Соціум

«У нас в селі живуть ґазди», – Вовчинець не хоче приєднуватися до Франківська (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В неділю, 20 січня, у Вовчинці зібрали збори села аби обговорити можливість утворення Вовчинецької ОТГ.

Напередодні у школі №25 в Івано-Франківську провели громадські слухання з приводу можливості утворення Франківської ОТГ. Йшлося про те, що Вовчинець, Крихівці, Угорники, Микитинці та Хриплин мають бути в складі Франківської міської ради. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків зазначив, що це його принципова позиція.

На збори до будинку культури села Вовчинець прийшли мешканці багатоповерхівок із мікрорайону Каскад, частина якого нині є частиною Вовчинця, мешканці села, депутати Франківська та Вовчинця, міський голова Руслан Марцінків та експерти з децентралізації- Руслан Панасюк і Юрій Стефанчук. Загалом на схід села прийшло зо три сотні людей.

«Більше людей збиралося лише коли святкуємо Старий новий рік і є безкоштовний глінтвейн. Сьогодні нас зібралося багато і без глінтвейну», – говорить сільський голова Михайло Назар.

Михайло Назар розповів, що під час перемовин із міською радою, їх не почули. Тож вони почали працювати над утворенням Вовчинецької ОТГ. За його словами, вже чотири роки Вовчинець готується до об’єднання із селами Колодіївка, Добровляни та Узин.

Водночас на останній сесії міськради депутати проголосували за виділення Колодіівці допомоги у розмірі 1,2 мільйони гривень, аби село не поспішало з об’єднанням із Вовчинцем. Якщо Колодіівка порушить умови договору, гроші доведеться повертати. Також за угодою мешканці Колодіівки отримають доступ до медичних та освітніх послуг, безкоштовного проїзду за карткою франківця.

«2017 рік пройшов в очікуваннях рішень від Києва. Ми тим часом провели громадські слухання, сесії рад нашої проектної ОТГ і відпрацювали всі документи, але підтримки від комісії з Києва не отримали, – говорить сільський голова. – За весь цей час ніяких заперечень щодо утворення Вовчинецької ОТГ від міського голови Франківська не було. В 2020 році реформа децентралізації закінчиться і тоді ті, хто спав і очікував, будуть там, де їм накажуть».

Каже, це вже друге слухання. Перше слухання 2 січня було результативним. Однак, мешканці Каскаду кажуть, що нічого про нього не знали.

Назар говорить, що село змогло минулого року почати соціальні виплати мешканцям села. За минулий рік такої допомоги було більше 600 тис грн. Також хвалиться, що село надало багатодітній матері з 5 дітьми повністю облаштовану трикімнатну квартиру.

«Каскад – не корінний для вас», – нарікають мешканці.

«Шановний Каскад, мешканці Симоненка і Ключноі, – говорить Михайло Назар. – Ми сьогодні вирішуємо бути Пасічною, Опришівцями чи ґаздами на своїй території, де всі питання вирішувати легше».

Жінки з мікрорайону Каскад нарікають, що нині до садка беруть в першу чергу дітей корінних мешканців. Нині для всіх дітей в садку місця не вистачає. Тож вони переймаються, куди ходитимуть їх діти після утворення Вовчинецької ОТГ.

«Ми будемо вигнанцями, нашої думки ніхто не буде дослухатися», – кажуть мешканки вулиці Симоненка.

Руслан Марцінків натомість каже, що важливо зберегти села разом із місцевим самоврядуванням.

«Незалежно від того, яке ви рішення приймете, ми будемо співпрацювати. На сьогодні немає жодного законодавчого акту, який змушує село приєднатися без їх згоди. Треба зберегти село, як сільську раду в складі Франківської міської ради, – говорить Марцінків. – Ми не залишимо і Узин, Добровляни і Колодіївку. Треба робити дорогу на Вовчинці і ми готові підставити своє плече».

Марцінків нагадує, що мешканцям Вовчинецької тергромади доведеться доплачувати за послуги міських закладів або з власної кишені, або з бюджету громади.

«Ми йдемо шляхом ОТГ, аби розставити запобіжники на випадок, якщо щось піде не так, – говорить Михайло Назар. – Якщо сьогодні ми відхилимо цю ймовірність, то на завтра всі консультації припиняться. Місто йде на заходи, аби відсікти Колодіівку. Чому Руслане Романовичу ви нас в останній момент полюбили? Я, як то кажуть, не вірю».

На зауваження з місця мешканців Каскаду до промови Назара, прихильники сільського голови викрикують «Рот закрий!». Градус напруги в залі росте. Люди питають, які переваги чекають мешканців мікрорайону Каскад після утворення Вовчинецької громади. Також піднімають питання проблем мікрорайону, які їх турбують вже давно.

«Живете в селі, то поводьте себе як люди з села», «Я тут виріс і це наша земля. Ви не схожі на тих, хто живе у селі», – вигукують місцеві.

«У нас в селі живуть ґазди, вони самі лагодять паркан і не питають, хто їм має покосити чи замінити вікно у стайні», – говорить сільський голова.

«Тисмениця провела громадські слухання і вирішили почекати – їм підходить статус міста і вони поки не хочуть до Франківської ОТГ і не хочуть утворювати Тисменицьку ОТГ», – каже Марцнків.

Мешканка вулиці Симоненка Тетяна Устинська запитує в сільського голови, скільки учнів нині є у вовчинецькій школі і чи готова вона прийняти сьогодні тих дітей, які ходять до франківських шкіл.

«Чи є сенс від‘єднуватися нині від міста, якщо ми потім повернемося у міські школи, садки та лікарні? Чи приїде до нас швидка і звідки?», – питає Устинська.

На це Назар говорить, що в селі заплановано будівництво нових садка і школи. А нині в сільській школі навчається 150 дітей. Каже, в 1991 році до школи ходило 300 дітей.

«Бюджет школи вовчинецької минулого року був 1,5 млн грн, – говорить сільський голова. – Я погодився віддати дітей 25 школі. А тепер мене директор нашої школи питає, нащо ми віддали дітей, якщо на них розраховані державні гроші? Та й ви не завжди будете жити в цих шпаківнях зі своїми дітьми».

«Діти не винні, що кожен хоче бути царьком. Тому ми прийняли їх до 25 школи окремим наказом», – каже Марцінків.

«Я з самого початку був не згодний, що Вовчинець має виходити зі складу міської ради. І коли люди купували квартири у багатоповерхівках, вони розраховували на те, що будуть користуватися міською інфраструктурою. Якщо ви розірвете зв’язок з містом, ви не зможете цього повернути», – говорить Руслан Панасюк.

Та місцеві переконані – єдиний інтерес міста – це ресурси села Вовчинець. Втім, як повідомив сільський голова, вільних земель в селі немає.

Після жвавих обговорень, член виконкому села Антон Довгий запропонував перенести голосування щодо утворення Вовчинецької ОТГ, адже питання дуже серйозне. Окрім того, він зазначив, що перед голосуванням потрібно зареєструвати людей за пропискою.

Водночас мешканці Каскаду кажуть, що було б добре ще поставити на голосування питання про від‘єднання Каскаду від Вовчинця.

Марцінків пропозиції підтримав. Каже, варто проводити ще консультації.

«Сільська рада побачила сьогодні, що проблема є і її треба обговорювати», – каже Марцінків.

На цьому й розпрощалися. Коли відбудеться наступний схід села, поки невідомо. Сільський голова каже, що про дату треба ще радитися.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.