Іван Бондарев
Серед представників численної родини австрійських Габсбургів був такий собі принц (або, як їх тоді називали, ерцгерцог) Вільгельм Габсбург, більше відомий у нас як Василь Вишиваний. У березні 1918 року австрійське командування призначило Вільгельма командиром Січових стрільців. Спілкуючись з українцями, він настільки полюбив українську культуру й історію, що ходив у вишиванці, і навіть взяв собі псевдонім Вишиваний. Під час польсько-україн-ської війни він став на сторону ЗУНР і в листопаді 1918 року на два дні завітав до Станиславова.
Сучасники згадують, що Вільгельм Габсбург був доволі скромною людиною і ходив у такому старому та обдертому плащі, що чиновникам військового секретаріату було навіть соромно з’являтись разом із ним у громадських місцях. Найпростіше було би зняти з герцога мірку та пошити йому нове пальто, але гордий нащадок австрійських імператорів навряд чи погодився, щоби прості люди міряли його уздовж і впоперек. Тоді офіцери УГА пішли на хитрість. Під час відвідування військових кравецьких майстерень Вільгельма попросили зняти пальто у приймальній, аби не замаститись у виробничих приміщеннях. І поки високого гостя водили цехами, з його старого пальто зняли детальну мірку.
Наступного дня у приміщенні секретаріату високому гостю урочисто подарували обнову, яка ідеально сіла по фігурі. Герцог дуже зрадів і навіть написав кравцям лист подяки. Ті поставили його під скло у рамочку та повісили в майстерні, яка знаходилася біля в’язниці «Діброва».
Comments are closed.