Поки Прикарпаття залишається лідером із захворювання на кір, у міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) уже говорять про можливий спалах дифтерії. Усе залежатиме від кількості вакцинованих. Якщо від кору достатньо отримати щеплення в дитячому віці, то від дифтерії щепитися треба кожні 10 років. А з часом імунітет ослаблюється.
Тарас Кобрин, доцент кафедри iнфекцiйних хвороб та епідеміології ІФНМУ розповідає, що в дитячому віці відсоток вакцинованих від кору, дифтерії та правця – приблизно однаковий. І якщо вакцинація від кору у шестирічному віці закінчується, то від дифтерії і правця щеплення, згідно з календарем, роблять ще у 16 років, а потім треба – щодесять років. Більшість про щеплення у дорослому віці забувають або й не знають про них. Тому відсоток захищених людей значно менший. Основна ж проблема в тому, що при дифтерії людина може бути носієм і навіть не знати про це.
До теми: Протидифтерійної сироватки в Україні близько 900 доз, – Марія Бойко
«Якщо при кору носійства немає, то при дифтерії людина може переносити збудник, – говорить Тарас Кобрин. – Після вакцинації утворюється не противірусний, а протитоксичний імунітет – навіть якщо у людини сильний імунітет, сама вона хворіти не буде, а буде розповсюджувати збудника. При цьому класичних проявів хвороби не буде. Тому, якщо зараз не фіксують прояви дифтерії, це не означає, що її нема».
Дифтерія не обирає, чи захворіє дитина чи дорослий. З часом імунітет послаблюється, а ймовірність захворіти – зростає, каже Кобрин. – Захворювання важке, бо розвиваються ускладнення – блокування дихальних шляхів, пошкодження серцевого м’яза – міокардит, ушкодження нервів – поліневропатія, легенева інфекція – дихальна недостатність чи пневмонія. Відтак є ймовірність отримати інвалідність чи навіть померти.
«Якщо хочемо спокійно жити, краще зробити щеплення і зберегти імунітет, аби не захворіти, а якщо й захворіти, то перенести легку форму. Не хочеться повторити досвід 1990-х. Тоді займали чергу, щоб щепитись від дифтерії. Люди лякаються, лише коли бачать щось страшне, – додає Тарас Кобрин. – Водночас із вакциною від дифтерії людина отримає й захист від правця. А ймовірність смерті при правці – 50 %».
Вакцина є комплексною: для дітей – проти дифтерії, правцю, кашлюка, для дорослих – від дифтерії і правця. В Україні щеплення і дорослим, і дітям роблять безкоштовно. Діти отримують три дози комплексної вакцини до року, після року – ще одну. Наступні дози – в шість і в 16 років.
З часом імунітет послаблюється і якщо не проводити ревакцинацію, є ризик захворіти. Та далеко не всі після закінчення школи слідкують за календарем ревакцинації і роблять щеплення вчасно.
До теми: Кір зупинить вакцина – франківська імунолог розповіла як вберегтися (ІНФОГРАФІКА)
Під час останньої епідемії в Україні з 1991-го до 1998-го року на дифтерію захворіло близько 20 тисяч людей, з них 696 померли. За даними МОЗ, у 2017 році 51 % дітей віком 18 місяців отримали три дози вакцини АКДП (адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева), 44,8 % дорослих захищені від дифтерії вакциною АДП-М (адсорбована дифтерійно-правцева у малих дозах).
На 1 січня 2018 року на Франківщині було 34 452 дози вакцини від дифтерії та правця (АДП), 150 477 доз із зменшеним вмістом антигену (АДП-М), 39 098 доз для профілактики дифтерії, правця та кашлюку (АКДС). Без негайного введення сироватки близько 50 % хворих на дифтерію можуть померти, навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20 %. Такої сироватки наприкінці 2017 року Україна отримала 900 доз. Тож МОЗ рекомендує не чекати на епідемію і вакцинувати дітей та ревакцинувати дорослих.
…«Репортер» перевірив, як і за скільки можна щепитися у Франківську від дифтерії та правця. Через електронну систему Medics за кілька хвилин реєструємося на прийом до терапевта – обираємо зручний день і час. У поліклініці № 2 на Довгій є ще своє додаткове правило: потрібно отримати додатковий паперовий талон у реєстратурі. Тому краще прийти хвилин за 15 до призначеного часу. Кажуть, треба для статистики…
Далі – кабінет терапевта. Ще з 10 хвилин під дверима, бо запис-записом, але механізм ще не ідеальний.
«Ви пропустили планове щеплення. Але це нічого – вакцин від дифтерії є достатньо, – говорить терапевт. – Добре, що прийшли, зараз прогнозують спалах дифтерії, тож краще перестрахуватися. Ми запрошуємо цього року на щеплення всіх, у кого в році народження остання цифра – «2». Медсестра розвішує оголошення по під’їздах, але їх одразу зривають. Люди потроху приходять».
До теми: Розшукується хороший лікар. Як у Франківську підписати декларацію з терапевтом
Міряє тиск, перевіряє горло, слухає легені, питає про самопочуття. Всі дані записує в картку. Ще треба підписати згоду на вакцинацію. Її підклеюють у картку. Лікарка просить в разі чого зателефонувати, дає свій номер.
Далі – кабінет щеплень. Під ним жодної людини. Двері замкнені – тиша і спокій. Медсестра в сусідньому кабінеті заповнює звітність. Ще кілька хвилин під дверима і можна заходити. Щеплення від дифтерії і правця роблять у ліве передпліччя. Медсестра попереджає, що можливе підвищення температури і біль, почервоніння та набряк у місці уколу. Просить півгодини залишатися в поліклініці на випадок алергічної реакції.
«Ми вже багато таких щеплень робили, все було гаразд», – каже медик. На третій день після щеплення потрібно прийти на контроль до терапевта.
Вся вакцинація разом з оглядом і чергами в реєстратурі забрала до години часу. Ще з чотири дні після щеплення нило місце уколу – при натискуванні біль посилювався, тому кілька ночей на лівий бік краще не лягати. На третій день можна просто зателефонувати лікарці й відзвітувати про самопочуття. Та й по всьому. Тепер 10 років спокою. Чого й вам бажаємо.
Comments are closed.