Голова ОТГ Роман Круховський розповідає, що за рік діяльності громади вони досягли неабияких успіхів. До громади увійшло 11 сіл із 18 тис людей. громада
«Спершу створили окремі відділення освіти і медицини. Гроші субвенції в першу чергу спрямували інфраструктуру, – розповідає Роман Круховський. – Основною метою було збереження будівель – перекриття дахів і заміна вікон. Відремонтували одну з головних доріг, але ще багато доріг треба зробити. Також залучаємо грантові кошти. Нині у нас працює Despro. Вони готові продовжувати роботу з водопостачання і водовідведення, сортування сміття і облаштування сміттєзвалища».
За кошти інфраструктурної субвенції і місцевого бюджету закупили сміттєвоз, екскаватор, міні-трактор, бітумізатор і контейнери для сміття.
Вже утеплили фасад гімназії, відремонтували центральну вулицю і провели благоустрій парку. Для новоствореного центру первинної медичної допомоги придбали автомобіль для викликів та лабораторне обладнання. Також запустили систему онлайн обліку пацієнтів eHealth, для забезпечення роботи лікарів придбали п’ять комп’ютерів. да
«Центр первинної медичної допомоги за півроку отримав ліцензію на мед практику, працює кабінет щеплень і стаціонар на 15 ліжок, – говорить головна лікарка центру Оксана Мельник. – Одна з проблем те, що на населення ОТГ не достатньо транспорту. Машина, яку ми купили цього року, не може охопити всіх в радіусі 32 км».
В планах придбати ще одну автівку, докупити діагностичне обладнання, комп’ютери та медичні меблі.
Читайте також: «До нас не прийде ні американець, ні японець і нічого нам не зробить», – як розвиваються прикарпатські ОТГ
Ознайомлення з Тлумацькою ОТГ почали з віддаленого села Бортники.
«Тут працелюбні і завзяті люди», – каже Круховський.
В селі діє єдина амбулаторія, решта – фельдшерсько-акушерські пункти. Амбулаторія обслуговує три села на 3200 людей.
Однак найбільша проблема – розбита дорога на 12 км. Один кілометр дороги коштує близько 2 млн грн.
Читайте також: Печеніжинська ОТГ почала змагання за мільйон та встановила рекорд України (ВІДЕО)
Круховський додає, що дбають не лише про Тлумач, а й інші населені пункти ОТГ. Так, у Бортниках відремонтували Народний дім і придбали сценічні костюми, а в амбулаторії – замінили вікна і відремонтували фасад. У Прибилові встановили майданчик зі штучним покриттям, а в Королівці замінили дах школи, будують дитсадок. У Надорожній замінили вікна в школі.
«В міській ОТГ є нюанси. Ми були першими в області, набивали свої мозолі, але за рік вже вийшли на добру роботу, – говорить голова. – Було складно з делегуванням повноважень між містом і селами. Цього року починаємо з чистого листа».
Каже, першочергова стратегія – розвиток сільського господарства, а ще туризм і виробництво. Тергромада має запаси глини і торфів. Є кар’єри, там можна видобувати вапняк і гіпси.
«Цьогоріч ми виграли проект з облаштування вело маршруту – доріжку, альтанки для відпочинку. В кожному селі є ліси, озера, бандерівські бункери, унікальні музеї, – розповідає Роман Круховський. – Вісім сільських рад не об’єдналися, поки самостійно себе утримують. Деякі тепер просяться, бо побачили, що в тергромаді є певні можливості. Цього року інфраструктурну субвенцію поділили на всіх, аби вирішити нагальні питання – по 300 тис грн. Розділили за таким принципом й інші гроші».
«Вулиця Шевченка сполучає Тлумач з двома селами ОТГ – Колінці та Гринівці. Вона була однією з найкритичніших, – говорить заступник міського голови Андрій Радовець. – Це перший крок з відновлення доріг ОТГ. З інфраструктурної субвенції використали 1,3 млн. За ці гроші зробили 900 метрів дороги. До утворення ОТГ люди виходили і перекривали її. Чекали на неї років сім. Аби закінчити дорогу, потрібно ще близько 2,5 млн. Гроші очікують отримати з обласного бюджету».
Презентували досягнення Тлумацької міської ОТГ за ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення відділення Асоціації міст України (АМУ).
За словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрія Стефанчука, минулого року Тлумацька ОТГ в повному обсязі використала інфраструктурну субвенцію. Тобто за 5 млн грн вдалося реалізувати 14 проектів. З податків фізосіб до ОТГ надійшло понад 18 млн грн, а земельного податку – понад 1,5 млн грн.
Comments are closed.