Прикарпатець Андрій Голіней – знаний спортсмен в Україні та за кордоном. Інвалід дитинства, він виступає на турнірах з легкої атлетики серед спортсменів з фізичними та розумовими вадами. Те, який життєвий шлях він пройшов, інакше, як казкою не назвеш. А нещодавно перед ним замайоріла олімпійська перспектива.
З інтернату в інтернат
Лідер збірної України з легкої атлетики народився у селі Ланчин Надвірнянського району у багатодітній сім’ї. Його відразу віддали у дитячий будинок Надвірної. Далі був Угорницький інтернат. З Угорників – у Кути, звідти – у Гвіздецьку допоміжну школу-інтернат.
Після навчання Андрій вирушив до Городенки, де живе його сестра. Там працював з нею на ринку. Потім поїхав на два роки до брата у російський Сургут Тюменської області. Та поїздка виявилась доленосною. Коли хлопець працював сторожем у тамтешньому магазині, його помітив власник, колишній легкоатлет. Він примусив юнака займатися бігом разом з ним. Першим змаганням для Андрія став чемпіонат Сургута з легкої атлетики. Він зайняв четверте місце. За весь цей час він пізнав і бідність, і голод. Але провидіння таки вберегло прикарпатця.
Помітили
Голіней повернувся до Городенки, де продовжив бігати, і познайомився зі своїм першим тренером Віктором Ничиком. Під його керівництвом Андрій виступав на обласних змаганнях і зайняв друге місце у бігу на 10 тис. метрів.
Його помітили інші наставники, запросили до Івано-Франківська і запропонували поступити до Коледжу фізвиховання. Тодішній директор цього навчального закладу Ярослав Турковський прийняв Голінея та надав йому необхідні умови для тренування та проживання. Допоміг спортсмену і начальник обласного Інваспорту Іван Балагутрак.
Спершу він не прижився на новому місці і фактично втік назад у Городенку, але згодом повернувся. У цих стінах він уже вісім років. Від самого поступлення з Андрієм працює тренер Євген Єрузель. За цей час вони пройшли шлях від обласних першостей до золота чемпіонатів світу.
Тренер
Тренер Андрія Голінея народився у Івано-Франківську. У 1967 році після закінчення Бердичівського машинобудівного технікуму почав трудову діяльність на Приладобудівному заводі. Тоді він вже був неодноразовим чемпіоном обласних змагань. Заради спорту він пішов з заводу і поступив у технікум фізвиховання, а потім у Київський фізкультурний інститут. Працювати влаштувався у спортивне товариство «Спартак». Так починалась його спортивна та тренерська кар’єра.
Нині Євген Єрузель – заслужений тренер України, старший тренер збірної України з легкої атлетики. Працює у збірній вже три роки. За цей час команда з аутсайдерів вийшла у європейські та світові лідери.
Лідер і рекордсмен
Зі свого першого міжнародного змагання Андрій Голіней став справжньою сенсацією у спортивній Європі. Він не програє майже жодного свого забігу.
Цього року наша збірна команда виграла чемпіонат Європи. На ньому Андрія Голінея визнали кращим спортсменом-легкоатлетом Європи.
У липні цього ж року був справжній тріумф на Других Глобальних іграх для спортсменів з вадами фізичного та інтелектуального розвитку в Чехії. Ці змагання є аналогом Паралімпійських ігор. Андрій взяв три золота: у бігу на 3 тис. метрів з перешкодами, 5 тис. метрів та 10 тис. метрів. Крім того, встановив два світових рекорди. Там же його визнали кращим спортсменом цих ігор.
У жовтні був виступ на Кубку світу з напівмарафону у французькому Реймсі. Андрій знову переміг, встановивши новий світовий рекорд. Дистанцію у 21 кілометр він пробіг за 1 годину 8 хвилин 5 секунд. Наша збірна на цьому турнірі взяла командне золото.
Зараз спортсмену пообіцяли виділити квартиру в обласному центрі. Найближчим часом додаткові 30 тис. грн. на це має виділити міська влада.
Наступний сезон Андрія Голінея почнеться у березні. Саме тоді в угорському Будапешті відбуватиметься чемпіонат світу з кросу. Квітень – чемпіонат світу з легкої атлетики у закритих приміщеннях у Швеції. У липні – чемпіонат світу з легкої атлетики у Словенії.
Буквально днями нозологію, в якій виступає Андрій, включили у програму Паралімпійських ігор. Перед спортсменом і його тренером з’явилася нова мета – ХIV літні Паралімпійські ігри 2012 року, що пройдуть у Лондоні.
Досьє
Андрій Голіней
Народився 5 серпня 1978 року
Член збірної команди України з легкої атлетики з розумовими вадами
11‑разовий чемпіон світу з легкої атлетики
18‑разовий чемпіон Європи з легкої атлетики
Чотириразовий рекордсмен світу
Comments are closed.