Минулих вихідних плюс понеділок Івано-Франківськ святкував своє 356-річчя, чи то накладене, чи то підкладене до міжнародного фестивалю «Карпатський простір». Насичена програма розтягнулася на чотири дні й 14 локацій. «Репортер» намагався встигнути всюди, але написав, звісно, не все…
4 травня відкрились національні читання «Ліна Костенко об’єднує» на 13 локаціях. На всіх читали водночас, тому, просто проходячи стометрівкою, площею Шептицького та повз ратушу, можна було почути найвідоміші вірші поетеси як у щирому виконанні перехожих, так і у професійному – акторському.
До теми: «Ліна Костенко об’єднує», – у Франківську пройшли національні читання (ВІДЕО)
На майдані Шептицького влаштували виставку «Скульптура майбутнього» українських та іноземних митців із Польщі та Мексики. Однак, найпомітнішою подією там стали, на жаль, не скульптури, а світлодіодний 3D-фонтан, що одразу викликав жваву дискусію в соцмережах. Він, як і різдвяні арки, дістався Франківську безкоштовно від підприємства «Ялинка України». Втім, є велика підозра, що той безкоштовний фонтан спіткає така ж доля, як і арки – згодом місто викупить його за повну вартість.
До теми: З музикою й танцями у Франківську стартував фестиваль «Карпатський простір» (ФОТО)
Кожного дня франківців і гостей міста дивували смаколиками від національних кухонь сусідів: молдавськими, угорськими, грузинськими, азербайджанськими та румунськими стравами. До частувань пропонували безкоштовну дегустацію вин.
Музики було вдосталь на всіх локаціях: на Вічевому майдані, біля ратуші та на головній сцені – біля пам’ятника Франку.
До теми: Близько 1500 велосипедистів взяли участь у франківському велодні (ФОТО)
Перший фестивальний день закінчився виступом відомого українського гурту «Друга Ріка». Звук не вразив, але музиканти справилися.
Суботу почали з ювілейного десятого велодня. Півтори тисячі учасників – від зовсім малих до пенсіонерів – у супроводі поліції проїхали закритими від транспортного руху вулицями на роверах. І виглядало це дуже добре, сімейно та весело. Що не кажіть, а Франківськ таки їде на двох колесах до статусу велостолиці.
Було й де погуляти з дітьми. На стометрівці дошкільнята малювали крейдою на дошках свої враження від міста, за що отримали від організаторів по упаковці кольорових олівців. У палаці Потоцьких юні знавці географії складали на траві величезний пазл з областей України. І виходило це в них значно краще, ніж у деяких наших політиків, що час від часу забувають як не Крим, то Донбас.
До теми: Розваги для дітей, – на Франківській стометрівці влаштували акцію “Замальовки рідного міста” (ФОТО)
Вечір другого дня закривав драйвовий «Танок на Майдані Конґо», а потім найвитриваліші ще пішли на «Шалене паті у Потоцького на хаті». За фактом то була звичайна дискотека, може, й добре, що без особливого шалу. А ще, як потім розказав голова оргкомітету фестивалю «Карпатський простір» Богдан Струтинський, на вечірці зібрали 65 350 грн – їх витратять на розвиток палацу.
У неділю, 6 травня, охочі франківці безкоштовно ласували пряниками із міською символікою – у рамках заходу «Франик-пряник». Кілька тисяч людей скуштували медові пряники з написами «I love IF». Деякі гості так хотіли отримати свою частку, що зчинили штовханину.
На закриття «Карпатського простору» прийшло дуже багато люду – послухати швейцарський гурт «Kadebostany». Насправді про цих швейцарців раніше мало хто чув, а от їхню пісню «Castle in the snow» – знали достатньо, бо це саундтрек до фільму «50 відтінків сірого». Після виступу міський голова Руслан Марцінків подарував кожному учаснику гурту по вишиванці. Вони одягли їх прямо на сцені.
До теми: У Франківську за пивом чеський театр провокував глядачів на серйозні думки (ФОТО)
Фестиваль закінчився, але святкування Дня міста – ще ні. У понеділок, 7 травня, франківці могли безкоштовно подивитись виставу Національного академічного драматичного театру імені Франка «Річард III», де грали Богдан Бенюк, Остап Ступка, Василь Мазур та інші відомі актори.
Однак тут міська влада припустилася дивної помилки: для всіх оголосили вільний вхід, але деяким видали запрошення з місцями. Мало того, нікого про це не повідомили й не відділили «запрошених» від «вільних». Звісно, місць вистачило не всім. Гості з запрошеннями зганяли зі своїх законних місць тих, хто наївно скористався правом вільного доступу. Була купа ображених, люди сиділи на підлозі, добре, що не побилися, бо ж театр. І дуже вчасно Богдан Бенюк повідомив глядачів про антракт. Адже після першої дії за відсутності будь-яких оголошень багато публіки вже збирались додому.
До теми: У Палаці Потоцьких влаштували виставку, яка закохає франківців у місто (ФОТО)
Але вистава була класна. Єдиний висновок – попереджати треба.
Як і торік, на святкуванні Дня міста базару в центрі не було. Усі палатки з винами, сиром і шашликом поставили перед будівлею ОДА – і це виявився ще той табір! Ну, на любителя, але любителів було вдосталь. Кому таке не подобалося, той просто обходив Білу хату стороною. Таких теж не бракувало.
Але по закінченню фестивалю торговці залишили після себе брудну бруківку, яку довелося відмивати комунальникам. Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак, до речі, пообіцяв виписати підприємцям штраф, якщо бруківку не зможуть відчистити. Слабо віриться – відмити бруд, напевно, значно легше, ніж збити штраф з закарпатських виноробів.
Отже, свято ніби скінчилося. Подивимось, чим дивуватиме Porto Franko.
Comments are closed.