Соціум

День енергоефективності. Франківський університет розповів, як вчить берегти енергоресурси

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У цей день, 5 березня, у всьому світі відзначають День енергоефективності. Основна мета – привернути увагу влади та громадськості до раціонального використання енергоресурсів і розвитку відновлюваних джерел енергії задля пом’якшення глобальної зміни клімату.

З цієї нагоди франківський університет нафти і газу нагадує про свої досягнення у сфері енергоефективності, пише Репортер з посиланням на пресслужбу університету.

Так, в ІФНТУНГ уже декілька років існує ціла система заходів, спрямованих на підвищення енергоефективності: навчання енергоаудиторів, функціонування наукового містечка «Нова Енергія», надання послуг з енергоаудиту. Також тут проводять дослідження сфери відновлюваної енергетики в Івано-Франківській області, реалізація міжнародних проектів, співпраця з територіальними громадами Прикарпаття. Для них створюють плани дій сталого енергетичного розвитку та адаптації до змін клімату до 2030 року, в яких детально розписані всі заходи зі зменшення використання традиційних видів енергетики в житловому, муніципальному, а також у промисловому секторах.

Контролювати – економити – передавати досвід

Першим обов`язковим кроком до енергоефективності є запровадження енергетичного менеджменту. Але управляти тим, що не вимірюється – неможливо. Тому, минулого року в одному з корпусів університету встановили унікальну систему моніторингу споживання енергетичних ресурсів. Вона дозволяє отримати реальні дані по споживанню електричної та теплової енергії, холодної та гарячої води. Окрім того, відбувається моніторинг основних показників мікроклімату – температури і вологості повітря, концентрації вуглекислого газу. Всі показники в процесі моніторингу доступні для перегляду в режимі реального часу на будь-якому пристрої. Також вони зберігаються у хмарному сховищі для подальшого аналізу. Отримані дані допоможуть оцінити реальний ефект після впровадження енергофективних заходів для зменшення споживання енергоресурсів в будівлях університету.

Також у січні 2021 в університеті встановили Центр енергетичного менеджменту. Тут розробляють систему енергетичного менеджменту в університеті відповідно до вимог ДСТУ ISO 50001, надають послуги з енергетичного аудиту, реалізують конкурси та ініціативи.

Професія майбутнього

Світова тенденція на підвищення енергоефективності й використання енергії з відновлюваних джерел змінює не лише технології виробництва енергії, але й кадрові потреби в енергетичному секторі. Так, у 2020 році в ІФНТУНГ презентували першу в Україні освітню програму бакалаврського рівня вищої освіти «Інженерія відновлюваної енергетики». Вона реалізовується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ).

Вже зараз є величезний запит від працедавців на майбутніх випускників за цією спеціальністю. Це пов’язано зі збільшенням кількості об’єктів відновлюваної енергетики в України, яке, в свою чергу, потребує фахівців належного рівня. Для освітньої програми розроблені відповідні навчальні плани, аби підготувати достатню кількість технічних спеціалістів, які забезпечать інтеграцію відновлюваних ресурсів до енергетичного комплексу України та їхнє подальше рентабельне освоєння. Майбутні спеціалісти зараз навчаються та практикуються у кращих лабораторіях, оснащених комп’ютерами зі спеціалізованим ліцензійним програмним забезпеченням, навчальним обладнання для гідроенергетики, біоенергетики, геліоколекторною станцією, вітрогенератором, набором для демонстрації можливостей водневої енергетики тощо. Досі таких спеціалістів в Україні ніхто не готував, а цією програмою ми розпочали системну підготовку фахівців у сфері ВЕ.

Обмінюємось досвідом  – об`єднуємо зусилля

ІФНТУНГ ділиться своїм досвідом у сфері енергоефективності та переймає його від європейських країн, реалізовуючи спільні міжнародні проєкти.

З 2019 року університет реалізовує проєкт «Транскордонна мережа енергетично сталих університетів», що  спрямований на підвищення енергоефективності провідних університетів транскордонного регіону.

А з 1 листопада 2020 року університет спільно з ГО «БРІТ»,  владою міста Івано-Франківська та Ботошані (Румунія) розпочав реалізацію проєкту «Партнерство Румунія-Україна для пом’якшення змін клімату». Він покликаний розвивати співпрацю щодо пом’якшення змін клімату в транскордонному регіоні RO-UA.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.