Політика

У Франківську обговорили створення ОТГ, – не хочуть втрачати Вовчинець

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У суботу, 19 січня, франківці та мешканці села Вовчинець зібралися в актовому залі школи № 25, аби обговорити перспективи утворення Франківської ОТГ.
Таку дату обрали не випадково, адже на 20 січня заплановані збори села з приводу утворення Вовчинецької ОТГ. На зустріч прийшло до 200 мешканців, дехто стоїть, бо місць всім не вистачило.
«Вовчинці – самодостатнє село і наш бюджет біля 30 млн грн. І нині депутати вийшли з пропозицією і проголосували за створення ОТГ з центром у Вовчинцях, – говорить вовчинецький депутат Іван Устинський. – За останні купу років у Франківську спродали всю землю, вони заводи не мають, де будувати».
На це мер закликає усіх незадоволених об’єднанням мешканців прийти на збори села, що відбудуться 20 січня на 10:30 у народному домі Вовчинців.
“Моя позиція в тому, що місто бачить в своєму складі Вовчинець. Це стосується і Микитинців, Угорників і Хриплина, інших населених пунктів”, – каже Руслан Марцінків.
Сьогодні, 19 січня, на розгляд винесли два питання. Перше – звернутися до мешканців населених пунктів з пропозицією увійти до Франківської ОТГ.
«Хочу нагадати, що нині ми маємо статистику, що понад 2,5 тис дітей з Тисменицького району навчаються в наших садочках і школах. Це тенденція йде лише до зросту», – каже Марцінків.
Друге питання, це збереження приміських сіл як окремих тергромад, але в складі міської ради – за проектом закону про міські конгломерації.
«Сьогодні Львів – оточений територіальними громадами і вже не може говорити про його територіальне розширення, – говорить Руслан Панасюк, директор Івано- Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування. – Нам не вдалося Загвіздя і Угринів переконати, коли вони хотіли утворитися. Ми не могли їх тримати – вони хотіли спробувати. Подивимося, який буде у них перший рік».
Нагадує, що на Прикарпатті нині вже Коломия встигла об’єднати навколо себе п`ять сіл і показує успіхи після  утворення. За словами Панасюка, місто отримає збільшення міського простору для зелених зон, інвестицій, будівництва.
«Після об`єднання місто отримає гроші від земель сільськогосподарського призначення. Сільські території отримають збільшення фінансових надходжень. Очевидні переваги, які має місто – освіта, медицина, інфраструктура, покращення адміністративних послуг. В умовах громади сільські мешканці зможуть повернути гроші, сплачені як податок до міського бюджету, на свою територію», – говорить Панасюк.

Кожен учасник об`єднання має пройти по три сесії і по два громадські обговорення. Тож за словами Панасюка, процес тривалий, це не станеться одразу і буде створене експертне середовище, яке займеться цим процесом.

Директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук теж ставить у приклад Коломийську тергромаду. Каже, у кожному населеному пункті тепер є представник ЦНАПу. Ще один аргумент – самоорганізація населення. У міськраді можна зареєструвати орган, який представлятиме інтереси громади в різних важливих сферах.

«Асоціація міст України бачить, що нині у міста забирають реверсну дотацію, а ці кошти може отримати ОТГ для розвитку сіл вирішення проблем з дорогами, школами, садками, – говорить Стефанчук. – Ще один ресурс, який отримає громада, ще ваші податки із зарплати, які залишатимуться тепер на території громади».
Коли дійшло до обговорень, люди почали цікавитися, які конкретно зміни чекають на село в обох випадках – при утворення чи то Вовчинецької ОТГ, чи Франківської.

«Хочу зрозуміти, залишати все як є чи створювати велику ОТГ. В умовах, які є зараз, місто не може дозволити собі будувати дороги, садочки і школи, – говорить Олег Саїк мешканець села Вовчинець. – Також цікавить, чи є прорахований бюджет на приєднання п’яти чи 20 сіл. І якою є вигода з цього об`єднання для мешканців Франківська».

«Оптимальний варіант – це використання закону про агломерацію. Коли села в радіусі 25 км залишаться самостійними населеними пунктами, але в складі міської ради, – відповідає Марцінків. – Ми сьогодні обговорюємо проблеми, що накопились. Бо ми відчуваємо острах в селах з приводу об’єднання і водночас ж велика зацікавленість мережею наших освітніх чи медичних закладів».

Пояснює, що питання на часі, бо якщо Вовчинець вирішить завтра на зборах села утворювати ОТГ, то вони автоматично вийдуть зі складу міської ради. Що ж стосується майбутнього бюджету, його не прораховувати, бо наразі не відомо, скільки сіл приєднається до Франківська.

Найбільше людей цікавило, що буде з освітніми послугами та медичними. Зокрема наразі у школі №25 навчається 350 дітей Вовчинецької сільської ради – це майже п‘ята частина усіх учнів школи. Відтак у разі утворення Вовчинецької ОТГ, нових дітей з Вовчинців скоріш за все не братимуть, а за навчання вже прийнятих громаді доведеться доплачувати зі свого бюджету, або ж батькам доведеться перевести дітей до школи тергромади.

Після обговорення, внесені до порядку денного питання присутні підтримали більшістю. Також додали до голосування питання про підтримку закону про міські агломерації. Більшість це теж підтримала.

Після зборів всім присутнім роздали агітки за мера та кандидата в депутати Руслана Кошулинського.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.