Соціум

Собакам треба вбиральню. Франківські власники чотирилапих хочуть спеціальних місць для вигулу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Франківську, та й не тільки в ньому, є проблема з вигулом собак. Поки одні мешканці жаліються на собачників, інші, тобто самі власники чотирилапих, виступили з ідеєю створення спеціальних місць для вигулу та нагадують, що прибирати за домашніми улюбленцями — справа честі.

pes (3)

Суворі правила

Проблемою вигулу собак у Франківську зайнялися ще у 2000 році. Тоді виконком визначив 14 місць, де з ними можна гуляти безперешкодно. Наприклад, на розі вулиць Гаркуші-Лепкого, на Тролейбусній біля депо, в районі міського озера (Південний бульвар), правий бік вулиці Івасюка (біля гаражів), пустир на вулиці Ребета тощо.

Та у 2013 році рішення виконкому втратило чинність, натомість вступили в силу нові правила утримання домашніх тварин. Згідно з ними, утримувати собаку можна у квартирі, де проживає одна сім’я, або на території особняка, якщо тварина ізольована, а її власники повісили попереджувальну табличку. Крім того, собаки можуть належати і підприємствам — за умови, якщо пси зареєстровані. Випускати їх для охорони території можна лише після того, як усі працівники пішли додому.

А от гавкати собакам у багатоквартирних будинках з 22 до 6 ранку заборонено — їх власники мусять забезпечувати тишу. Якщо ж людина не справляється зі своїми обов’язками, то має передати свого улюбленця іншій особі або здати його у притулок для тварин. Крім того, у Франківську заборонено купати тварин на території міського пляжу, у фонтанах, на річках у місцях відпочинку та (увага!) — «залишати неприбраними екскременти тварин при вигулі». При цьому документи не пояснюють чітко, де собак можна вигулювати, а де ні.

pes (1)

Важко спіймати

За порушення правил утримання собак у місті передбачена адміністративна відповідальність. За вигул без намордника або повідка на їх власників поліція може скласти адмінпроткол за ст. 154 КУпАП.

У прес-службі патрульної поліції «Репортеру» повідомили, що розмір штрафу за таке порушення визначає адміністративна комісія виконкому міської ради. Патрульні лише складають протокол, тобто засвідчують факт порушення. А далі вже справа чиновників. Як і порушення вимог тиші — наприклад, за гавкіт уночі. Відколи патрульні працюють, то склали матеріали лише на одного власника собаки — він спустив пса з повідка на вулиці Коновальця й на нього пожалілися мешканці.

Та наглядає за собачниками не лише поліція, а й муніципальна інспекція з благоустрою. Її начальник Михайло Яцків жаліється, що людей їм не катастрофічно не вистачає, та й «на гарячому» спіймати порушника досить важко.

«Щоб засвідчити, що людина не прибрала за своїм собакою, нам треба з відеокамерою сидіти в кущах і спостерігати, — іронізує Яцків. — Уявляєте таку ситуацію? Тому поки що ми сподіваємося на совість власників тварин. Хоча працюємо і в цьому напрямку. Пам’ятаєте, всі скаржились на вигул собак у меморіальному сквері? Так ось, цю проблему під час відпрацювань нам таки вдалося вирішити».

Крім того, всі собаки у місті підлягають обов’язковій реєстрації. Згідно з правилами, цим мало б займатися КП «Полігон ТПВ». Однак його директор Іван Мороз це заперечив.

«У статуті підприємства нема згадки, що ми займаємося домашніми тваринами, лише безпритульними, — каже директор. — Ми відловлюємо собак, стерилізуємо їх, перетримуємо у післяопераційний період. А потім або відпускаємо, або віддаємо у притулок».

За словами Мороза, за минулі роки підприємство стерилізувало приблизно 400 собак щороку. За п’ять місяців 2016-го вже стерилізували 280. За неофіційною статистикою, на вулицях Івано-Франківська бігає 3000 безпритульних псів. За ними прибирають хіба двірники.

pes (2)

Експеримент з екскрементами

Наталія Фащук живе біля парку на вулиці Молодіжній і практично щодня, гуляючи зі своїм псом, роздумує про покращення умов для вигулу собак у місті.

«Колись ми гуляли біля гаражів на Івасюка, — каже Наталя. — Потім хотіли територію огородити, та дізналися, що вже не можна, — тепер там смажать шашлики. А от спеціального майданчика для вигулу немає — маю на увазі не туалет для собак, а місце, де б я могла спустити Ноту з повідка і дати їй побігати».

Наталія наголошує: вона завжди прибирає екскременти і хоче, щоб так робили всі собачники. Хтось запропонував жінці зняти відео «зачистки території», що вона і зробила. Тепер діло за кожним.

«Дійсно, офіційних місць для вигулу собак у Франківську немає, — погоджується Михайло Смушак, директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою міськвиконкому. — Ті 14 місць, які колись були визначені, це абсурд. Ми ж розуміємо, що ніхто не буде їхати з Коновальця на Пасічну, щоб вигуляти пса!».

За словами Смушака, гуляти з собакою тепер можна будь-де, але за умови дотримання вимог. Наприклад, за межі квартири чи подвір’я собаку можна виводити лише на повідку. Бійцівських (у законі є перелік небезпечних порід) — тільки на короткому (1,2 м) повідку та в наморднику.

«Власники зобов’язані прибирати екскременти за своїми тваринами в усіх місцях. А спускати з повідка можна лише в зонах для вигулу тварин, які позначені відповідними знаками або надписами. Оскільки таких місць немає, то собачникам залишається тільки прибирати», — додає Смушак.

Головний комунальник міста запевнив, що вже до кінця року в парку на Молодіжній облаштують майданчик для вигулу собак. «Але це не будуть гектари, — одразу попереджує він. — Кілька квадратних метрів огородимо парканом, та й усе, аби собака могла побігати. Бо коли по парку пси без намордників ганяють туди-сюди, це неправильно».

Площу у кілька квадратів, напевно, можна не коментувати. Схожу ідею вже реалізували у Львові — там парканом огородили 400 квадратних метрів.

«Такі майданчики — це комфорт для власників собак та безпека для оточуючих, — упевнена директор КП «Лев» Олег Мацех. — Це не тільки територія для зручного вигулу, де господар зможе відпустити собаку і спокійно почитати книгу на лавці, але й можливість для активного відпочинку і тренувань для собаки. Тільки створивши умови для власників собак і облаштувавши мережу майданчиків, ми зможемо вимагати від людей бути дисциплінованими та не спускати собак з повідка у громадських місцях».

Крім того, у Львові заплановано по всьому місту встановити спеціальні собачі смітники. Вони складатимуться з дозаторів з безкоштовними біопакетами для прибирання, власне смітника та інформаційних таблиць. Пакети, які тут використовуватимуться, спеціально розроблені для таких потреб і розкладаються на вуглекислий газ і воду протягом трьох років.

У Франківську такого ще не планують. Однак очільник муніципальної інспекції Михайло Яцків вірить, що в місті також можуть з’явитися собачі вбиральні.

«Вартість одного — 3000 грн. Для міського бюджету це невелика сума, навіть якщо множити на сто», — каже він…

«Навряд чи люди гулятимуть з собаками в огороджених майданчиках, — сумнівається Василь Герасименко, власник ротвейлера Бакса. — Та й стенди з одноразовими рукавичками проблему не вирішать. Упевнений, що потрібен гарний приклад собачників і трохи реклами».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.