Люди

Трохи історії. Хто й навіщо придумав переводити час на цілу годину?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Зображений на 100 доларах Бенджамін Франклін був переконаним противником рабства, але саме він зауважив, що “сонце ще високо”, і люди цілком можуть попрацювати зайву годину при світлі дня. Якщо, звичайно, перевести стрілки.

Перехід на зимовий час в Україні цьогоріч стався вже 35-й раз. Зимовий – це час стандартний. А ось літній, на який ми переходимо навесні, вигадували кілька разів, починаючи з 1784 року. І все для того, щоб люди могли працювати довше, пише НВ.

Час і Франклін

Ідея переходу на літній час вперше була озвучена знаменитим американським політиком, ученим і винахідником Бенджаміном Франкліном під час його перебування на посаді американського посла в Парижі у квітні 1784 року, в есе під назвою “Економічний проект”.

benjamin_franklin

У той час Франкліну було вже 78, через подагру та інші захворювання він був практично прикутий до ліжка, але бадьорості духу не втратив і розважався як міг. Зокрема, винахідник громовідводу щосили пародіював у статті себе, свою любов до ощадливості, свої наукові праці і пристрасть до шахів.

Як писав Франклін, після того, як “одному філософу” розповіли про переваги нової олійної лампи, він не міг заснути до четвертої ранку, а вже о шостій прокинувся від яскравого світла. Спочатку філософ подумав, що до нього знову прийшли з лампами, але переконався, що на вулиці вже щосили світить сонце.

“Ця подія породила в моїй свідомості кілька серйозних і важливих думок, – продовжив він в есе. – Якби я не пробудився в таку ранню годину, то проспав би аж до полудня, пропустивши 6 годин денного світла, і отже, прожив би потім шість годин наступного вечора при свічках”.

Потім, “просто з любові до економії” Франклін став оцінювати економічні вигоди від свого раннього пробудження. Припустивши, що 100 тисяч паризьких сімей випалюють приблизно півфунта свічок на годину протягом семи годин на добу, він оцінив вигоду від переведення годинників у 96 мільйонів ліврів.

“Величезна сума, яку місто Париж могло б заощаджувати щороку”, – сказав здивований Франклін.

Аби відповісти на заперечення скептиків, Франклін запропонував кілька незвичайних правил. Серед них були: податок на жалюзі, заборона на переміщення вулицями у темний час доби для всіх, крім медиків, норма в один фунт свічок на сім’ю на тиждень, а також ранковий дзвін і стрілянину з гармат, щоб “змусити городян відкрити очі і побачити свої справжні інтереси”.

“Найважче буде протягом перших двох-трьох днів, після чого новий режим будуть сприймати легко і природно… Якщо зобов’язати людину піднятись о четвертій годині ранку, вона охоче піде спати о восьмій вечора”, – писав добрий Бенджамін.

Іншими словами, Франклін передбачив більшість проблем, з якими люди стикаються кілька днів на рік після кожного переведення стрілок. Слід зазначити, що його ідею не взяли до уваги, хоча есе кілька разів передруковували, а європейські вчені ще кілька років продовжували листування з послом щодо удосконалення його пропозиції.

Час і король

До ідеї повернулися через більш ніж через сто років. Британця Вільяма Віллетта вона відвідала у 1905 році під час поїздки перед сніданком, коли він побачив сплячий Лондон уже в променях сонця. Помітивши, скільки жителів міста сплять значну частину світлового дня, Вільям Віллетт запропонував переводити стрілки годинника.

У своїй статті “Про розтринькування денного світла” Віллетт запропонував переводити час на 20 хвилин вперед кожну неділю квітня, і робити зворотний перквід стрілок у вересні.

“Ми 365 разів на рік заводимо кишенькові, настільні й настінні годинники, а процедура переведення стрілок лише вісім разів на рік не складніша. Зате англійці отримають на рік 210 “зайвих” світлих годин і на освітленні заощадять два з половиною мільйона фунтів стерлінгів”, – запевняв Вільям Віллетт.

Творець Шерлока Холмса Артур Конан Дойл підтримав ідею: “Навіть дивно, що за всю історію людства ніхто не додумався до такого простого і настільки корисного вдосконалення! Мінуси нововведення будуть невеликі у порівнянні з плюсами”.

Навіть король Англії Едуард VII переводив стрілки годинників на 30 хвилин задля того, щоб мати змогу довше полювати. Правда, щоб годинники почали переводити не лише в королівських покоях, знадобилося більше десяти років обговорень у парламенті, суперечок з фермерами, астрономами, банкірами. Віллетт погодився на годину різниці замість 80 хвилин і переведення стрілок двічі на рік, але до реалізації своєї ідеї не дожив – він помер у 1915 році, а на літній час Англія перейшла в 1916-му, вже після Німецької імперії.

chas-3

Карикатура початку минулого століття. Написи на персонажах (зліва праворуч): міський робітник, житель передмістя, фермер

У 1916 році інший правитель, кайзер Вільгельм II видав указ: з метою економії енергії об 11 годині вечора 30 квітня перевести всі годинники на годину вперед і повернути їх на годину назад у першу годину ночі 1 жовтня. На це швидко пішли всі воюючі у Першій світовій війні сторони. З тих пір до переходу на літній час прийшли понад 100 країн.

Час і Halloween

У США перехід на літній час також почався під час Першої світової війни. Але близько півстоліття в різних штатах він відбувався у різний час. Лише в 1966 році був прийнятий федеральний акт, згідно з яким годинники переводять на літній час в останню неділю квітня, а назад – в останню неділю жовтня.

Так тривало ще 50 років. З розвитком автомобільного транспорту стало зрозуміло, що в ніч перед святом Halloween різко збільшується статистика смертельних ДТП з участю дітей – смертність була в чотири рази вище, ніж у будь-яку іншу ніч. І в 2006 році було вирішено переводити стрілки не в жовтні, а в першу неділю листопада, – щоб у дітей було більше світлого часу для традиційного збору цукерок.

Американські ЗМІ, до речі, запевняють, що цю ідею багато років лобіювали і виробники солодощів. Втім, у 2007 році сумна статистика ДТП не змінилася: виявляється, дітлахи за звичкою чекали настання темряви, щоб стукати в двері і лякати “мирних жителів”. На щастя, в останні роки ситуація трохи виправилася.

chas-2

В яких країнах (виділено синім) є переведення стрілок. Фото: Вікіпедія

Правдивий “зимовий час”

І ще трохи про “перехід на зимовий час”. Зимовий час, тобто час, що на годину відрізняється від стандартного, але в інший бік, було введено лише одного разу – в Чехословаччині, в 1946 році. Ідея зробити різницю між зимою і літом у дві години, а не в одну, як ми звикли, протрималася лише три місяці – до весни 1947 року. Тобто в 1946 році єдиний раз в історії в країні було три часи – літній влітку, стандартний (той, що зараз зазвичай називають зимовим) – в листопаді і власне зимовий час в грудні. Більше з часом так не жартували.

Write A Comment