Соціум Статті

Боротьба за студентів. Які спеціальності найпопулярніші у франківських університетах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Франківські виші вже завершили набір студентів і очікують першого вересня. Десь вступників було більше, десь – менше. Топові спеціальності залишаються все тими ж. Водночас, в університетах зробили ставку й на нові напрямки – управління та підприємництво.

Правники й філологи

У Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника кажуть, що студентів набрали менше, ніж минулого року. Найбільш затребувані професії, як зав­жди, – англійська мова та література, право і дошкільна освіта. А найменше заяв подали на фізико-технічний і філософський факультети.

«Порівняно з попереднім роком заяв було менше – минулого року студент міг подати сім заяв на бюджетну форму навчання в різні вузи на різні спеціальності, а тепер лише п’ять, – каже Іван Івасюк, заступник відповідального секретаря приймальної комісії. – Цього року ми не дотягнули близько 200 заяв до 20 тисяч, минулого року отримали майже 23 тисячі. Обсяг державного замовлення від міністерства був більшим, але, по факту, ми отримали менше державних місць. Загалом на перший курс, на бюджет, взяли 490 студентів, без урахування переведення».

За словами Івана Івасюка, ще на додаткові державні місця будуть переводити студентів пільгових категорій – дітей учасників бойових дій, дітей з інвалідністю до 18 років. Каже, поки що їх 80, але від міністерства ще не було підтвердження, тож таких місць може бути й менше.

У приймальній комісії розповідають, що професії юриста, англійського філолога і працівника туристичної галузі – стабільно популярні і на ці факультети найбільший набір. Наприклад, на право набрали 150 бюджетників з балами 180-190. А от на філософію зарахували всього трьох вступників – одного державника і двох платників.

«На бакалавра найбільше заяв отримав факультет історії, політології і міжнародних відносин – всього 1923, – каже Іван Івасюк. – Другий за популярністю – факультет іноземних мов – 1574 заяви. Далі факультет туризму – 1507 заяв. Разом зі всіх освітніх ступенів найбільше заяв отримав педагогічний факультет – 2659».

Читайте: Магістр шукає роботу. Чи допоможе диплом збудувати кар’єру у Франківську

Цього року в університеті відкрилися нові спеціальності: «Комп’ютерне проектування інтегральних схем» на фізико-технічному факультеті, «Інформаційні системи та технології» на факультеті математики й інформатики, «Підприємництво, торгівля, біржова діяльність» на економічному факультеті та «Публічне управління та адміністрування» на кафедрі управління та бізнес-адміністрування.

Основний набір у ПНУ вже закінчився, триває тільки додатковий – в інституті післядипломної освіти. А на недавно створену військову кафедру студентів прийматимуть до середини вересня. На неї вступників зараховують у два етапи: один – на початку осені, після зарахування студентів, інший – навесні, на початку другого семестру.

У технарів все стабільно

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу – основний вищий навчальний заклад у місті для технічних спеціальностей. У його приймальній комісії кажуть, цього року першокурсників набрали приблизно стільки ж, як і минулого.

«Найбільше людей набрали на програмну інженерію і комп’ютерну інженерію. Також повністю закрили місця на «Електротехнічні системи електроспоживання», непогано набрали на будівництво. Найменший набір був на «Технології захисту навколишнього середовища» і на «Публічне управління та адміністрування», – говорить Ярослав Коваль, заступник відповідального секретаря прий­мальної комісії. – Щодо збільшення державних місць, то, згідно з умовами прийому, ми робили запит ще у січні за спеціальною формулою розрахунку. Наприклад, якщо у 2017 році на програмну інженерію було 25 державних місць і ми їх кількість закрили, то можна було збільшити обсяг на 10 %».

Каже, на бюджет переведуть вступників пільгових категорій, проте не всіх – на дітей з багатодітних сімей та інвалідів третьої групи міністерство не додало місць. Цього року університет отримав ліцензію на спеціальність «Публічне управління та адміністрування», яку відкрили у 2017-му. Також цього року набирали студентів на ще одну нову спеціальність – «Інформаційні системи та технології».

Читайте: Які українські університети найкращі? Оприлюднили рейтинг ТОП-200

В університеті нафти і газу на бюджет прий­мали як абітурієнтів з високими балами ЗНО, так і з низькими. Наприклад, на комп’ютерній інженерії бюджетники мають 170-190 балів. А от на державне з телекомунікацій та радіотехніки приймали навіть з 136 балами.

Популярна медицина

В Івано-Франківському національному медичному університеті немає проблем із залученням студентів, медична кар’єра користується попитом.

«Цього року в нас суттєво збільшилася кількість державних місць, – каже Ігор Сарапук, відповідальний секретар приймальної комісії медуніверситету. – Якщо на медицину на державні місця минулого року ми набрали 212 вступників, то цього року – 264. На педіат­рію минулого року набрали 29 студентів на бюджет, цього року – 35. На стоматологію були лише три державні місця, цього року – дев’ять».

Читайте: Франківський медуніверситет – у п’ятірці найкращих медичних вишів України

Університет може похвалитися високими балами абітурієнтів. Наприклад семеро зарахованих на бюджет на медицину мають конкурсний бал – 200. Найнижчий серед зарахованих на державне замовлення сягає 174. На стоматології найнижчий бал бюджетників – 195. А от педіатрія приймає студентів і з нижчими балами ЗНО: у останніх, кого зарахували на бюджет, – 151 конкурсний бал.

Гранти за високі бали

Останнім часом студентів у державних вишів перехоплює приватний. Так, за словами Оксани Калинюк, відповідального секретаря приймальної комісії університету короля Данила, цього року студентів набрали більше, ніж минулого. Вона пояснює – університет заохочує студентів з високими балами системою грантів на навчання. Якщо абітурієнт має бали ЗНО вище 180 – університет оплачує йому навчання повністю, а від 160 до 180 – платить півціни.

«Найбільше студентів ми зарахували на право, дизайн і готельно-ресторанну справу. Непоганий набір на англійську філологію і журналістику та рекламну справу, – говорить Оксана Калинюк. – До університету і коледжу на гранти взяли 47 людей. Крім високих балів ЗНО, знижки отримали ті, хто мав сертифікати з університетського кубку з міні-футболу, конкурсу соціальної реклами та інших заходів, які ми проводили цілий рік. Найбільше грантів на праві, дизайні, журналістиці, рек­ламі й зв’язках з громадськістю, філології, анг­лійській мові та перекладі».

Цього року університет відкрив нову спеціальність на бакалавраті «Комп’ютерна інженерія» та магістратурі – «Підприємництво та торгівля біржевою діяльністю». Основний набір вже завершений, але платників на заочну форму навчання прийматимуть до 30 вересня.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.