Якщо плануєте придбати житло, то можете робити це саме зараз. Бо після економічної кризи ціни на будівельному ринку в Івано-Франківську стабілізувалися. У покупців був час придивитися до забудовників, зробити висновки, якому з них варто довірити свої кошти, а з якими працювати не слід.
І хоча зараз мало говорять про те, що ціни на житло зростатимуть (адже в людей нема грошей), про зниження теж не йдеться. Забудовники в один голос твердять: далі нема куди зменшувати, бо собівартість будівництва дуже велика.
Проте зекономити на купівлі житла все ж таки можна. Одною із складових здорожчання житла є надання посередницьких послуг ріелторськими фірмами. Крім того, по місту ходять чутки про непорядність деяких ріелторських контор. «Репортер» взявся дослідити, чи можна обійтися без ріелторів?
Виявляється, будівельні компанії теж мають таких самих фахівців із продажу квартир. Відтак, потенційному покупцеві варто лише знайти офіс фірми. Там його мають привітно зустріти та відвести прямо на будівництво. Вже на будові покупця поводять і покажуть усе, що його цікавить, запропонують варіанти, допоможуть визначитися. Після того, як людина обере квартиру, з нею укладають договір.
Варто знати: перш ніж починати вибір квартири, подивіться на документи й поцікавтеся, чи є в будівельної фірми законні підстави пропонувати продаж нерухомості. Тобто — дозвіл на початок будівництва, оформлення земельної ділянки тощо. Правда, це треба робити вже після того, як ви сформували собі уявлення про компанію, з якою плануєте працювати. Фахівці кажуть, що людина має знати про підприємство якомога більше: скільки років компанія працює на ринку нерухомості, які має будівельні традиції, виконання зобов’язань, імідж тощо.
Проте, великої біди ріелтори чи маклери не роблять. Якщо працюють більш-менш за правилами. Бо вони тільки знімають відсотки від вартості квартири. Але це ще півбіди — головне, що операція таки відбулася, продавець-забудовник отримав гроші, а покупець — квартиру за обіцяною ціною.
На жаль, в Україні почастішали випадки, коли псевдоріелтори просто «кидали» людей. Роблять вони це так просто, що й не запідозриш. Вислухавши потенційного покупця та його побажання щодо того, яку він хоче квартиру, ріелтор запевняє, що знає, де така є. Потім приводить людину на будову, як правило, відомої у місті фірми — аби покупець і не запідозрив, що тут щось не те. Запевняє, що потрібен завдаток у кілька тисяч доларів, бо «квартира дуже хороша, а вже завтра хтось також захоче її придбати». Бере завдаток і пише розписку. А далі просто зникає, помінявши мобільний телефон. Було таке і в Івано-Франківську.
Подібні речі знеохочують людей купувати житло. Страх нарватися на шахрая не зменшився й нині. Бо мало того, що маємо приклади недобросовісних забудовників, які не виконали певні зобов’язання, людей обдурюють ще й посередники…
Зрештою, що не кажіть, але професія ріелтора все-таки потрібна. Бо є питання оренди квартири чи купівлі вторинного житла. Тут без посередника часто складно обійтися. А от на первинному ринку вона виглядає дещо зайвою.
Коментарі фахівців
Володимир Балагура, керівник будівельної компанії «Ярковиця»:
Я рекомендую людям звертатися напряму до забудовника. По-перше, це дозволить уникнути ризиків того, що їм зустрінуться псевдоріелтори. А по-друге, це дешевше. Крім того, на прикладі моєї фірми «Ярковиці» можу сказати, що у випадку бажання клієнта я можу бути сам присутній при домовленості про купівлю квартири. Це вже давно ввійшло в мою практику спілкування з клієнтами.
Олег Лисак, засновник ТОВ «Івано-Франківськміськбуд»:
Краще звертатися тільки напряму до забудовника, тому що тоді клієнти не втрачають гроші. Адже ріелтори заробляють на покупцеві – ніхто ж задурно не працює. В нашому офісі є менеджери, які займаються продажем квартир фірми напряму.
Микола Ковальчук, директор ПП «Вамбуд»:
Ми рекомендуємо звертатися напряму. Це краще і для будівельної фірми, і для клієнта. По-перше, щоб вберегтися від різних казусів. А по-друге, якщо покупець звернеться напряму, то він значно більше дізнається та зекономить на цьому. Бо відсотки за послуги ріелторів закладаються в ціну житла. Ріелтори мали б займатися вторинним ринком. Бо коли хтось має намір щось продати, то він може або звернутися в газету з оголошенням, або до ріелтора. А будівельний майданчик видно здалеку – послуги ріелторів тут не потрібні.
До теми
«Репортер» поспілкувався з іванофранківцями та відомими в місті забудовниками і спитав, чи потрібні, на їх думку, посередники при купівлі житла?
Пан Петро, 47 років:
Свого часу я придбав квартиру через маклера. Але пізніше зрозумів, що якби звернувся цілеспрямовано до забудовника, то зекономив би.
Пані Оксана, 36 років:
Я чула про те, що ріелтори кидають людей. Якби була можливість купити житло, то я б до них не зверталась.
Наталя, 24 роки:
Я ніколи не думала про це. Житло купувати поки що не збираюся.
Пан Василь, 33 роки:
Я планую купувати квартиру в перевіреного забудовника. Бо, звертаючись прямо на фірму, можна зекономити на посередникові.
Comments are closed.