Авто

«Генерали» ризикують

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Незважаючи на кризу останніх років та економічні реформи уряду, життя в Україні триває. Люди одружуються, народжують дітей, святкують усі празники, навіть купують квартири та авто. Придбати машину можна в автосалоні, на ринку або напряму у власника, знайшовши його через знайомих чи в Інтернеті. При оформленні факту купівлі-продажу теж є варіанти – або документи про власність, або давно популярна в народі генеральна довіреність – «генералка». Фактично це одне й те саме, юридично – ні. Бо є нюанси. Які? Про це «Репортеру» розповів юрист Івано-Франківської правничої агенції Андрій Іванович.

За його словами, водії люблять «генералку» за економність, адже вона допомагає заощадити дві-три тисячі гривень на сплаті податків і пару днів – на обліку в ДАІ. При цьому економляться й зусилля, що необхідні для усунення недоліків, виявлених при проходженні техогляду. Але на практиці, каже Іванович, ціна подібної економії може виявитися чималою.

Закон не передбачає якогось особливого регулювання відносин, пов’язаних з видачею генеральної довіреності. Власне, цей термін більше народний, ніж юридичний. На такі відносини розповсюджуються норми Цивільного кодексу України (ЦК). Згідно з кодексом, довіреність – це документ, на підставі якого довірена особа здійснює юридич-ні дії не від власного імені, а від імені особи, що видала довіреність. Юридично видача довіреності не спричиняє переходу права власності на автомобіль. У цьому її ключова відмінність від договору купівлі-продажу, за яким покупець отримує право власності.

Отже, чим ризикує покупець, який замість договору купівлі-продажу авто оформляє генеральну довіреність:

• Юридичний власник авто може будь-коли відмінити довіреність, а також – самостійно продати машину, передати її в заставу чи передовірити. Тоді ще один, «новіший» власник матиме повне й законне право відібрати у вас авто. А питання повернення грошей доведеться вирішувати з тим, кому ви їх платили. Якщо ви його знайдете.

• Є обмеження терміну довіреності. Після його закінчення дія документа автоматично припиняється. Продовжити її може тільки той, хто її видав. Крім того, якщо ви вирішите продати авто за дорученням, то маєте право видати нову «генералку» тільки на термін, що залишився до закінчення первинного документа.

• У разі смерті власника авто або визнання його недієздатним, довіреність також стає недійсною, автомобіль переходить до спадкоємців. Уявіть собі, що якась жінка, котра стала вдовою чи дружиною психічно хворого, схоче повернути собі автомобіль? Щоб у вас відібрали машину, їй достатньо написати заяву в міліцію. Скаржитись у прокуратуру або ще кудись навряд чи має сенс, адже юридично довести свої права ви не зможете. Подібне відбувається і в разі розлучення довірителя.

• Маючи генеральну довіреність, ви не зможете переоформити авто на себе, оскільки, за законом, таке можна здійснювати лише стосовно третіх осіб чи організацій.

• Якщо на дорозі у ваше авто «в’їжджає» хтось інший, вина його незаперечна, але він відмовляється платити, суд прийме позов тільки від юридичного власника. Знову шукаємо? Хоча, можна разом із «генералкою» оформити ще й спеціальну довіреність на ведення справи у суді про відшкодування збитків. Але зазвичай покупці цього не роблять.

• Якщо після комп’ютерної перевірки на посту ДАІ виявиться, що машина – в угоні, її просто заберуть без зайвих розмов. На всі скарги буде одна відповідь: ваші права не порушені, авто має іншого власника, нехай він і розбирається.

Серед цієї купи мінусів є два невеличких плюси:

• Якщо на вас відкриють виконавче впровадження, наприклад, щодо стягнення якогось боргу, то авто відібрати не зможуть. Адже ви відповідаєте виключно своїм майном, а машиною тільки користуєтесь – за довіреністю. Нічого, відберуть щось інше.

• В разі розлучення та розподілу майна не доведеться ділити автомобіль.

Продавець-довіритель ризикує менше, але:

• На практиці вже було багато випадків, коли на довіреній машині здійснювалось ДТП, а водій, що сидів за кермом, тікав з місця події. Те саме стосується інших злочинів. Якщо там «засвітилося» авто, то міліція рано чи пізно знайде власника автомобіля. Тоді йому доводиться довго пояснювати, що він продав машину рік чи два тому і з того часу її навіть не бачив.

І ще трохи. Від правоохоронців ви ще, напевно, зможете відбитись, довести свою непричетність, хоча це може бути непросто. Але небагато людей знають, що, за законом, постраждалим необов’язково шукати водія-винуватця. Вони можуть подати судовий позов з вимогою відшкодування усіх збитків від ДТП юридичному власникові автомобіля. А це вже серйозно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.