Франківська дитяча театральна студія «Жив був пес» і центр психологічної допомоги дітям «Серденько» реалізовують спільний проєкт. Дітей, які лікують психологічні травми, залучають до театральних вправ.
У рамках проєкту вже зняли фільм і готують три вистави – їх франківці зможуть побачити вже на днях, пише Репортер.
Проговорювали своє життя
Центр психологічної допомоги дітям «Серденько» допомагає всім, хто потребує підтримки психотерапевта чи психолога. У першу чергу – тимчасовим мешканцям Івано-Франківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей.
«НульОдин» шукає авторів. Як франківські айтішники розвивають неформальну освіту (ФОТО)
У рамках грантового проєкту від Українського культурного фонду «Драма-Діти-Терапія», до дітей, які перебувають у «Серденьку», приходили актори зі студії та навчали їх театральному мистецтву.
«Це був перший експеримент і результат неочікувано класний, – говорить директор центру Василь Серденько. – По-перше, діти почали спілкуватися з однолітками, які займаються у театральній школі. Це нові знайомства, нова обстановка, вивчення тексту, репетиції. Виявилося, що це не так просто – повторювати одне й те саме з інших ракурсів, зберегти емоції та передати їх глядачеві».
Актори приходили двічі на тиждень, проводили майстер-класи та психологічні тренінги. І хоч доводилося розігрувати ситуації, до болю знайомі вихованцям центру, їх такий досвід не ранив.
«Я спочатку хвилювався, яка буде реакція, – говорить директор центру. – Але потім діти казали, що їм набагато легше було відіграти ці сцени, бо вони все це пережили. Навіть актори відзначили, що у дітей виходить добре – бо вони ж грали самих себе. А з психологічного боку – починаєш боротися з проблемою тоді, коли її проговорюєш. А у виставах вони частково проговорювали своє життя».
Про розлучення та алкоголізм
Координатор проєкту і режисер вистав – керівник театральної школи «Жив був пес» Ігор Захарчук. Сценарії також написала сценаристка студії та співрежисерка Таїсія Веселкова-Люта. А учні театральної школи грають у виставах проєкту.
Всього франківці зможуть переглянути три постановки у філармонії. Вже у неділю, 20 червня, показуватимуть музичну виставу «Планета радості». Це історія дівчинки на прізвисько Іржа, яку не хочуть сприймати однокласники, бо вона «неформат». Втім, вона таки вчиться любити себе і не мінятися під оточення. В основу сценарію ввійшов твір Наталії Абрамцевої.
«Ця казка гарно поєднується з сучасними реаліями. Головна героїня зустрічає дорогою різні соціальні групи, – розповідає Таїсія Веселкова-Люта. – Наприклад, лілеї – інстаграмні дівчата, гриби – хіп-хопери, жаби займаються йогою. Кожна група намагається її переконати, що вона має бути така, як вони. Зараз у соціальних мережах дітям нав’язують, якими треба бути, і вони втрачають себе. Тому це дуже корисна казка».
У п’ятницю, 25 червня, гратимуть драму-розтин «Вороги». У ній розбиратимуть причини нещасливої долі жінки, яка втратила дітей через проблеми з алкоголем і наркотиками. Їй допомагатиме психіатр, який має власні травми. Драма заснована на реальних подіях – основу для неї сценаристка черпала з історій у центрі реабілітації.
А в неділю, 27 червня, заплановане Family Show «Вам треба розлучитись!». У цій виставі, за допомогою гумору та легкої іронії, висвітлюється питання розлучень у сім’ї та дитячого їх сприйняття.
«Це мила комедія, де кожен глядач зможе впізнати себе, – розповідає Ігор Захарчук. – Там є момент, коли дитина порівнює буденний світ з казкою і каже, а чому в казці можна заради кохання вбити триголового дракона, а в реальному житті так важко сказати – пробач?»
Усі вистави – для сімейного перегляду, тож просять приходити родинами. Вхід безкоштовний, але потрібно спочатку зареєструватися. Посилання на реєстрацію можна знайти на Facebook-сторінці драмапевтичного проєкту «Драма-Діти-Терапія».
Реабілітація по-болючому
Вихованці «Серденька» залучені лише у виставу «Планета радості». У результаті зіграє лише троє дітей, хоч на репетиціях було багато. Причина в тому, що діти недовго перебувають у центрі, через якийсь час їх забирають. Також семеро вихованців зіграли у короткометражному фільмі «Янгол у пітьмі», який уже в серпні покажуть у франківських кінотеатрах.
П’ють через дорослих. Продажі алкоголю дітям на Прикарпатті зросли на 40%
«Багато людей казали – ви тиснете на болюче місце. Але не можна просто вдавати, що проблеми немає, – говорить Ігор Захарчук. – У перший тиждень діти до нас прислуховувалися, а на другий тиждень вже приходили та розказували свої історії. Найбільше вони жадають спілкування. Ми їм показали виставу «Виродок» – про булінг, про пошук себе у суспільстві. Потім вони плакали, казали, «все це про нас».
Як розповідають режисери, такі діти звикають, що їх усі жаліють і чимось їм зобов’язані. А завдяки проєкту хотілося донести їм, що вони самі можуть щось міняти і допомагати іншим своїм прикладом.
«Є таке відгалуження психотерапії як психодрама, коли людина занурюється в ті самі обставини і проживає ситуацію заново, спостерігаючи збоку, – каже Таїсія Веселкова-Люта. – У фільмі діти грають самих себе. Їм це дуже сподобалося, вони миттєво розкрились і раділи, що можуть показати світу, як вони жили».
За словами Таїсії Веселкової-Лютої, учні театральної студії і вихованці центру психологічної реабілітації знайшли спільну мову, подружилися. Юні театрали захопилися місією – допомогти одноліткам, яким наразі менше пощастило у житті. Старші навіть проводили тренінги вихованцям «Серденька».
Надалі схожі проєкти хотіли б продовжувати – як центр «Серденько», так і актори й режисери студії. Бо, як виявилося, театр допомагає заживити рани.
Comments are closed.