За даними Міністерства охорони здоров’я, з початку року в Україні зареєстрували 90 випадків захворювання на ботулізм, дев’ять людей померли. На Прикарпатті смертельних випадків, на щастя, не було, але кілька людей таки потрапили до лікарні через інфекцію.
Головне – не затягувати
За інформацією обласного управління Держпродспоживслужби, у 2015 році на Прикарпатті зареєстрували 10 випадків харчового отруєння на ботулізм, із них – двоє дітей. Торік цей діагноз поставили трьом людям, а вже за сім місяців цього року до лікарень звернулися шестеро. Першою була мешканка села Бубнище Болехівської міської ради. Жінка їла м’ясні консерви, які сама ж і приготувала. Ще п’ятеро потрапили до реанімації з тієї ж причини – недоброякісне м’ясо.
Проблемою є те, що дуже часто, отруївшись, люди не поспішають звертатися до медиків, спираючи все на розлад шлунка чи на звичайну перевтому. Однак вилікувати цю хворобу самостійно неможливо, мало того, якщо людину вчасно не госпіталізувати – це може призвести навіть до летального випадку.
Діагностувати ботулізм на ранніх етапах можна лише при ретельному аналізі, адже симптоми можуть бути різними – все залежить від імунітету. Найчастіше він починається з проносу, блювоти і болю в животі. Однак характерною ознакою інфекції є те, що при цьому всьому немає температури. Також може з’явитися м’язова слабкість, сонливість, запаморочення, сухість у роті. Адже хвороба ще вражає нервову систему, в основному спинний мозок. Якщо її не лікували, то м’язова слабкість прогресує, паралізує дихальну систему, що й призводить до смерті.
«Усе залежить від інкубаційного періоду, який проходить від кількох годин до десяти діб. І чим довший інкубаційний період, тим легше проходить хвороба, – розповідає лікар-терапевт Мар’яна Боднар. – Якщо хворий звертається до лікаря з певними симптомами, то будь-який фахівець повинен у першу чергу проконсультуватися з інфекціоністом. Наприклад, раптове погіршення зору є нетиповим для офтальмологічних хвороб. Натомість інфекціоністи роблять імуноферментний аналіз, після чого діагностують хворобу».
Та навіть при легкій формі ботулізм не минає безслідно. Тому якщо ви звернулися до гастроентеролога з розладом кишківника і лікування сорбентами протягом двох днів не дало жодного результату, сподіватися на активоване вугілля більше не можна, позаяк інфекція буде прогресувати.
Крім того, наш організм сам не набуває антитоксичного імунітету. Тому, вже перенісши хворобу, через деякий час можна заразитися знов.
Пити й кип’ятити
Найчастіше причиною хвороби є домашні консерви, які не пройшли стерилізацію. Адже ботулінічний токсин руйнується повністю лише при кип’ятінні протягом 10-15 хвилин. А розвивається він у середовищі, в якому немає кисню.
«Люди можуть отруїтися не тільки м’ясними продуктами, – пояснює Мар’яна Боднар. – Це також може бути в’ялена або слабосолона риба, грибні консерви, а також інші продукти, які піддаються неповній термічній обробці. Інколи їжа, що містить ботулотоксин, не змінює свій смак. Тож хворі можуть навіть не знати, коли й чим вони отруїлися».
Цікаво, що не всі люди, які нібито їли з однієї банки, можуть захворіти на ботулізм. Отрута розсіюється ділянками – десь більше, а десь менше. Відповідно, хтось може обійтися легким болем у животі, а хтось – потрапити до реанімації.
Крім того, менше шансів захворіти у тих, хто водночас з ботулотоксином вживав алкоголь, бо етанол частково його знешкоджує. Тобто, якщо ви з’їли несвіжу тараньку, але запили її пивом, то наймовірніше, хвороба вас не торкнеться. Однак пити спиртне, коли ви вже захворіли, категорично заборонено. Бо алкоголь може тільки посилити дію отрути, яка в рази небезпечніша отрути гримучої змії.
У пошуках сироватки
Ще три тижні тому в Україні не було жодної дози антитоксину проти ботулізму. 25 флаконів сироватки вартістю 2,5 млн грн як гуманітарну допомогу надала програма розвитку ООН.
Нині, за даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні є 22 флакони сироватки, які зберігаються на складах ДП «Укрвакцина». Позаяк перші три флакони використали для лікування пацієнтів у Кіровоградській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях.
«Оскільки випадки захворювання на ботулізм не обмежені певною територією, сироватка виділятиметься окремо для кожного пацієнта», – йдеться у повідомленні МОЗ.
Також у міністерстві запевняють, що наразі напрацьовують процедуру закупівлі сироваток не тільки проти ботулізму, а й таких інфекційних захворювань як дифтерія, сказ, правець і малярія.
Зазначимо, що офіційно медикамент не купували з 2014 року. До того часу ліки від ботулізму замовляли в Росії, та з початком війни на Донбасі співпрацю з виробником припинили. Заміну російській сироватці у МОЗ наразі не знайшли. Кажуть, іноземні компанії не хочуть реєструватися в Україні.
Картина, м’яко кажучи, невтішна. Тож перед тим, як скуштувати сумнівної консервації чи в’яленої рибки, варто подумати не двічі, а цілих п’ять разів. Бо якщо навіть почати лікування вчасно, то відновлювальний період триватиме кілька місяців.
Comments are closed.