Мінсоцполітики напрацювало кардинальні зміни до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 р. № 1105-XIV. Втілені вони у законопроекті “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації функцій Фонду соціального страхування України”.
По-перше, електронний реєстр листків непрацездатності стане частиною реєстру застрахованих осіб, пише Ліга Закон.
Листок непрацездатності стане лише електронним, бо формуватимуть його програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку з тимчасової непрацездатності та зареєстрованого за єдиним реєстраційним номером.
Фонд соцстраху проводитиме перевірку обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності в закладах охорони здоров’я та у лікарів, які провадять медичну практику як ФОП.
По-друге, за кошти Фонду соцстраху виплачуватимуть допомогу по тимчасовій непрацездатності починаючи із 11-го дня непрацездатності замість нині діючого правила із 6-го дня. Тому роботодавці почнуть оплачувати листки непрацездатності за перші 10 днів тимчасовій непрацездатності.
По-третє, допомогу по тимчасовій непрацездатності пропонують не надавати за періоди:
– простою, крім випадків, коли тимчасова непрацездатність настала до простою;
– тимчасової непрацездатності, зазначеної у медичному висновку з тимчасової втрати працездатності, визнаному необґрунтованим.
По-четверте, ініціюють зміни у розмірах допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Її будуть виплачувати застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
1) 50% середньої зарплати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років;
2) 60% середньої зарплати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 10 років;
3) 70% середньої зарплати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 10 до 15 років;
4) 80% середньої зарплати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 15 до 20 років;
5) 100% середньої зарплати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 20 років.
На сьогодні допомогу по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% зарплати отримують застраховані особи зі страховим стажем більш як 8 років. А після цієї реформи ті, хто має, приміром, 9 років страхового стажу претендуватимуть на лікарняні у розмірі 60% заробітку.
По-п’яте, допомога на поховання виплачуватимуть у двократному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на дату смерті.
Мінсоцполітики пропонує, аби закон запрацював із 1 серпня 2021 року, крім норм, які стосуються виплати лікарняних за кошти Фонду соцстраху із 11-го дня непрацездатності, які набирають чинності з 1 січня 2022 року.
Comments are closed.