Війна

Від проповідей до шансону

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня у соцмережах іванофранківці підняли доволі цікаве й делікатне питання: хто та за яким дозволом, багато років, регулярно й доволі голосно транслює Новий Завіт на зупинці навпроти універмагу «Прикарпаття»? Дискусія розгорілася чимала, на додачу згадали і базарну музику, і аудіо рекламу. Усі ці звуки просто кидаються на нас. Тож наскільки вони законні, і чи маємо право жити без них?

Для початку вирішили дізнатися, хто ж організував трансляцію Біблії на зупинці. Жінка, яка просто під тим гучномовцем торгує шкарпетками, кивнула у бік сусіднього магазинчика, мовляв, ідіть — той чоловік там. Справді, у крамниці його знають, але зараз, кажуть, нема. Після запевнянь, що просто хочемо знати «чому?» та «як?» дали мобільний номер чоловіка, якого назвали Петром.

Телефонуємо. Зустрітися не хоче, каже, досить і телефонної розмови, прізвище не називає (не треба мені ніякої реклами), просто отець Петро, православний священик. Розповідає, що 11 років тому він «примирився з Богом, пізнав, що Бог є живим, що Бог любить мене, почав молитися, покаявся». А потім Бог прийшов до нього уві сні та сказав «аби я повісив ці колонки».

За словами Петра, він транслює тільки Новий Завіт, який начитали театральні актори. Каже, на Старий просто часу не вистачає, та й і важчий він. Колонки вмикають десь о десятій ранку, вимикають о сьомій вечора. Запевняє, що до них приходить багато священиків, беруть ті диски для себе, для прихожан, бо він роздає їх безкоштовно. Приходять і прості люди, дякують, але, звісно, є винятки — «люди, якби це сказати, з психічними відхиленнями, грубо кажучи, по-біблійному — біснуваті, то вони, звісно, проти».

А чи є на трансляцію якісь доз­воли? «Якщо сам Господь сказав це зробити, значить, він усе й вирішує, — відповідає чоловік. — А я простий раб Господній».

Повертаємося до гучномовця, аби поговорити з перехожими. Жодного, хто був би відверто проти, не знайшли. Хіба двійко студентів трохи покривилися та, врешті, сказали, що їм байдуже. «Та, може, хоч тут люди Біблію почують, — посміхнулася старша жіночка та, кивнувши на точку продажу дисків неподалік, додала — А що, краще, аби тово горланило?».

З того боку і справді «заносить» російську попсу. Молодий чоловік на питання «Нащо так голосно?» подивився так, що про якісь доз­воли питати вже стало страшно…

На зупинці навпроти продуктового ринку також гучно грає музика, здається, Віктор Павлік. А ще докрикає акція якогось магазину про знижки. Какофонія.

Чи все це законно? Ми й не думали, що відповідь на це питання буде аж настільки заплутаною. У нашому законодавстві є таке поняття, як допустимий рівень шуму. Є на це й відповідний закон — «щодо захисту населення від впливу шуму». До його виконання прив’язані міська влада, СЕС і міліція.

Головного лікаря івано-франківської міської СЕС Миколу Недоступа запитання щодо проповідей на ринку поставило у тупик. Каже, воно не вкладається в рамки. «Виходить, людина виставила собі динамік у вікно, я навіть не знаю, як то називати, до якого виду шуму віднести, — каже Недоступ. — Це питання поки що ніхто не піднімав, ніхто ніколи скарг не присилав, і це взагалі не є для нас об’єктом нагляду. Піти до нього додому я не маю права, аби ж якась скарга була, або ж подання з прокуратури…».

Пункт другий — міліція. У цент­рі зв’язків з громадськістю нам порадили, якщо комусь з сусідів не подобається музика, яку включають у будинку, то треба йти до дільничного. Все. Цікаво, хто напише скаргу на Святе Письмо?

Тепер до гучної музики та аудіо реклами. Тут також усе не просто. Як розповідає директор Івано-Франківського міського рекламно-інформаційного центру (МРІЦ) Вікторія Шахоріна, на звукову рекламу обов’язково має бути дозвіл. «Але таких дозволів у нас просто одиниці, — каже вона, — їх беруть магазини, які мають головні офіси в інших містах і які знають порядок. А наші підприємці вмикають що хочуть і як хочуть».

Шахоріна запевнила, що працівники відділу контролю МРІЦ, коли виявляють такі порушення, то пишуть вимогу припинити трансляцію. Потім це передають в інспекцію захисту прав споживачів, а вони вже подають судовий позов. Але оскільки відслідкувати таке не можливо — включили / виключили — судам важко прийняти рішення. Теоретично і музику на базарі можна вважати рекламою продукції. І на це також потрібен дозвіл. Але чи ті хлопці, диски яких і не пахнуть ліцензіями, колись захочуть взяти дозвіл, то вже зов­сім риторичне питання.

От і виходить — не хочеш слухати вуличний галас, то купи собі добрі навушники і плеєр.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.