Історія Авто Світ

Цей день в історії, 1 липня 2015

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Найважливіші події в Україні і світі, день народження знаменитостей.

histor

 

День архітектури України. Відзначається згідно з Указом Президента України «Про День архітектури України» від 17 червня 1995 року (№ 456/95), щороку цього дня. Свято було встановлено «на підтримку ініціативи архітекторів  та  містобудівників, їх творчих спілок, працівників  проектних  організацій  і  місцевих органів містобудування та архітектури». «Архітектура – єдність користі, міцності та краси», – так писав видатний римський архітектор Марк Поліон Вітрувій у 2-й половині І ст. до н.е. Українська архітектура пройшла чималий еволюційний шлях, аби поєднати в собі ці три складові – від перших людських жител часів раннього палеоліту на стоянках біля сіл Мізин та Пушкарі на Чернігівщині до величних соборів Богородиці Десятинної й Софії Київської, про яку церковний діяч часів Ярослава Мудрого Іларіон писав: «Церква дивна і славна всім навколишнім країнам, і немає такої у всій північній землі від сходу до заходу». Про майстрів часів Ярослава є деякі згадки в письмових джерелах. Так, 1026 року вишгородський «градник» (будівничий міських укріплень) Мироніг будував у Вишгороді, під Києвом, на замовлення Ярослава дерев’яну церкву Бориса і Гліба, «о п’яти верхах». Пізніше, 1072 року, дерев’яну церкву у Вишгороді будує «старійшина огородників» (тобто будівничий міської огорожі) Ждан Микола. Це перші відомі нам імена давньоруських архітекторів. Нині понад 1000 українських архітекторів та інших фахівців, діяльність яких пов’язана з архітектурою, об’єднує громадська творча організація Національна спілка архітекторів України.

Національне свято Канади – День Канади (1867). 1 липня 1867 року набрав чинності, ухвалений англійським парламентом у березні 1867 року, «Акт про Британську Північну Америку», згідно з яким була утворена Канадська конфедерація, або ж «Домініон Канада».

Національне свято Сомалійської Республіки – День незалежності (1960).

Національне свято Республіки Бурунді – День Незалежності (1962).

Національне свято Руандійської Республіки – День Незалежності (1962).

В Японії цього дня відкривають сезон сходження на гору Фудзі.

Події дня:

95 років тому (1920) було ухвалено «Декларацію про соціальне виховання дітей Наркомосвіти УСРР», яка була затверджена II Всеукраїнською нарадою з питань народної освіти у тодішній столиці України Харкові. Декларація закріпила поширення будинків-інтернатів і напівінтернатів, будинків-комун як основної форми соціального виховання.

60 років тому (1955) розпочалося виробництво мотоциклів японської компанії «Ямаха мотор» (Yamaha Motor) – нині одного з провідних виробників мотоциклів, гідроциклів, снігоходів та іншої техніки.

40 років тому (1975) набула чинності Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. Підписана у Вашингтоні 3 березня 1973 року. Україна приєдналася до Конвенції 14 травня 1999 року. Дика фауна і флора в їх чисельних, прекрасних та різноманітних формах є незамінною частиною природних систем землі, які мають бути збережені для теперішнього та майбутнього поколінь. Народи  і  держави є й повинні бути найкращими оберегами їхньої власної дикої фауни та флори. Дана Конвенція надає різні ступені захисту для більш ніж 33 тисячам видів тварин і рослин.

25 років тому (1990) набрав чинності Державний договір про створення валютного, економічного і соціального союзу між НДР та ФРН. Підписаний 18 травня 1990 року у Бонні міністрами фінансів ФРН та НДР Т. Вайгелем і В. Ромбергом. Цей договір був по суті унікальним переходом від командно-адміністративної економіки до ринкового господарства, причому в гранично стислі історичні строки. У ньому говорилося про введення на східнонімецькій території західної марки як єдиної грошової одиниці, визнання різноманітності форм власності, відкриття доріг для вільного руху, і звичайно ж встановлення мінімальних розмірів внесків на пенсії та надання соціальної допомоги. Але в той же час державний договір з його статтями та додатками перекреслював значні розділи конституції НДР, що означало підпорядкування в основних сферах життя східної Німеччини діючого права ФРН.

