Як не крути, а світ рухається до альтернативної енергії.
Все більше людей хочуть встановити у себе вдома сонячні батареї. Навіщо? Усі, хто має можливість, прагнуть бути незалежними, виробляти власну електрику, крім того, надлишок можна продавати. Та це задоволення недешеве й непросте. Як правильно вибрати, скільки це коштує та за скільки окупиться, Репортер дізнавався у незалежного консультанта із встановлення сонячних електростанцій (СЕС) Оксани Шкурашівської.
– Пані Оксано, з чого починається процес встановлення батарей?
– Спочатку треба зробити заміри даху на своєму будинку. Якщо він не новий, а покрівля, наприклад, із шиферу чи бляхи, то чи зможе він витримати таке навантаження? Для цього замовляється послуга у фірми, що займається монтажем сонячних батарей. І вже зі старту – додаткові розходи, бо дах треба укріплювати або модернізувати.
Втім, сонячні панелі можна встановлювати й на землі, і на інших спорудах, що є на подвір’ї. Фахівець покаже, де можна встановити панелі та скільки енергії може згенерувати територія.
Інший момент – сонячні батареї мають дивитися на південь, і тут усе залежить від конструкції будинку. Якщо на землі ми їх можемо встановити як треба, то для даху іноді треба все перебудовувати. Інакше вкладатися у панелі не рекомендую, бо генерації світла не буде зовсім.
– Що далі?
– Держава дозволяє встановити на приватній ділянці потужність до 50 кВт. Щоб розуміти, на середньостатистичний будинок вміщається 10-12 кВт. Щоб було навіть тих 30, то вже треба мати величезну ділянку, де воно ще й усе вміститься. Після цього, якщо людина наважилась, треба йти в обленерго та купувати додаткову потужність для території. Наприклад, нам сказали, що можна встановити 20 кВт, один коштує 2500 грн. Відповідно лише в підключення потрібно віддати 50 тис грн. Це основне, бо є ще 100 технічних моментів, тому спеціаліст повинен все розкласти по поличках.
Читайте: Максим Карпаш: Чому важлива акредитація
– Яка ціна за одну панель та як правильно вибрати?
– Варіацій багато – 325, 350, 420, це все потужність батарей. Тепер уже навіть випустили панелі на 600 Вт – для економії місця, бо така одна може замінити дві по 300.
99 % виробників сонячних батарей розташовані в Китаї. Зрозуміло, що як і з усією продукцією, є провідні виробники, а є ті, що роблять не надто якісно. Відповідно й ціни в них різняться. Найдешевші якісні – від 95 доларів. Правильніше навіть рахувати ціну за 1 Вт. Наприклад, беремо 0,35 долара і множимо на 325 Вт, виходить грубо 115 доларів. Варто відштовхуватися від таких цін, якщо не хочете наступного року просто викинути панелі. А в ціну панелі зазвичай входить і вартість доставки.
– Коли встановлювати батареї просто не можна?
– Тут є лише два найбільші чинники. Перший – не дозволяє та ж конструкція будинку, а територія дуже мала і встановити фізично нема де. Другий – будинок повністю повернутий на північ. Тоді сонячного світла практично не буде, навіть найдорожчі панелі з додатковою генерацією будуть безсилі. А далі все залежить від фінансів людини. Якщо готова вкладати, і з місцем монтажу все в порядку, тоді вперед.
Та й воно ніяк не впливає на навколишнє середовище. Їх спокійно можна ставити на конструкцію – в сад чи на город. Проблема виникне років через 15, бо панелі треба буде утилізовувати, а їх просто так не викинеш.
Читайте також: Село і вірус. Як Котиківка воює сама та допомагає цілому району (ФОТО)
– Як продавати надлишок?
– Після встановлення СЕС можна викликати фахівців з РЕМу, які дивляться на інвертор, генерацію енергії, кажуть, скільки в середньому надлишку буде виходити в місяць чи рік (без спожитої електроенергії на власні потреби – Авт.), та укладати з ними договір купівлі / продажу. Продавати надлишок можна будь-якій енергетичній компанії. Я, наприклад, в себе з будинку уклала договір з «Прикарпатенерготрейд». Змінювати договір можна раз на рік, у грудні.
Але наперед треба розуміти, що за продану енергію людина буде сплачувати податок – 19,5 %. При виплаті за продаж людині нараховують вже чисті гроші, а податок стягується автоматично. Наприклад, у нас є СЕС потужністю 30 кВт. Загалом за рік, враховуючи непогодні дні, зимовий період, згенерувало, припустимо, 5149 кВт. За «зеленим тарифом» один кВт / год коштує 5,04 грн. Множимо й виходить 27 804 грн – це за один місяць. Зрозуміло, що є найкращі місяці, як серпень, а є гірші, де вже холодає і сонця бракує, там може вийти менша сума. Грубо, враховуючи всі мінуси погоди, тут у середньому виходить 8000 доларів на рік.
– Через скільки років можна окупити витрати?
– Кажу з практики – 4-5 років. Часто працюю з німцями, тому можу сказати й за них – 7-8 років. Бо там трохи інші тарифи. Зараз просто море людей повстановлювали собі вдома панелі, хто для себе, хто на продаж. Тому обладнання нині значно дешевше, ніж 5-10 тому.
Наприклад, ми з чоловіком встановили вдома панелі на 30 кВт. Це було років два тому, ще 2-3 залишилося чекати й усе окупиться. Плюс в тому, що ми повністю незалежні від мережі, а збільшення чи зменшення тарифів нас не хвилює зовсім. Ми собі нагріваємо воду – скільки хочемо й коли хочемо. Так само зі світлом. Я перевірила на власному досвіді – це працює.
– Як доглядати за панелями і чи можуть бути збої?
– Доглядати дуже легко – ніяк. В жодному разі не можна нічим мити, ніякими миючими, щітками і т. д. Бо це просто може вбити поверхню – залишаться подряпини й потім туди налипне пил. Єдиний догляд – це просто дощ, який омиває поверхню.
Щодо збоїв, то це залежить від того, як встановили. На це грошей шкодувати не можна, наймати треба лише спеціалістів. Також не можна жаліти гроші на панелі, бо дешеве, як ми знаємо, часто ламається.
– За років 15 буде вигідно вкладати в панелі?
– Якщо альтернатива замінить атомні станції, тоді вигоди не буде жодної. Бізнесу не буде точно. Це однозначно, бо вартість електроенергії, яку схочете продати, буде дорівнювати вартості звичної нам електроенергії від стаціонарної мережі.
Тому, якщо хочете не тільки забезпечити себе автономією, але й мати з того гроші – зараз найкращий час. Далі ринок буде перенасичений і альтернативна енергія почне сама себе знецінювати.
Comments are closed.