Гроші Статті

Ліки та послуги: чи треба платити, якщо не підписав декларацію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З 1 квітня міністерство охорони здоров’я припинило платити за людей, які не підписали декларації з сімейним лікарем. Деякі центри первинної медичної допомоги оприлюднили інформацію про те, що пацієнти без декларації не зможуть більше безкоштовно здати аналізи, пройти діагностику та отримати рецепти.

То хто, за що і скільки має платити – у Репортері.

Минулого року в Україні стартувала реформа системи охорони здоров’я. Перш за все, зміни торкнулися закладів первинної медичної допомоги, які нині працюють за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто люди почали підписувати декларації з сімейними лікарями, педіатрами чи терапевтами, а Національна служба здоров’я (НСЗ) почала платити за їхнє обслуговування.

«Станом на 1 квітня, на Івано-Франківщині укладено 975 тис декларацій, тобто 71 % від населення області, – розповідає Юлія Монюк, головний спеціаліст з організації первинної медико-санітарної допомоги департаменту охорони здоров’я ІФ ОДА. – В нас є райони, де декларації підписали 85-90 % жителів. Дуже добре попрацювали Городенківський, Рогатинський, Коломийський райони та місто Івано-Франківськ. Загалом у системі eHealth зареєстровані 1188 лікарів, з них 947 працюють у комунальних закладах. Понад 50 % лікарів вже набрали рекомендовану кількість пацієнтів».

Читайте Право на трансплантацію. Коли у франківських лікарнях робитимуть пересадку органів

Досі НСЗ перераховувала гроші закладам первинної медичної допомоги за «зеленим» списком, тобто за пацієнтів, які уклали декларацію, і за «червоним» – за тих, хто не обрав свого лікаря. Але з 1 квітня платити за «червоним» списком більше не будуть.

«З 1 квітня лікарі зможуть обслуговувати тільки тих пацієнтів, з ким підписали декларацію. Пацієнти без декларації не зможуть безкоштовно здати аналізи, пройти діагностику або отримати рецепти на ліки за будь-якою програмою (державною чи місцевою)», – таке повідомлення з’явилося на сторінці Коломийського міського центру первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД).

«Якщо громадяни не бажають укладати декларації, то нехай платять за себе самі. Безкоштовними для них будуть лише звернення у разі невідкладних станів», – заявили в Калуському міському центрі ПМСД.

Однак, за словами Юлії Монюк, такі повідомлення є некоректними. Адже відмовляти в допомозі лікарі просто не мають права.

«Якщо людина звернеться по допомогу, то, звісно, в першу чергу, лікар їй запропонує укласти декларацію, – пояснює пані Юлія. – Та навіть якщо пацієнт не підписав угоду і перебуває у невідкладному стані, йому повинні допомогти у будь-якому закладі «первинки». Крім того, на сьогодні платного прийому в ЦПМСД ще немає. Тому послуги з вимірювання тиску, електрокардіограма, загальний аналіз крові та сечі, а також аналізи на цукор і холестерин, наразі залишаються безкоштовними. Оплата цих лабораторних досліджень здійснюється Національною службою здоров’я».

Проте, є одне дуже важливе нововведення, про яке людям слід знати. З 1 квітня лікарські засоби за програмою «Доступні ліки» відпускаються виключно за електронними рецептами. Тож, аби пацієнт отримав рецепт на ліки, які підлягають відшкодуванню, він мусить укласти декларацію з лікарем. В першу чергу, це стосується хворих на серцево-судинні патології, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Без декларації за ліки їм доведеться платити повну вартість.

Читайте На лікаря немає часу, – як лікуються франківці (ФОТО)

Хоча кінцевого терміну підписання декларацій немає, зволікати з вибором власного лікаря не варто. Адже вже з 1 липня МОЗ запускає програму «Безкоштовна діагностика», на яку в держбюджеті заклали 2 млрд грн. Тобто НСЗ платитиме за чіткий перелік діагностичних і лікувальних послуг.

Передбачається, що за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів та найбільш розповсюджені види онкології. Загалом програма включає 54 медичні послуги. Направлення на «Безкоштовну діагностику» – електронне, лікар зможе його оформити тільки через електрон­ну систему охорони здоров’я.

Планується, що в програму «Безкоштовна діагностика» увійдуть:

• 12 нових аналізів – додатково до восьми базових, які сімейному лікарю вже оплачує НСЗ;

• мамографія і п’ять видів рентгену: грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи;

• ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і два види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи;

• шість видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози;

• чотири види біопсії під конт­ролем УЗД: щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз;

• видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах.

Також «Безкоштовна діагностика» включатиме ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів.

65% українців задоволені лікарями, з якими підписали декларації

А от планові візити до лікарів та консультації для тих, хто не підписав декларацію, стануть платними. Вартість консультацій та діагностики кожна лікарня буде призначати індивідуально, однак при узгодженні з міською владою.

«По великому рахунку, ми зараз маємо пояснити людям, що підписана декларація – це гарантія якісного обслуговування, – говорить Юлія Монюк. – Це свого роду страхування, яке дає можливість Національній службі здоров’я контролювати якість надання медичних послуг».

Пацієнт може сам обрати медустанову, в якій отримуватиме медичні послуги за програмою «Безкоштовна діагностика». Головна умова – ця установа має бути приєднана до програми. До кінця року наклейки «Безкоштовна діагностика» мають з’явитися на дверях вашої поліклініки.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.