Ювілеї дня:

130 років від дня народження Юрія Петровича Мазуренка (1885-1937), українського громадсько-політичного діяча, юриста, правника. Член Української Соціал-Демократичної Робітничої партії. У січні 1919 року став одним з ініціаторів утворення фракції «незалежників» в УСДРП, яка виступала за встановлення радянської влади в Україні та за негайні переговори з радянською Росією. У квітні 1919 року Ю. Мазуренко очолив Головний повстанський штаб (у Сквирі), який координував дії повстанських загонів проти більшовицьких військ на території України. У 1920-1930 роках – член ЦК Української комуністичної партії, професор Харківського інституту народного господарства, голова Юридичного товариства у Харкові, начальник планово-фінансового сектору Наркомгоспу УСРР. У 1934 році був заарештований і в грудні цього ж року засуджений у «Справі боротьбистів» до тривалого терміну ув’язнення. 9 жовтня 1937 року Юрія Мазуренка разом з Валер’яном Підмогильним, Миколою Кулішем, Григорієм Епіком постановою особливої трійки УНКВС по Ленінградській області був винесений смертний вирок, виконаний на початку листопада 1937 року.

125 років від дня народження Юліана Налисника (1890-1960), українського правника і громадського діяча.

110 років від дня народження Василя Володимировича Кархута (1905-1980), українського лікаря, пластового діяча. Видатний фітотерапевт, письменник. Перший організатор ремісничого Пласту. Автор ґрунтовної праці «Аптека живої природи», яка стала першою фундаментальною роботою з питань фітотерапії в Україні. Писав оповідання про тварин («Гомін з-поза нас» (1933), «Цупке життя» (1940), «Пшеничні нетрі» (1942) та ін.).

100 років від дня народження Віллі Діксона (1915-1992), американського блюзового музиканта, басиста, вокаліста, композитора. З ім’ям Віллі Діксона пов’язана «золота доба» чиказького блюзу. Володар «Греммі» (1991) за розвиток сучасної музики. Діксон є автором багатьох блюзових стандартів, що вплинули на творчість таких гуртів як The Rolling Stones, Cream та Led Zeppelin. Серед найвідоміших його пісень – написані для Chess Records «Little Red Rooster», «Hoochie Coochie Man», «Evil», «Spoonful», «Back Door Man», «I Just Want to Make Love to You», «My Babe», «Wang Dang Doodle» i «Bring It On Home».

90 років від дня народження Клари Степанівни Лучко (1925-2005), російської актриси, народної артистки СРСР. Народилася в с. Лучки Полтавської області. Зіграла провідні ролі у фільмах «Велика родина» (1952), «Дванадцята ніч» (1955), «На семи вітрах» (1962). Але справжню популярність актрисі принесла кінострічка «Циган» (1979). Своє життя описала в автобіографічній книзі «Виновата ли я».

Дмитро Комельфельд

65 років від дня народження Дмитра Ісааковича Кімельфельда (1950), барда, поета, конферансьє, одного з організаторів неофіційного київського КСП (клуб самодіяльної пісні) «Костер». Народився в Києві. Відомий майстер авторської пісні, лауреат знаменитого Грушинського та багатьох інших фестивалів бардівської пісні. Закінчив київський інститут іноземних мов, працював завлітом у київському Театрі драми і комедії. Співпрацював із такими виконавцями, як Софія Ротару, Андрій Миронов та Валерій Леонтьєв. Автор пісенних циклів «Напівінтелігенти», «Спортлото», «Карта світу». На початку 90-х емігрував в Ізраїль, нині мешкає там, працює екскурсоводом у Єрусалимі, веде туристичну передачу на місцевому телебаченні.

Роковини смерті:

155 років з дня смерті Чарлза Гуд’їра (Гудійр, Гудієр; 1800-1860), американського винахідника, творця процесу вулканізації каучуку (перетворення його в гуму; 1839). Проте одразу отримати патент на винахід не вдалося, і його досягненням скористалися конкуренти. Помер у злиднях.

90 років з дня смерті Еріка Альфреда Леслі Саті (1866-1925), французького композитора-новатора. Співробітничав з режисером Жаном Кокто, з яким створив для трупи Сергія Дягілева балет «Парад» (1917). З початку 1920-х років навколо нього групувалися молоді французькі композитори (так звана аркійська школа).

35 років з дня смерті Чарлза Персі Сноу (1905-1980), англійського письменника. Автор циклу реалістичних романів «Чужі брати» (зокрема й «Повернення додому», «Коридори влади»), роману «Хранитель мудрості», детективних творів «Смерть під парусом», «Лакування», публіцистики, біографічної книги «Троллоп».

Джерело: ukrinform

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.