closed.