Гроші Статті

Доплати прикарпатським медикам, які лікують COVID-19, губляться в паперах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Ще наприкінці березня міністр охорони здоров’я України Максим Степанов заявив, що всі медики, які працюють з хворими на COVID-19, мають отримати надбавки в розмірі трьох посадових окладів.

Спершу ніхто не розумів, звідки мають взятися гроші, потім виникла плутанина з тим, як і кому мають нараховувати доплати. А тепер невідомо, коли будуть надбавки за квітень. «Репортер» спробував розібратися.

Гроші в регіонах

Ще 1 квітня президент Володимир Зеленський підписав так званий «антикоронавірусний» закон. Саме цей документ гарантує надбавки до зарплати тим, хто працює із лабораторно підтверд­женими випадками COVID-19.

«На доплати ми кошти знай­демо, – запевнив тоді головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко. – Нацслужба здоров’я вже передивилась коефіцієнти. Вона має певну суму коштів з програми медичних гарантій, яка буде забрана саме на доплати медпрацівникам».

Тут треба наголосити, що мова йде про доплати у розмірі 300 % посадового окладу, а не зарплати. Це різні речі. Власне, у зар­плату входить і посадовий оклад, і надбавки, і премії.

Читайте також: Більше мовчати не можна!

Хто має платити ці надбавки, теж було зрозуміло не одразу. Рішення про виділення субвенції з державного бюджету на доплати Кабмін прийняв 15 квітня. До того ще міністерство охорони здоров’я встигло надіслати листи головам облдержадміністрацій, де йшлося про «виділення додаткових коштів на встановлення доплат медичним та іншим працівникам з місцевих бюджетів». При цьому МОЗ посилався на наказ № 145 від 2 червня 2003 року.

Тоді не змовчала народна депутатка від Івано-Франківська Оксана Савчук.

«Президент Зеленський в роликах та зверненнях всім розповідав про те, що держава доплатить медикам і нарешті українці відчують опіку. Однак, міністерство охорони здоров’я вимагає доплату медикам із місцевих бюджетів, замість того, щоб виплатити ці кошти з державного! Все це потрохи добиває громади. Адже весь тягар й так ліг на плечі місцевих рад», – обурилася Оксана Савчук на своїй сторінці у соцмережі.

Натомість, 29 квітня заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова заявила:

«Всі кошти, які уряд обіцяв медикам, котрі працюють із хворими на коронавірус, виділені й уже в регіонах. Кожен медик – чи він працює в лікарні, чи в бригаді екст­реної допомоги – всі отримають ці доплати».

Передчасний протест

Не дочекавшись доплат за березень, вийшли протестувати працівники Івано-Франківської станції швидкої медичної допомоги. 1 травня на парковці станції вони увімкнули сирени у службових автомобілях і записали відео­звернення до влади.

Як пояснив голова профспілкового комітету Богдан Венник, на попереджувальну акцію протесту медики вийшли, бо не побачили обіцяних премій. Більше того, зарплата, яку вони отримали у квітні, менша, ніж у березні.

«Молодий лікар, який ще не має трьох років стажу й відповідно жодних надбавок, отримав 1300 грн на руки і авансу 2800. Всього – трішки більше чотирьох тисяч, – розповідав Венник журналістам. – В нас на зміну виходить 14-15 бригад. В кожній бригаді разом з водієм 3-4 людини. Ми обслуговуємо не лише Івано-Франківськ, а й усі прилеглі села – усю об’єднану територіальну громаду. Тобто навантаження збільшилося, а бригади, навпаки, почали скорочувати, щоб зеконо­мити гроші. Доплат нікому не дали, навіть тим двом бригадам, які лише возять пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Ви знаєте – це просто крик душі!».

Але, за словами керівника Івано-Франківського обласного цент­ру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Мирона Матейка, про те, що надбавки за березень будуть нараховані після травневих вихідних, працівники станції були попереджені завчасно.

