Відео Культура Фото

У Франківську звучать старовинні колядки з Волновахи (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
До Івано-Франківська на міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях» вперше завітав народний пошуково-дослідницький фольклористичний гурт «Заграйярочка» з міста Волноваха (Донеччина).

Гурт у 2012 році створила Ірина Крюченко. Це єдиний колектив у Волноваському районі, що займається дослідженням історичних фактів про селян-переселенців, пише Репортер. колядки

«Це переселенці з Черкащини, Чернігівщини, Полтавщини, Слобожанщини, які переїхали сюди в кінці XIX та на початку XX століття, – розповідає пані Ірина. – Саме вони заселили Донеччину та заснували тут українські села».

За словами Ірини Крюченко, через них кожне село Волноваського району багате своєю колоритністю, звичаями, люди в селах розмовляють українською.

«Коли до нас приїздили дослідники-фолькльористи, то були вражені. Казали, що відкривають іншу Донеччину, – із захватом говорить жінка. – Я, наприклад, народилася в селі Малинівка Волноваського району і завжди розмовляла українською мовою, хоч вчилась в російській школі. Мої предки – переселенці з Черкащини».

Ще однією родзинкою «Заграйярочки» є те, що колектив родинний.

«Наприклад, тут співають мої дві донечки, – говорить Ірина Крюченко. – Також всі учасники – це сім’ї. У нас в колективі покоління йде від прабабусі до правнучки. До Франківська приїхали учасниці зі своїми доньками та онучкою».

Ще пані Ірина пояснює не менш колоритну назву колективу.

«Якось взимку пішли записувати стародавні пісні по селах, то одна бабуся сказала взимку: «Оце ж прийде Заграйярочка та й будемо жити», – розповідає пані Ірина. – Так називали весну, бо заграє сонце, ярові культури будуть рости та й життя знову заграє».

Цікаво, що до війни колектив налічував до 40 людей. З 2014 року багато роз’їхалося, у гурті залишилися п’ять учасників. Нині «Заграйярочка»  відроджується та знову налічує до 30 людей.

У Волновасі учасниці створили такий собі етнографічний музей, аби показати як жили їхні предки.

«Маємо таку хату в розрізі, де є чотири кімнати – сінечки, мала хата, велика хата і конюшня, – розказує Крюченко. – Так були збудовані хати наших переселенців».

До Франківська колектив приїхав вперше.

«Ми виступали вже по всій Україні, – говорить керівниця «Заграйярочки». – Скрізь приймають радушно. Всім дивовижно чути наші автентичні пісні, що у нас є культура, свої пісні, українська мова та історія, а не просто шахти й вугілля».

Для франківців та гостей міста учасниці ансамблю виконають п’ять автентичних колядок, які зібрали по селах Волноваського району. Нині деякі з тих сіл – на окупованих територіях.

Почути неймовірний багатоголосий спів «Заграйярочки» можна  о 18.30 у церквi Цaря Христa.
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.

Comments are closed.