Соціум

Туберкульоз — хвороба соціальна. На Франківщині зафіксували 921 випадок з активною формою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Щороку 24 березня світ відзначає день боротьби проти туберкульозу. Ця недуга, збудника якої саме цього дня 1882 року виявив німецький мікробіолог Роберт Кох, донині залишається серйозною проблемою. На Прикарпатті майже тисяча людей наразі мають активну форму туберкульозу. Однак медики запевняють, що сама хвороба не є катастрофою, головне — вчасно розпочати лікування.

photo_807

В Україні працює Національна програма боротьби із туберкульозом. Держава фінансує придбання протитуберкульозних препаратів. Після формування заявки міністерство охорони здоров’я централізовано закупляє та розвозить препарати по всіх лікарнях.

Директор Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру (ОФПЦ) Любомир Малофій вважає, що туберкульоз — це, перш за все, соціальне захворювання.

«У нас все скинули на медицину, на лікарів-фтизіатрів. Це — неправильно, — говорить Малофій. — Аби кількість хворих зменшилася, докластися мусить кожен».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, третина населення земної кулі інфікована бактеріями туберкульозу. Кількість хворих у світі — близько 50-60 млн. Щороку приблизно у 8 млн людей діагностують цю недугу. У країнах пострадянського простору найгірша ситуація в Казахстані — 129 хворих на кожні 100 тисяч населення, в Україні порівняно небагато — 55,9. За словами Любомира Малофія, на початок цього року на Прикарпатті зафіксували 921 випадок з активною формою туберкульозу, з них 442 людини мають мікобактерію, яка передається.

«Є позалегеневий (кісток, шкіри, кишечника і т.д.) і легеневий туберкульоз. Останній може бути небезпечним для оточуючих, бо передається повітряно-крапельним шляхом, — пояснює директор ОФПЦ. — Ризик захворювання є в кожного — від безхатька до президента. Якщо в людини безпричинний кашель протягом двох тижнів, раптове схуднення, підвищена температура тіла, слабкість, втрата апетиту, потовиділення під час сну — то потрібно одразу йти у поліклініку, а не лікуватися самостійно. Що швидше діагностувати туберкульоз — то більша ймовірність одужання».

Загалом на Івано-Франківщині є 560 ліжок для хворих на туберкульоз. ОФПЦ опікується 150 пацієнтами, серед яких 30 дітей. Любомир Малофій каже, що з 2012 року в них працює сучасна лабораторія. А два роки тому до центру привезли апарат, який діагностує туберкульоз протягом доби. Усе це завдяки сприянню міжнародного Глобального фонду, з яким лікарня співпрацює до кінця цього року. Чи буде продовження угоди, поки що невідомо.

Туберкульоз

«Хочемо ще відкрити відділення для хворих з мультирезистентним туберкульозом (коли мікобактерія туберкульозу стійка до декількох препаратів — Авт.)», — ділиться задумами Малофій. Наразі в ОФПЦ лікуються пацієнти лише з легеневим туберкульозом. Є окреме відділення для тих, хто є джерелом інфекції. До них заборонене будь-яке відвідування, окрім, звісно, лікарів. Медики працюють у респіраторах.

«Ризик заразитися у персоналу є. Але це може трапитися лише через необачність — наприклад, неправильно вдягнутий респіратор або взагалі його відсутність. Ми це стараємося контролювати», — запевняє директор.

За словами Любомира Малофія, є форми туберкульозу, що лікуються від трьох місяців до кількох років. Буває й таке, що хворі просто покидають стаціонар і перестають приймати ліки. Зазвичай це відбувається тому, що туберкульоз не має яскраво виражених симптомів — «хворий побув, стало краще, температури немає, і вже вважає, що він здоровий».

«Режим наших пацієнтів: зранку встають, умиваються, прогулянка на повітрі, снідають, приймають різні ліки, проходять обстеження, — розповідає директор ОФПЦ. — Потім обідають, мають вільний час: хтось читає, хтось дивиться телебачення, дехто приніс з дому комп’ютер і працює. Часто грають у шахи чи доміно».

За словами Любомира Малофія, в Україні є тенденція до зниження кількості хворих на туберкульоз — через просвітницьку роботу. Кожного року, каже він, проводиться чимало заходів, на яких медики розповідають, що цієї хвороби не треба боятися, наголошують на необхідності проходження щорічного флюорографічного обстеження, аби убезпечити себе від недуги.

«Якраз у день боротьби із захворюванням на туберкульоз, 24 березня, кожен франківець зможе перевірити своє здоров’я, — говорить Малофій. — З 11:00 біля будівлі ОДА стоятиме флюорограф, де наші лікарі зроблять рентген усім охочим. Також поміряють тиск, визначать рівень цукру в крові. Крім того, розкажуть, як убезпечити себе від туберкульозу». До речі, того року медики таким чином обстежили приблизно 1,5 тисячі франківців. У декількох виявили туберкульоз на різних стадіях.

Цьогоріч обстеження проводитимуться постійно, у різних мікрорайонах Івано-Франківська — з березня по листопад.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.