Нещодавно у Косові виник конфлікт між міською радою та місцевим Союзом українок. Мерія вирішила виселити союзянок із приміщення, яким вони періодично користувалися останні роки.
Місцеві активісти взялися захищати організацію, мовляв, рішення ради незаконне. А от міськрада називає союзянок рейдерами, пише Репортер.
На свою голову
Ще в березні минулого року в Косові відбулися громадські слухання, на яких розглядали виселення косівської філії Союзу українок з приміщення площею 70 кв. м на вулиці Незалежності, 53. Його організація отримала у 1998 році від міськради. Але тепер до влади прийшли нові люди, які вирішили передати приміщення іншій організації. На початку березня цього року посадовці Косівської міської ради просто виламали двері, забрали майно, яке там було, і поставили нові замки.
«Мало того, що слухання відбулись з порушенням, бо про них повідомили не за 10 днів, як вимагає закон, а за шість, так ще й нікого із представників Союзу українок не попередили, що буде розглядатися таке питання, – говорить місцевий активіст Назар Сорохан. – Проблема в тому, що документів на оренду приміщення в союзянок нема. Є лише рішення міської ради за 1991 рік. А листа з мерії про те, що потрібно укласти якийсь договір оренди, жінкам ніхто не надсилав. Їх просто поставили перед фактом».
«У 1991 році ми звернулися до міської ради, аби нам надали приміщення, де б ми могли облаштувати світлицю, – розповідає голова косівської філії Союзу українок Анна Богдан. – Тодішній міський голова запропонував кілька варіантів, і ми, на свою голову, вибрали те, що в центрі».
Так союзянки отримали приміщення площею 32 кв. м – в безоплатне та безстрокове користування. А вже у 1998-му їм надали ще одне, суміжне, на 70 квадратів, через яке й виник нинішній конфлікт.
«Воно тоді просто на очах розвалювалося, ми ж своїм коштом зробили ремонт і привели все до ладу», – каже жінка.
Конфлікт інтересів
Секретар Косівської міської ради Роман Печижак розповідає, що приміщення союзянкам виділили для облаштування їдальні для малозабезпечених і функціонування школи шляхетних панянок. Проте, за його словами, замість їдальні там відкрили «наливайку», і після цього сесія міськради вирішила забрати приміщення.
«Це було після Помаранчевої революції, – говорить Роман Печижак. – Тоді прийшов новий депутатський корпус, а в центрі міста – «наливайка» без документів. Депутати зобов’язали Анну Семенівну (Анну Богдан – Авт.) навести там порядок. Після цього кафе закрили. Тоді ж міська рада відмовила їм в оренді та зобов’язала звільнити приміщення».
У 2007 році союзянки звідти виїхали. Аж до 2013-го приміщення стояло порожнім. А потім, як каже заступник міського голови Косова Ярослав Костинюк, Союз українок знову звернувся до мера, аби той дав їм ключі, «бо в тому приміщенні є туалет». Після цього, за словами Костинюка, жінки самовільно його захопили.
«Міським головою був Микола Фокшей, він і передав нам ключі, – пояснює Анна Богдан. – Сказав: «Працюйте собі», ми й працювали. А тепер надіслали папери, що маємо виселитись. Ми просили час до травня, щоб відсвяткувати 100-річчя, а вони сказали, що так довго чекати не будуть».
Жінка також розповідає, що до них приходив юрист із кредитної спілки «Косівська», лякав судом, якщо ті не звільнять площу. За її словами, спілка давно намітила те приміщення і погрожує вже не вперше.
«Він кричав до мене: «Пані, ви рейдерка», а я в свої 78 років навіть не знаю, що то таке, – каже Анна Богдан. – Вони це приміщення давно хотіли собі забрати. Як тільки мінявся міський голова, вони ставили перед ним завдання, аби нас виселив. Та досі цього ніхто не смів робити, адже я корінна косівчанка, донька офіцера, який загинув у таборах. Усі знають, як я багато працювала, аби щось зробити для міста».
Анна Богдан ще писала листи в міську раду, хотіла укласти договір оренди. Союз українок навіть думав викупити те приміщення, але так і не зміг домовитися з владою міста. При цьому мерія теж не мовчить.
«Ми неодноразово намагалися туди потрапити, але нам перешкоджали, – говорить заступник мера Ярослав Костинюк. – Протягом року вони не реагували на наші прохання. Ми пробували вести переговори, але врешті сесія прийняла рішення оголосити конкурс про передачу комунального приміщення в оренду. Там чітко прописано, що воно не йде під комерційно діяльність, а виключно для громадських організацій».
Союз українок участі в конкурсі не брав. Подалася лише одна ГО – «За покликом серця», яка й перемогла. До речі, очолює організацію сестра заступника міського голови – Тетяна Костинюк.
«Коли я дізнався, що вона подала на конкурс папери, то написав заяву про конфлікт інтересів і не був присутній на розгляді, – пояснює Ярослав Костинюк. – Але це ж є реабілітаційний табір, який працює з 2015 року. Через нього пройшли близько 500 бійців АТО. Єдине, хто через нього не проходить, – це менти. А Союз українок – це мертва організація, яка паразитує».
Посадовці кажуть, що змушені були виламати двері, бо в інший спосіб до приміщення не можливо було увійти. Усі речі, які там були, описали й помістили під замок.
«Двері ламав особисто я, – втручається у розмову депутат міськради від БПП Іван Цапро. – Я взагалі думав, що то приміщення вільне. Мені сказали, що треба двері відкрити, бо ніхто не міг. Я взяв та й відкрив, а там виявились якісь речі!».
Союзянки не здаються
Коли почали ламати двері, союзянки викликали поліцію. Ті в процес не втручалися, лише охороняли, так би мовити, громадський порядок. Але нині вже відкрито кримінальне провадження.
«10 березня за рапортом дільничного офіцера поліції Івана Шатрука було внесено інформацію в єдиний реєстр досудових рішень за ст. 194, ч. 1 (Умисне знищення або пошкодження майна – Авт.) Наразі проводиться розслідування», – говорить начальник сектору інформаційного забезпечення косівського відділу поліції Христина Мельничук.
Союз українок вже готує позовну заяву. Вони планують добитися скасування всіх попередніх рішень сесії міської ради і повернути собі приміщення.
«Фактично міська рада позбавила майна Союз українок, яким вони користувалися з 1991 року, – каже адвокат Вадим Чеботар. – Насамперед у суді ми будемо вимагати скасування всіх попередніх рішень сесії міської ради, бо вони порушують права Союзу українок. В нас є відповідні матеріали, які будуть досліджені в судовому порядку. В свою чергу, міська рада має довести, що союзянки використовували приміщення не за призначенням. Бо якщо була проблема в попередні роки, то цьому має бути підтвердження».
Comments are closed.