Половина класу в спеціальній групі, а здорові теж лінуються брати до рук м’яч – це реалії багатьох вчителів фізкультури. Але деякі з них не бояться викликів.
Так, Тетяна Стефанців з Коломиї взяла участь у челенджі, щоб зробити уроки фізкультури сучаснішими, пише Репортер.
Менші здоровіші
За словами лікарки по роботі зі школярами франківської дитячої поліклініки Олени Осовської, цьогоріч у спеціальній та підготовчій групах дітей поменшало. Причина – більшість часу діти навчаються дистанційно, тож робити довідку зараз практично без потреби.
Загалом, цього навчального року, із 30675 учнів Івано-Франківська 145 повністю звільнені від фізкультури (майже 0,5 %), 635 займаються у спецгрупі (2,1 %), а 3299 (10,8 %) – у підготовчій. Звільнені від фізкультури – це переважно діти з інвалідністю або ті, хто отримав серйозні травми. Також сюди належать школярі, які навчаються індивідуально. Учні зі спецгрупи ходять на уроки фізкультури, але вправ не виконують. Підготовчу групу приписують тимчасово, після гострої хвороби або при певних відхиленнях у здоров’ї. Згодом діти звідти переходять або в основну, або у спецгрупу – залежить від стану здоров’я. У підготовчій групі учні виконують усі вправи, але нормативів не здають.
З туалетами всередині та без цукру в тарілках. Як школи Прикарпаття готуються відповідати нормам
«Діти приносять у школу листок здоров’я або довідку форми 086-1 / o. Діагнози ми зараз не вказуємо, не маємо права. Лікар може лише написати, що дитина перебуває на обліку кардіолога, окуліста тощо, – говорить Олена Осовська. – Якщо батьки вважають, що класний керівник і медпрацівник мусять знати діагноз, наприклад, цукровий діабет, то у довідці його вказують за згодою батьків».
Попереднього навчального року до підготовчої групи належали до 13,5 % школярів, а до спеціальної – до 2,7 %. За словами Олени Осовської, кількість учнів, яким не можна виконувати всі навантаження на уроках фізкультури, загалом в останні роки залишається на одному рівні. Втім, кількість не зовсім здорових дітей зростає з віком.
«Якщо у першому класі у спецгрупі займаються 1,7 % учнів, то в одинадцятому – уже 4,4 %. Так само з віком більшає тих, хто належить до підготовчої групи, аж до 19 % у старших класах», – говорить лікарка.
Втім, навіть повністю здорові школярі зараз не надто цікавляться ходьбою навшпиньки і човниковим бігом. Хоч більшість опитаних батьків сказали, що їхні діти задоволені уроками, деякі зазначають, що здався б новіший інвентар і сучасніші види спорту.
Ніхто не сачкує
Учителька фізкультури у коломийському ліцеї № 9 Тетяна Стефанців каже, що не має проблем із тим, як зацікавити учнів спортом. Але, за її словами, діти дійсно стали менш витривалі й рухливі, порівняно з попереднім поколінням.
«Вони стають слабші. Не можуть виконати нормативи, які пропонує нам міністерство, – говорить Тетяна Стефанців. – Але рятує формувальне оцінювання: дивитися на прогрес дитини, чи покращуються результати. Я завжди виконую вправи разом з ними, наприклад, човниковий біг. І завжди чекаю, коли перестану в них вигравати – поки що такого не було. Але у мене рідко хто сачкує, просиджує на лавці. Особливо після карантину».
Зараз у школі канікули, а до того було змішане навчання: тиждень вдома, тиждень – на уроках. То, за словами Тетяни Стефанців, після «домашнього» тижня діти до спортзалу просто залітали, бо скучали за рухом.
Щоб зацікавити дітей фізкультурою, учителька залучає сучасні технології, особливо в час карантину. А ще – акцентує увагу на нових видах спорту.
Казка мусить бути. Як правильно сказати дитині, що дарунки приносить не Миколай
«Футбол, баскетбол, волейбол – це основа, але зараз стають популярними інші види. Наприклад, чирлідинг – діти з радістю хапають помпончики. Також стали популярними заняття фітнесом, – розповідає Тетяна Стефанців. – Оскільки зараз не виходить популяризувати спорт через відкриті заходи, то робимо відео. Діти знімають, як вони займаються фізкультурою, використовують різні монтування, музику».
Аби продовжувати популяризувати спорт, учителька взяла участь у челенджі #стою_за_освіту і мріє зібрати гроші на нове обладнання для школи.
Гроші на фітнес й не тільки
Челендж #стою_за_освіту започаткував всеукраїнський освітній проєкт Re.Active. Його мета – перезавантажити уроки фізкультури в українських школах. Щоб долучитися, потрібно зняти відео, як ви стоїте у планці щонайменше 30 секунд, опублікувати його у соцмережах і передати челендж знайомим.
Re.Active – спільна ініціатива спортивного руху Олександра Педана «JuniorZ» та краудфандингової платформи GoFundEd.
GoFundEd – платформа освітніх проєктів, яка існує з 2016 року. За чотири роки там опублікували понад 150 шкільних проєктів, на які залучили більше 4 млн грн.
Краудфандинг – це громадське фінансування, коли гроші на ідею кидають звичайні люди. Автор проєкту декларує потрібну суму і намагається переконати небайдужих пожертвувати гроші на ідею. Усе прозоро: автор укладає з платформою відповідну угоду, а потім звітує, що гроші дійсно пішли на заявлену справу. Втім, якщо коштів зібрали замало, то проєкт не отримує фінансування, а гроші повертаються благодійникам.
Проєкт Тетяни Стефанців називається Fitness Game. Вартість ідеї – майже 27 тис грн. На зібрані гроші жінка планує відкрити у школі секцію степ-аеробіки та йоги, а також ввести нові модулі навчання, наприклад, степ-аеробіку та чирлідинг.
«Я б дуже хотіла придбати для школи степ-дошки і килимки для йоги, – каже Тетяна. – У нас є м’ячі для фітболу, але їх можна використовувати лише для цього виду спорту. А степ-дошки – це і степ-аеробіка, і чирлідинг, на них можна застрибувати, перестрибувати, можна поставити ребром».
Завдяки новому інвентарю учителька планує створити секцію зі степ-аеробіки для ліцеїстів 7-8 класів, групу чирлідингу для старших школярів, групи з йоги для молодшого шкільного віку.
Слово лікує біль. Ольга Андріяшко – про літературну студію для жінок у Франківську
Загалом планують закупити 15 степ-платформ (загальною вартістю 18000 грн), 15 килимків для йоги (5550 грн), комісія платіжної системи та адміністративні витрати платформи – 12,5 %, тобто 3365 грн. Отже, разом – 26915 грн.
Станом на понеділок, 18 січня, проєкту вдалося зібрати лише 2 % необхідної суми – 621 грн. Як каже Тетяна Стефанців, може, винні канікули, бо батькам зараз не до шкільних справ. Але надіється, що зібрати гроші таки вдасться, бо ж новий інвентар служитиме не одному випуску школярів. Часу залишилося – до 15 лютого.
Підтримати ідею можна тут.
Comments are closed.