Івано-Франківська міська рада продовжує реформу ЖКГ. І дарує мешканцям сюрпризи. До них можна віднести користування ліфтом – тепер за це платитимуть і мешканці перших поверхів. Будуть, правда, і послуги, від яких можна відмовитись і цим зменшити тариф.
Але спершу мешканцям пропонують затвердити перелік послуг, які вони хочуть отримувати. А вже потім скажуть, скільки це коштуватиме.
Громадські слухання – в кожному будинку
На виконкомі та сесії затвердили положення про громадські слухання, що стосуватимуться тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (квартплата – Авт.). Уже до 1 листопада Єдиний розрахунковий центр (ЄРЦ) має провести слухання у 1800 будинках Франківська.
«Як ви за чотири місяці встигнете це зробити?», – спитав керівника ЄРЦ Вадима Войтика член міськвиконкому Андрій Троценко. Але відповідати взявся секретар міськради Руслан Марцінків. Він заспокоїв – це можливо, мовляв, знає із власного досвіду. «Я проводив подібні зустрічі у дворах, – сказав Марцінків. – Треба робити збори водночас у кількох будинках. Якщо задіяти декілька бригад навчених людей, і дотримуватись технології, то це реально. Я, наприклад, за півтора місяці провів 120 зустрічей».
Але Троценко припустив: ця процедура може стати бомбою сповільненої дії. Мовляв, задекларують і не виконають, а цим вже від початку розчарують людей. «Це не титанічна, це – катастрофічна робота, – сказав він. – Громадські слухання – відправна точка життєдіяльності вашої структури. Щоб люди переключилися з жеків до ЄРЦ, вам треба провести те, з чого ви починаєте, – громадські слухання».
За словами керівника ЄРЦ Вадима Войтика, він теж не має великого ентузіазму до громадських слухань. «Бажання їх проводити не може бути природним, – говорить Войтик. – Проте це треба зробити, щоб люди не заперечували стосовно доведеного до них побудинкового тарифу».
Брати участь у громадських слуханнях матимуть право всі дієздатні особи будинку. Рішення прийматимуть більшістю голосів. До речі, слухання вважатимуться такими, що відбулися, навіть якщо на них не прийде жоден мешканець. Як каже Вадим Войтик, це робиться для того, щоб не було можливості завалити захід. Головне – аби люди були поінформовані.
Хочеш-не хочеш
Отже, на слуханнях іванофранківцям пояснять, що вони самі можуть сформувати тариф, обравши послуги, які хочуть отримувати, і відмовившись від того, що їм не потрібно. Людям запропонують три види послуг. Перші – обов’язкові, їх найбільше. Це: прибирання прибудинкової території, ліфти, вивезення твердих побутових відходів (цю послугу повернуть у квартплату), обслуговування та ремонт систем водопостачання, водовідведення й теплопостачання, вентиляція, освітлення місць загального користування.
Також до обов’язкового переліку входить «технічне обслуговування та поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього благоустрою». Цей пункт частково переписали з постанови Кабміну. «Мені важко зрозуміти, що таке конструктивні елементи, – сказав на виконкомі перший заступник мера Зіновій Фітель. – Ми можемо тільки вгадувати». Як сталося, що члени виконкому врешті проголосували за обов’язкові послуги, яких не до кінця розуміють, – питання…
Ще в рішенні йдеться про першочергові та додаткові послуги. Їх надаватимуть за бажанням. Правда, на виконкомі були дискусії стосовно того, що всі послуги мають бути обов’язковими або навпаки – усі за бажанням. Врешті, вже на сесії, вирішили: першочергові послуги (прибирання сходових кліток, обслуговування домофону та вивезення рідких відходів) надаватимуться за згодою не менше 75% мешканців, а додаткові (прибирання підвалів і дахів, дератизація* та дезінсекція**, утримання спортивних і дитячих майданчиків, експлуатація номерів на будинках) – за згодою більше половини.
Була на цьому питанні й дискусія. Зокрема, Юрій Соловей наполягав на тому, що прибирання сходової має бути обов’язковим. Мовляв, для перших поверхів це дуже актуально, а решту майже не обходить. Вадим Войтик не погодився. Цю послугу, сказав він, можна виконувати самостійно, а на її прикладі мешканці побачать реальну економію. «У тому і гнучкість положення, – сказав керівник ЄРЦ, – що ми надаємо людям право відмовитися. Прибирання сходової – це маячок для мешканців, у них буде природне бажання відмовитись від цієї послуги, адже вона не потребує кваліфікації».
До листопада все буде відомо
А от яким у майбутньому може бути тариф, ніхто ані на виконкомі, ані на сесії не озвучив. Правда, член виконкому Василь Мельничук вимагав порахувати хоча би приблизно, казав, що без цього голосувати не буде. Проте Вадим Войтик сказав, що зробити це зараз технічно дуже складно. Мовляв, у кожному будинку все буде по-іншому. «Тариф, за який я голосую – це моє лице, і я повинен його аргументувати. Я вам скажу, що тарифи по сміттю у нас завищені», – наполягав Мельничук на виконкомі.
Микола Саєвич спробував пом’якшити ситуацію. Він сказав, що наразі мова про підвищення тарифу не йде, тариф не зростатиме.
«Те, що тариф не буде підніматись – це поки що моя гіпотеза, – відповів Вадим Войтик. – Але я не виключаю, що реальний розрахунок відрізнятиметься від того, що є зараз».
Врешті вирішили, що приблизні підрахунки зроблять до сесії міськради. Може і зробили, але на сесії чомусь не представили.
Отже, до 1 листопада з усіма франківцями мають укласти договори. Кожному будинку сформують свій тариф, затвердять його на виконкомі. До речі, положення передбачає і зміну переліку послуг. Тобто, якщо мешканці з часом передумають, то можуть щось поміняти.
*Дератизація – комплексні заходи зі знищення гризунів
**Дезінсекція – знищення комах за допомогою хімічних чи біологічних засобів
Comments are closed.