Соціум Статті

Риба помирає у квітні. Чому на франківському озері щовесни гине товстолоб (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З початку квітня в Івано-Франківську заговорили про те, що в міському озері багато мертвої риби. Франківці ділились у соцмережах фотографіями та будували теорії щодо причин – забруднення, хімікати? «Риба помирає від старості», – так прокоментував ситуацію заступник директора КП «Центру розвитку міста та рекреації» Тарас Слободян. Екоінспекція забруднення не знайшла. То невже справді старі рибини гинуть за графіком?

«Репортер» здивувався та пішов збирати інформацію.

Теорій не бракує

Франківські рибалки щодо ситуації з мертвою рибою на озері ставляться по-різному. Наприклад, Руслан Безручко каже, що причин може бути багато, але є один факт, який не можна заперечити.

«На міському озері риба гине вже не один рік, і то навесні, – говорить Безручко. – Це явище щосезонне. Наша ГО «Івано-Франківський риболовний клуб» цікавиться цим питанням вже не перший рік. Наприклад, у 2019 відбиралися взірці риби на експертизу. Додатково брали воду на аналіз. Дивно, але все в нормі, обидві експертизи не показали жодних відхилень. Але я вважаю, що причина – забруднення потоку, який живить міське озеро».

За словами Безручка, фосфати, які містяться у пральних засобах, потрапляють до міського озера і цим пришвидшують ріст водоростей, а також впливають на поведінку й життя риби.

Юрій Левінський, ще один рибалка, який часто буває на міському озері, каже, що з мертвою рибою стикався не раз.

«Думаю, це пов’язано з тим, що в озері забагато риби й не всій вистачає кисню, – вважає він. – Переважно помирає товстолобик. Кажуть, що це нормальне природне явище й риба гине в цей період щороку. Пригадую, у 2019 також була така проблема. Може ще й таке бути, що у воду потрапили якісь хімікати, котрі вбивають цей вид риби. В будь-якому разі цей процес системно відбувається з квітня по травень».

Інший любитель порибалити – Анд­рій Луців – кілька років поспіль бачить схожу ситуацію, і гине той самий товсто­лобик. Але також додає, що подібне за своє життя бачив не лише на франківсь­кому міському озері, а й в інших водой­мах, де є застояна вода.

Через те, що люди у квітні майже щодня бачили по кілька особин мертвої риби, Державна екологічна інспекція Карпатського округу відібрала проби води у п’ятьох різних місцях Івано-Франківська, зокрема на міському озері. Завідувач сектору тваринного світу та біоресурсів екоінспекції Руслан Чорненький сказав «Репортеру», що в загибелі риби немає жодної катастрофи. А аналізи, за його словами, показали достатній рівень кисню, який дозволяє спокійно жити усім водним організмам міського озера.

Біда річкової корови

«Те, що відбувається зараз на нашому озері – направду сезонне явище, – говорить директорка КП «Центр розвит­ку міста та рекреації» Руслана Василюк. – Гине певний вид риби – товстолобик, і це вже не перший рік. Усе почалося у 2016, коли ми вирішили почистити озеро від водоростей. Косили, вибирали вручну, мороки було дуже багато. А ще запустили на міське й німецьке озеро майже тонну білого амура і товстолобика. Вони харчуються водоростями, очищують воду від забруднення та шкідливих організмів».

За її словами, з того часу постійно беруть проби води на кисень та забруднення – результат завжди показує норму. Але риба далі гине.

«Ми багато говорили з різними науков­цями, експертами і нарешті зрозуміли, в чому річ, – пояснює Василюк. – Одразу можу запевнити, хто б що не казав, озеро не забруднене й це не причина. Риба, звісно, як і всі живі організми, має свій вік. Це перше. На фото, якими ділились люди у соцмережах, добре видно, що гине лише велика риба. Відповідно вона вже дожила свого віку. А друге пов’язано з нерестовим періодом, який триває з початку квітня майже до середини червня».

За словами Руслани Василюк, друга причина в тому, що товстолобик – донна риба. Тобто цей вид мешкає на мілководді, де якраз відбувається нерест. І саме нерест пришвидшує її смерть.

«Сусіди товстолобика на мілководді відкладають ікру, метушаться й піднімають намул, – розповідає керівниця парку. – Відповідно товстолобикам забруднена вода з піском забиває зябра, їм не вистачає кисню. Від цього вони й гинуть. Після того, як риба розплодиться і відкладе ікру – смертність товстолобиків припиняється. А те, що їх знаходять біля джерела – це просто вітер прибиває їх туди, нічого більше».

Подібна проблема є і на німецькому озері, і в Бурштинському водосховищі, де в екосистемі переважають раки. Товсто­лобиками або, як їх ще називають «річковими коровами», штучно зарибнюють водойми, і не всі організми можуть до них пристосуватися.

«Не треба розганяти паніку, в тому, що гине товстолобик немає жодної трагедії, – говорить Василюк. – Навпаки! Якби не зарибнити міське озеро цим видом, страждала б ціла його екосистема, і мертвої риби було б набагато більше. Це санітари, які допомагають очищувати воду. А те, що хтось говорить, ніби то від дезінфікаторів чи якихось хімікатів, тоді чому лише товстолобик? Звісно, в період карантину доводиться проводити заходи з дезінфекції, але це ніяк не впливає на життя риби. Окрім товстолобиків, на озері не так часто знаходять мертвими інші види риби. За ці дні, наприклад, ми витягли з води понад 20 мертвих старих рибин – з них, я би сказала, 98 % товстолобика. На вихідні не працюємо, тому трохи назбирується. Після того ми обробляємо їх фізрозчином, щоб не було запаху і закопуємо у спеціальних місцях. Якщо риби дуже багато, то вивозимо за місто для утилізації».

За словами Руслани Василюк, восени вони разом з рибпатрулем планують зробити ґрунтовний аналіз міського озера, який не проводився з 1955 року. Задіють науковців, експертів, визначать, скільки на площу озера потрібно санітарів, очистять воду від шкідників і водоростей. Тоді мертвої риби, напевно, стане менше.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.