У понеділок, 5 лютого, в Івано-Франківській міській раді провели громадські слухання щодо підвищення тарифів на паркування.
В управлінні транспорту та зв’язку кажуть, нинішній тариф – економічно не обґрунтований і збитковий. Відтак і місто недоотримує грошей, і підприємці на тому нічого не заробляють, а це, мовляв, впливає на якість послуг.
Зони, гроші, водії
Ще у грудні 2016 року міська рада Івано-Франківська виділила 36 земельних ділянок під облаштування 646 паркомість, з яких 64 – для людей з інвалідністю, тобто безкоштовні.
Три паркувальні майданчики – на вулиці Дністровській, Бельведерській та Незалежності (біля пасажу) – місто віддало в оренду відповідно ТОВ «Торговий сервіс», фірмі «Вотум» і ТОВ «Мальва Плюс».
Решту вулиць розділили на три паркувальні зони. До першої належать місця в центрі: площа Ринок, вулиці Старозамкова й Галицька (від Новгородської до ресторану «Фран-ко»), загалом 68 паркомісць. Друга зона включає 14 майдачників на 263 паркомісця – вулиці Грушевського, Незалежності, Дністровська, Вагилевича, Галицька. Третя паркзона налічує 11 майданчиків, загалом 233 місця. Туди входять вулиці Міцкевича, Лесі Українки, Привокзальна, Шопена, Тичини, Північний Бульвар тощо.
Після ліквідації КП «Сервіс-авто», яке й обслуговувало парковки, в міськраді провели конкурс з визначення операторів паркування. Відтак першу зону віддали підприємцю Миколі Гавриляку, другу – ПП «Ярко-ІФ», третю – підприємниці Тетяні Катамай.
До теми: Дорогами Європи. Про польські парковки, безкоштовні шляхи та штрафні бали
Переможці конкурсу мали встановити на автостоянках паркомати (з розрахунку один на 20 місць) або ж обладнати паркувальні зони автоматичними в’їзними та виїзними терміналами. Мала бути і система відеоспостереження, а також табло, де б висвітлювалась інформація про вільні місця.
Та нині підприємці кажуть, що паркомати дорогі, а стоянки виявились нерентабельними. Крім того, нарікають і на водіїв, які відмовляються платити за місця на парковках. У підсумку – і самі не заробляють, тому не можуть встановити паркомати, і в міський бюджет не доплачують. Принаймні, так кажуть вони.
«За 2017 рік я заплачу в міський бюджет приблизно 400 тис грн паркувального збору, – говорить директор «Ярко-ІФ» Олександр Ярощук. – Встановивши паркомати, ми провели моніторинг і з’ясували, що лише 1,5-2 % людей самостійно підходять до терміналу, щоб оплатити парковку. Відповідно треба утримувати оператора паркувального майданчика, який за цим стежить. При цьому всі ми добре розуміємо, що людина не працюватиме на морозі за мінімальну зарплату. Наприклад, у мене 12 паркувальників і кожному треба заплатити 4 тис грн в місяць».
Через витрати на зарплату, каже Ярощук, він не має можливості встановити всі паркомати, передбачені договором з міськрадою. Адже один коштує 3-5 тисяч доларів, а їх має бути в другій паркувальній зоні – 14. Поки що Ярощук встановив лише три, а щоб вести облік, паркувальники користуються переносними касовими апаратами.
«Я створив підприємство, щоб отримувати прибуток, але наразі про прибутки взагалі не може йти мови, – переконує Ярощук. – Завантаженість паркувальних майданчиків, судячи з коштів, які ми отримали, становить 57 %. Тобто ще 43 % не платять за парковку взагалі, навіть коли до них підходить наш працівник. А є такі люди, що паркуються о 14.00, платять 6 грн і лишають машину аж до того моменту, поки паркувальник не піде з робочого місця. Відповідно чотири години машина стоїть безкоштовно».
Ціни треба піднімати
Аби полегшити життя підприємцям, в управлінні транспорту та зв’язку вирішили піднімати плату за паркування. Власне через це і проводили громадські слухання – так вимагає процедура. Однак на збори прийшло десь зо три десятка людей і половина з них – журналісти. Чи то франківці просто не знали про ті слухання, чи то всім байдуже – невідомо, але все минуло геть спокійно і без особливих дискусій.
Як повідомив заступник начальника управління транспорту та зв’язку Андрій Гіглюк, нові тарифи формували на основі розрахунків витрат, які робили самі ж підприємці. Відтак, мова йшла про підвищення плати за стоянку у другій і третій паркувальних зонах. Раніше місце там коштувало 6 грн за годину, а вже з березня, ймовірно, треба буде платити 10. Одноденний та місячний абонемент на паркування вартуватиме 56 та 1030 грн відповідно. Натомість у першій паркувальній зоні все залишиться без змін – там, як і раніше, година коштуватиме 20 грн, а за абонементи треба заплатити 112 та 2038 грн.
У проекті рішення передбачені знижки для учасників АТО. У першій паркувальній зоні вони платитимуть 6 грн за годину, 37 – за день, 679 – за місяць. У другій і третій зоні – 3, 17 і 309 грн відповідно. Крім того, у всіх трьох зонах перша година стоянки для атовців – безкоштовна.
У транспортному управлінні вважають, що підвищення тарифів допоможе впорядкувати автомобільний рух у центрі міста. Разом з тим мають зникнути стихійні парковки, а оператори паркування отримають економічно обґрунтований тариф і можливість отримання прибутку. Надходження до бюджету теж мали б зрости, як каже Гіглюк, на 15-20 %.
Хоча в Білій хаті свої розрахунки, мабуть, не варто сподіватися на кардинальні зміни у проекті рішення. Бо ж навряд люди, які не хочуть платити за парковку 6 грн, будуть платити 10.
Що робити з порушниками?
У грудні минулого року Верховна Рада у другому читанні прийняла законопроект № 5 364, який передбачає збільшення штрафів за неправильну стоянку, а особливо – за несплату розміщення автомобіля на муніципальних парковках. Фіксувати правопорушення мають за допомогою відеокамер, а складати адмінматеріали тепер можна без присутності водія. В такому разі постанову про штраф надсилатимуть рекомендованим листом на поштову адресу, вказану при реєстрації автомобіля, і вважатимуть врученою через три дні.
Що ж стосується автомобілів, то їх у присутності поліції будуть евакуйовувати на штраф-майданчик. У першу чергу це стосується автівок, зареєстрованих на території України. Як це відіб’ється на машинах із іноземною реєстрацією – поки не ясно. Найімовірніше, до їхніх власників будуть застосовуватися персональні штрафи.
Розмір адмінштрафу – 20-кратна пеня від вартості однієї години паркування. Таким чином, штраф за несплату парковки в Івано-Франківську – від 120 до 400 грн. Якщо ж автомобіль конфіскували, то порушник має заплатити ще й витрати за доставку автівки на штрафмайданчик.
За словами Андрія Гіглюка, у минулому році інспектори не оштрафували жодного водія, бо ж «законодавчо все було дуже складно». Потрібно було викликати поліцію, встановити власника авто, довести, що він скоїв порушення і т. д. Нині сподіваються, стане легше.
Comments are closed.