«2,5 млн на доплати нашим працівникам ми отримали 30 квітня, – пояснює Матейко. – Технічно перевести їх на рахунки в нас не було можливості. Тому ми прийняли рішення виплатити зарплати за квітень, попередивши всіх, що надбавки за березень будуть нараховані одразу ж після вихідних».

Також Матейко наголосив, що на Прикарпатті доплати нараховувались відповідно до кількості відпрацьованих годин на зміні. Адже в деяких регіонах були прецеденти, коли кошти медикам виплачували за погодинну роботу з COVID-19 чи шукали інші прогалини в документах.

Далі справа за НСЗУ

Загалом на доплати за березень медичним працівникам на Прикарпатті спрямували 9 млн грн. З них 7 млн грн – це державна субвенція, а 2 млн грн виділили з обласного бюджету. За словами голови Івано-Франківської ОДА Віталія Федоріва, 30 квітня ці гроші були на рахунках медичних закладів.

«Питання виплати зарплат в мене на особистому контролі, – каже Федорів. – Я два роки працював у департаменті охорони здоров’я і добре знаю, як рухаються кошти. Хочу наголосити, що доплати за березень здійснювались за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Станом на 30 квітня всі кошти – 9 млн грн, були на рахунках медичних закладів. У переліку 17 закладів. З цих 17 закладів, 11 – виплатили надбавки 30 квітня. Ще шість закладів мали нарахувати доплати разом із зарплатою за квітень 5-7 травня. Це передбачено трудовими договорами».

До речі, окремо підтримати фінансово своїх медпрацівників вирішили й деякі органи місцевого самоврядування. Наприк­лад, депутати Івано-Франківської міської ради виділили на доплати медикам за березень 6,5 млн грн. З міського бюджету Калуша виплатили 1,7 млн гривень. Ініціатива хороша, але, на жаль, не всі місцеві бюджету можуть потягнути такі витрати.

В принципі, з виплатами за березень усе більш-менш зрозуміло, а от коли будуть надбавки за квітень, наразі точно не відомо, бо ж їх виплачувати має Національна служба здоров’я (НСЗУ). Відповідна постанова Кабміну набула чинності тільки 4 травня.

Якщо коротко, то медзаклади повинні були укласти договори з НСЗУ, яка додатково платитиме їм за пацієнтів з COVID-19. Доплати у 300 % включені у тарифи за пакети послуг, які надаються.

Читайте також: Байдужі викладуть більше. Як франківці платитимуть за комуналку після карантину

Наприклад, НСЗУ оплачуватиме роботу мобільних бригад, які проводять забір аналізів вдома у пацієнтів. Для членів цих бригад передбачені й додаткові виплати до 300 %. Але в умовах фінансування зазначається, що одна бригада має зробити мінімум 150 заборів матеріалів на місяць.

Так само НСЗУ платитиме цент­рам екстреної медичної допомоги. Розрахунки будуть робити на основі кількості підтверджених випадків COVID-19 і кількості виїз­дів на підозри. Відповідно надбавки отримають лише члени спецбригад.

А от доплачувати за стаціонарну медичну допомогу НСЗУ буде лише тим закладам, які визначені для госпіталізації пацієнтів з коронавірусом. В Івано-Франківській області їх є 10. Щоправда, інші лікарні теж могли укласти договір з НСЗУ за окремим пакетом медичних послуг і отримати одноразову виплату за квітень.

«Упродовж квітня понад 100 закладів, які не входили до переліку «ковідних» лікарень, прий­мали й госпіталізували хворих, хоча вони не мали цього робити. Міністерст­вом прийнято рішення все одно зробити виплату цим закладам», – сказала заступниця голови НСЗУ Наталія Рябцева.

А тим часом у МОЗ заявили, що з липня хочуть підняти зарплату усім медпрацівникам на 50 %. А для цього треба буде знайти у держбюджеті додаткових 11 мільярдів. Звідки? А це вже геть інша історія.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Матеріал опублікований в рамках проєкту “Інформ-щеплення”.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.