Люди

На Франківщині зменшилась кількість пологів. Говорять про демографічну кризу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За останні п’ять років кількість пологів в Івано-Франківській області зменшилась на 3000.

Про це повідомили у понеділок, 27 лютого, на прес-конференції: «Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років?».

Керівник проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні» Олена Панченко каже, що тема репродуктивного здоров’я дуже важлива і про неї треба говорити. Йдеться про доступні та зрозумілі речі для кожного: можливість безпечно зачати дитину, виносити її та народити. Панченко зазначає, що проект триває вже три роки і в березні повинен закінчитися.

«Наш проект є досить амбітним. Ми удосконалили законодавство, що стосується репродуктивного здоров’я. Та залишилось максимально привернути увагу громадськості до цього питання», – зазначає Олена Панченко.

За її словами, це вже друга програма. Першу розпочали у 2006-му та закінчились через 10 років. Зараз 2017 рік, проте нову програму ще не прийняли. Панченко зазначила, що попередню програму оцінили і розробили рекомендації, які будуть в основі нової. Тож зараз програма знаходиться у Міністерстві охорони здоров’я та чекає на затвердження.

«Місцеві фахівці зможуть підтвердити, що не все так просто. Зараз серйозна демографічна криза, смертність перевищує народжуваність, здійснюється трудова міграція, а на Сході гинуть чоловіки репродуктивного віку. Кожне новонароджене дитя є цінним для нас», – зауважила Панченко.

Олена Панченко додає, що на фінансування попередньої програми виділили 760 млн грн. Проте обсяг державного фінансування був меншим, ніж планували. Панченко запевнила, що як тільки програма буде підписана, то її одразу опублікують на сайті Міністерства охорони здоров’я і протягом місяця вона буде відкрита для громадських обговорень. Всі пропозиції врахують, а потім концепцію передадуть до Кабміну для остаточного затвердження.

Головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА з акушерства та гінекології Володимир Дзьомбак розповідає, що в області питання репродуктивного здоров’я важливе, а медики області забезпечують здоров’я пацієнтів так, наскільки можуть. Часто, каже, люди не можуть самостійно забезпечити своє лікування і не мають коштів на дорогі препарати. Та завдяки програмі регіони забезпечили ліками, які врятували не одне життя.

«Така допомога людям і далі має надаватися. закінчується державна програма, але ми затвердили регіональну цільову обласну програму до 2020 року. Ми маємо формувати репродуктивне здоров’я, починаючи із дітей та молоді», – каже Дзьомбак.

Спеціаліст додає, що програма передбачила 4 млн 800 тисяч гривень на область, з них 500 тисяч гривень виділили на медикаменти. Дзьомбак каже, що потребують ще 2 мільйони на купівлю автомобіля для виїзної бригади акушерів.

«Для нас важливо, щоб жінки були здоровими, могли народжувати, а ми могли надати ефективну допомогу, – каже Дзьомбак. – За минулий рік було 14 537 пологів, а за останні п’ять років їх кількість в області зменшилась на 3000».

Працівник центру планування сім’ї Христина Гусак розповіла, що зараз проводять комплекс заходів, які спрямовані на збереження жіночого здоров’я. Основна мета – народження здорових і бажаних дітей.

«У нас працюють різні кабінети, жінки звертаються самостійно і по направленнях лікарів. Раніше було і дошлюбне консультування, проте зараз цього менше, – каже Гусак. – Ми читаємо лекції у школах щодо контрацепції, абортів і це не тільки для дівчат, а й для хлопців, щоб формувати відповідальність в обох сторін».

До слова, згідно зі статистикою, кількість пологів і народжуваності зменшилась. Смертність дітей залежить напряму від стану здоров’я матері та від стилю її життя. Програма репродуктивного здоров’я врятувала вже дуже багато життів. Медики сподіваються, програма буде продовжуватись і успішно працюватиме наступні роки.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.