Війна

Громади привчають до самоорганізації

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці 2011 року Івано-Франківська міська рада прийняла програму розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства на 2012‑2015 роки.

У рамках цієї програми є конкурс проектів і програм у трьох напрямках: допомога будинковим комітетам, приміським селам і громадським організаціям. Аби взяти участь у конкурсі, слід було подати проект, знайти підрядника та забезпечити 15 % фінансування. Інші 85 % мав дати міський бюджет.

 

Минулого року претендентів було небагато. Тому, каже начальник експертно-аналітичного відділу міськвиконкому Христина Федотова, комісія намагалася не відмовити нікому. Максимальна сума фінансування із бюджету для громадських організацій становила 10 тис. грн., для будинкових комітетів — 15 тис., для сіл — 50 тис. грн. Загалом у 2012 році депутати передбачили на програму 450 тис. грн.

Громадські організації написали проекти, які близькі до їхньої діяльності. Наприклад, туристсько-краєзнавча спілка видала путівник, а Галицький історико-політичний центр провів історичний конкурс для студентів. Сільські ради подали проекти на облаштування спортивних і дитячих майданчиків, а будинкові комітети — на приведення у порядок своїх будинків. Адже споруди старі, а робити ремонти власним коштом або дуже складно, або взагалі непосильно.

Так, будинкові комітети вписали у проекти ремонти підвальних приміщень, під’їздів, дворової каналізації, сантехнічної системи, віконних конструкцій тощо. Були такі, що вирішили встановити дитячий майданчик чи заасфальтувати подвір’я. Загалом таких проектів назбиралося 13. Правда, через погане фінансування з міського бюджету із них усіх місто проплатило лише чотири. Поки одні з надією чекають на кращі часи, інші вже тішаться ремонтам чи новим вікнам.

Як розказала голова будинкового комітету за адресою вулиця Миколайчука, 11 Ольга Ровенко, вони працюють із співфінансуванням уже давно. Адже будинку вже 29 років і, щоб він добре виглядав, його слід підтримувати постійно. Жінка зізнається, що працювати з мешканцями, аби вони додатково здавали гроші, складно. Однак, реально.

«Спершу ми почали працювати із ПРО ООН-івською програмою, — каже пані Ольга, — міняли труби холодної та гарячої води, ставили лічильник на опалення, робили підвал. Так втягнулися і працюємо донині. Цього разу здавали по 50 грн. — робили вікна у під’їзді. Хоча коштів вистачило не на все, чого хотілося, люди радіють, що хоч щось робиться».

У будинку на Вовчинецькій, 198 Б відремонтували приміщення елеваторного вузла централізованого теплопостачання. «Ми організували збори мешканців, — розповідає голова будинкового комітету Ольга Бачинська, — і питали людей, що б вони хотіли зробити на цю суму. Думали вікна робити, але на це грошей не вистачило б, бо у нас аж вісім під’їздів. Потім зібрали весь непотріб, який був у підвалі, та здали його на металобрухт — щоб було менше фінансове навантаження на самих людей. Порахували, що треба скинутися по 15 грн. Вирішили про всяк випадок зібрати по 20 грн., щоб можна було в разі чого ще якісь роботи оплатити. І дійсно зробили більше, ніж сподівалися, бо забетонували ще закладні подушки та відремонтували плити перекриття».

Отже, уже в кінці лютого цього року місто оголосить наступний конкурс. Він триватиме три тижні. Далі комісія визначатиме переможців, які вже у квітні зможуть приступити до виконання проектів.

І останнє: для майбутніх учасників є дві хороші новини. Перша — міська рада обіцяє внести зміни, згідно з якими не тільки будинкові комітети, а й ОСББ та ЖБК зможуть брати участь у конкурсі. Друга — обсяг фінансування із 450 тис. грн. збільшився до 1 млн. грн. А от після цього обов’язково варто згадати і про погану новину — більшість минулорічних проектів і досі не профінансували.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.