Соціум Статті Фото

На лікаря немає часу, – як лікуються франківці (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Безкінечні застуди – поширене явище для холодів. І цьогоріч хворих на грип та ГРВІ – чи не в кожній сім’ї. Мало того, виявивши в себе високу температуру, більшість шукає способи лікування в інтернеті або вирушає на консультацію в аптеку, або просто згадує, що робила в бабуся. Допомагає?

Поки що канікули

За минулий тиждень в Івано-Франківську на грип і ГРВІ захворіли понад 3000 людей. Станом на вівторок, 5 лютого, додалася ще тисяча. З них – майже 700 дітей, більше 200 – школярі. З понеділка школи та гуртки Франківська, а також деяких міст і сіл району, пішли на вимушені канікули, поки що на тиждень. За необхідності, карантин продовжать.

«З минулого тижня ми щоденно моніторимо стан захворюваності на грип і ГРВІ, – каже начальниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко. – Така кількість хворих характерна для цієї пори року. На жаль, впливає і низька кількість вакцинації, ми на це не можемо вплинути. В Україні робить щеплення лише 1 % населення, а у багатьох країнах – 50-60 %».

Читайте: Грип уже близько. Як у Франківську з вакцинами та скільки це коштує

Крім того, що не вакцинуються, люди ще й уникають поліклінік, шукаючи лікування за допомогою інтернету чи консультацій у аптекаря.

«Я не ходжу до лікаря, коли можу вирішити проблему сам. Беру інформацію з інтернету, але частіше спираюся на власний досвід. Не хочу витрачати час у поліклініках», – каже франківець Ігор Лукаш.

Читайте: У яких медзакладах на Прикарпатті первинна допомога буде безкоштовною

«До лікаря я переважно не звертаюся, якщо захворію – п’ю багато рідини, наприклад, чай з лимоном. Але на роботу все одно доводиться ходити, я підприємець і лікарняну відпустку брати проблематично», – говорить Ірина Прунько.

За даними міністерства охорони здоров’я, самолікуванням в Україні зай­маються 69 % хворих. За результатами МОЗ, 94 % пацієнтів, які взяли участь у дослідженні, скаржаться на високу ціну препаратів, тому лікуються народними методами. 48 % скаржаться на неякісні ліки та підробки. За дослідженням компанії Research & Branding Group, молодь до 30 років пояснює самолікування дов­гими чергами у поліклініках і нестачею часу. Категорія «60 і більше» причиною назвала дороге лікування.

Сусідка й реклама не поможуть

Завідувачка терапевтичного відділення Івано-Франківської центральної міської лікарні Зена Зозуляк розповідає, що цьогоріч хворих на стаціонарі більше, ніж торік. Зокрема, багато пацієнтів з пневмонією. Якщо людина до того намагалася вилікуватися сама, бувають ускладнення.

«У лікарню зараз поступають пацієнти, які по кілька днів самостійно приймали антибіотики й після того в них наступали різні ускладнення, – каже Зозуляк – Особливо небезпечно, коли пацієнти, найчастіше це чоловіки, люблять випити горілки з перцем, щоб вилікуватися. А вживання алкоголю ослаблює імунітет і це ще більше сприяє ускладненням».

Лікар каже, що найчастіше намагаються полікувати себе самостійно люди старшого віку, які радяться із сусідами чи слухають по телевізору рекламу ліків. Це вдвічі небезпечніше, адже літні люди часто мають супутні захворювання, наприклад, виразку шлунка, яка може загостритися від певних препаратів. Також вони часто хворіють на цукровий діабет, а більшість сиропів від кашлю містять цукор.

До того ж, симптоми у багатьох хвороб схожі, тому правильне лікування може призначити тільки лікар після огляду, а не сусідка чи аптекар.

«Грип починається раптово, з високою температурою і ломотою у всьому тілі. У цей період пацієнти є дуже заразні. Тому головне – лежати в ліжку, не контактувати зі здоровими людьми, консультуватися з лікарем по телефону чи викликати додому, – говорить Зена Зозуляк. – При грипі пацієнти зразу починають приймати антибіотики, але це неправильно, тому що в перші дні організм бореться з хворобою. Треба пити жарознижуючі препарати, багато рідини, їсти продукти, багаті аскорбіновою кислотою: грейпфрути, узвар із сухо­фруктів, лимони, свіжі овочі».

Якщо займатися самолікуванням, то на четвертий-п’ятий день до грипу може доєднатися бактерійна інфекція і розвинутися запалення легень. І тоді вже без лікаря точно не обійтися.

Від кору рятують два щеплення

Крім сезонних хвороб, цьогоріч українці масово хворіють на кір. На Прикарпатті у січні захворіли понад 900 людей, з них майже 700 – діти. Більшість хворих жодного разу не були вакциновані проти кору.

Кір починається з симптомів, дуже схожих до грипу: високої температури, нежиттю та кашлю. Потім уже з’являється висипка на тілі. Хвороба є дуже заразною, передається повітряно-крапельним шляхом не лише від уже хворих з наявними симптомами, а й від носіїв вірусу.

Читайте: На Івано-Франківщині у січні на кір захворіло 678 дітей

МОЗ пояснює епідемію тим, що багато українців пропустили одну із двох обов’язкових вакцинацій (віком в один і шість років). А в СРСР часто нехтували другою вакцинацією, не вважаючи її важливою, або ж вона могла бути неякісною. Тому ті, хто сумнівається, чи отримав достатню дозу вакцини, можуть зробити лабораторний тест у лікарні та за необхідності щепитися зараз.

До речі, невеликий відсоток тих, хто вакцинувався, але має дуже слабку імунну реакцію, все одно можуть захворіти на кір. Але тоді хвороба пройде легше.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.