У благодійному фонді «Карітас Коломийсько-Чернівецької єпархії» вже п’ять років намагаються заробляти самі на себе. При фонді організували цех з виготовлення соку. Смачним і натуральним продуктом забезпечують дитячі садочки району, мають клієнтів і серед рестораторів. За вилучені кошти утримують свої благодійні проекти.
Невеличке соціальне підприємництво розгорнули за 12 км від Коломиї – у селі Ковалівка на території колишньої пилорами. З заїзду видно великий банер – «Соковижимальня Карітасу». А запах звідти – дуже насичений, яблучний.
У просторому приміщенні, яке «Карітасу» безкоштовно надав один благодійник, з ранку до вечора працюють двоє людей – Марія та Дмитро Якуб’яки. Кажуть, так уже п’ять років, з вересня по жовтень не бачать нічого, крім соку.
Всередині чисто, все обкладено плиткою. Пані Марія каже, щодня все миють, дезінфікують. По кутах розставлені порожні трилітрові слоїки. Поруч на піддонах зо три десятки банок з готовим закрученим соком.
Посередині дерев’яна загорода. Там в ящиках багато яблук. Такі вже красиві й смачні на вигляд, що аж шкода уявити, як їх будуть перемелювати. Ще яблука в білих мішках, сумках. Поруч поскладані гарбузи. Ще працівники соковижимальні говорять, що чекають на виноград.
«Ми робимо не лише яблучний сік, – каже Марія Якуб’як. – А такий мікс: яблуковиноград-гарбуз, яблуко-морква, грушкавиноград. Навіть сік із буряка! От, на три мішки яблук може бути два кілограми червоного буряка, 5 кг моркви і два гарбузи. Дуже смачно. Якщо чисто яблучний сік, то після його вживання може бути печія. Треба обов’язково додати гарбуза. Він нейтралізує кислотність і робить смак м’якішим».
У протилежному куті – основний цех. Тут є ванна, в якій миють яблука. Звідти вони потрапляють у міксер, який з шаленою швидкістю перемелює все на кашу. Далі вже мелене перекладають на спеціальний прес у три шари і чавлять сік.
З відер готовий напій переливають у спеціальний 90-літровий електричний баняк і протягом трьох годин стерилізують при температурі 90 градусів. Коли той баняк добре розігрівається – варять на годину менше.
За день, каже пані Марія, варять до 200 літрів соку і відразу ж закручують. Усі відходи віддають на корм. Приїздять лісники та забирають, аби частувати оленів, диких кабанів.
За словами куратора проекту «Соковижимальня Катірас» Володмира Скригунця, це все обладнання вони отримали від колег з «Карітасу-Оломоуц» (Чехія) та за сприяння отця Ростислава Стройвуса.
«І так готуємо сік вже п’ять років, – говорить він. – Жодного цукру – чистий натуральний сік. Маємо всі потрібні документи, сертифікат якості».
Скригунець розповідає, що сік везуть у дитячі садочки району, є клієнти й серед рестораторів. Просто одні іншим переказують, рекомендують.
«Наприклад, один чоловік зараз замовив тисячу літрів, то з 300 банок, – розповідає Володимир. – Ще заробляємо тим, що надаємо послуги людям, які просто приїздять зі своїми яблуками, аби відтиснути сік. За літр беремо 2.50. Аби відтиснути виноград – 3 грн за літр, бо з ним довго бавитися».
Минулоріч «вижималка» виготовила та збула з 4000 літрів соку. «Надіялися, що цьогоріч замовлень буде більше, але яблука дорогі – по 5.60 за кілограм, – розповідає куратор. – Минулий рік хоч був неврожайний, але яблука коштували – 3.50».
Кошти на закупівлю сировини виділяє бухгалтерія, а самі яблука купують у перевірених людей. Наприклад, мають у селі Стецева Городенківського району своїх постачальників. Там багато яблуневих садів, каже Володимир Скригунець.
Відтискають вони стільки, стільки можуть зреалізувати. Усі зароблені кошти знову йдуть у бухгалтерію, а звідти – на різні проекти «Карітасу».
Наприклад, минулого року заробили близько 20 тис грн. Гроші використали на харчування дітей соціального центру. Його відвідують багатодітні, малозабезпечені та діти, батьки яких за кордоном. Таких є з 60. Їх у центрі годують, допомагають робити уроки, проводять тренінги і т. д. Є й розваги, наприклад, походи в кіно. Їздять на відпочинок, влаштовують пікніки.
Також коломийський «Карітас» опікується молоддю зі Снятинського, Коломийського інтернатів і геріатричним коломийським пансіонатом.
«Є проект домашньої опіки, – розповідає пан Володимир. – Це для людей похилого віку, які нікого не мають. Із зароблених кошт ів утримуємо і благодійну їдальню, туди щодня приходить до 40 людей».
Зараз «Карітас» готується до зими. В одному з приміщень облаштовують для безпритульних пункт нічного перебування. Це роблять спільно з Коломийською міськ радою. Тут людина може поїсти гарячого, прийняти душ, попрати свої речі та поспати в теплі.
Хороший сік виходить, добрий, правда?
Comments are closed.