Цього тижня «Репортер» відзначає мракобісів, які побачили в дитячій казці пропаганду гомосексуалізму. Здогадалися, про кого ми?
Про людей, які ініціювали та підтримали вилучення з прикарпатських бібліотек книжки «Принцеса + принцеса: довго і щасливо».
Історія така. Ще у 2019 році Мінкульт та Український інститут книги придбали 1240 примірників коміксу «Принцеса + принцеса: довго і щасливо» новозеландської авторки Кейт О’Нілл. Книгу розповсюдили по дитячих і шкільних бібліотеках по всій Україні. На Прикарпаття потрапило 46 примірників.
Книжка про стереотипи у людських стосунках не сподобалась релігійним і праворадикальним організаціям. В коміксі вони розгледіли пропаганду одностатевих відносин, яка нібито суперечить статті 51 Конституції України, де визначено шлюб як вільну згоду чоловіка та жінки.
На Прикарпатті проти книжки виступили знову ж таки захисники традиційних цінностей. До обласної ради надійшли два звернення з вимогою вилучити комікси з бібліотек. Одне від представників християнських спільнот, а друге написав заступник голови обласного об’єднання «Просвіта» Михайло Січка. В обидвох зверненнях йшлося про те, що книга «підриває інститут сім’ї в Україні».
Читайте також: Мер Калуша Андрій Найда – «людина тижня» за версією “Репортера”
«Ми справді розповсюдили книжки по всіх бібліотеках. Але небагато примірників, один-два в кожній бібліотеці. Але зараз ми вилучаємо ці книги на звернення громадян», – повідомила заступниця начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Мирослава Корнелюк.
Звісно, ця новина не могла пройти повз диванних експертів у соцмережах. Люди, які в очі не бачили цієї книжки, почали волати, що підтримують рішення про вилучення. Аргументи в них «залізні» – в літературі не місце популяризації ЛГБТ. Та й не тільки в літературі…
«Репортер» спеціально купив книгу «Принцеса + принцеса: довго і щасливо», аби відчути на собі дію «пропагандистського чтива». Читали та до останньої сторінки боялися змінити сексуальну орієнтацію. Але закликів ставати гомосексуальними так і не знайшли. То про що книжка?
Комікс «Принцеса + принцеса: довго і щасливо» – це історія про дружбу, підтримку, розуміння та, як це зазвичай буває в дитячій літературі, про перемогу добра над злом.
Читайте також: Волонтерки Людмила Лінник і Леся Качурова – люди тижня у «Репортері»
Якщо коротко, то принцеса Аміра одного разу вирішує, що не хоче бути просто принцесою, а хоче пригод і допомагати іншим. Вона рятує принцесу Сейді, яку зла сестра-чаклунка ув’язнила у вежі, бо хотіла заволодіти королівством. Далі вже дві принцеси рятують від людожера принца Владріка, який не хоче вбивати чудовиськ, а саме цього від нього всі вимагають. Далі трійця на єдинорозі з рожевою гривою та з фіолетовим драконом їде рятувати село від велетня. А той виявляється геть не агресивним, а просто творчо нереалізованим, і будинки потрощив через власну незграбність. Потім головні герої повертають Сейді королівство, Владрік стає її радником, а Аміра рушає шукати нових пригод. Завершується комікс діалогом між дівчатами, які подорослішали та зрозуміли, що бачать своє майбутнє разом.
У коміксі немає ані відвертих сцен, ані закликів до зміни орієнтації. Акцент робиться виключно на те, що, незалежно від статі, людина сама здатна обирати шлях, яким має йти по життю.
Та правду кажучи в тексті є кілька моментів, які нас збентежили. Зокрема, єдиноріг, який обожнює печиво, фіолетовий дракон і велетень, який любить танцювати. А з рештою, гадаємо, все в порядку.
Читайте також: Христина Мохнацька – людина тижня за версією «Репортера»
Та якщо серйозно, то, за логікою «захисників традиційних цінностей, які не читають книжок», з бібліотек треба конче забрати, наприклад, твори античних авторів. Ну, а далі, напевно, варто заборонити читати Вільяма Шекспіра, Оскара Уайльда та багатьох інших. Бо в тій літературі ще й не такого можна вигледіти, якщо є велике бажання.
Та в ідеалі, було б добре, аби любителі забороняти те, що нікому не шкодить, і захищати те, на що ніхто не нападає, не пхали свого носа в життя інших людей. Бо у XXI столітті не місце середньовічній інквізиції, полюванню на відьом і забороні читати книжки.
Comments are closed.