Чи задумувались ви колись над тим, як себе поводити, якщо десь в темному закутку на вас нападе грабіжник? Чи віддали б цінні речі без спротиву? Чи, може, намагалися відбитись або втекти? Насправді питань безліч та головне – чи нападе грабіжник, якщо знатиме, що у вас може бути пістолет?
Мисливців – найбільше
«Аналізуючи статистику останніх років, не можу сказати, що є тенденція на збільшення видачі дозволів, – говорить Віктор Данько, начальник відділу контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області. – Звісно, у 2014 році, коли почалася АТО, був певний сплеск. Та це зрозуміло, люди боялися, не знали, чим це все закінчиться».
Отже, за даними обласного управління Нацполіції, на руках у прикарпатців нині приблизно 25 тисяч одиниць легальної зброї. Найбільше дозволів – 14717 – на мисливську гладкоствольну, на мисливську нарізну зброю – 3452, на травматичну – 2334, на холодну зброю – 92, на пневматичну – один.
«Насправді це не є багато, – каже Данько. – Якщо, знову ж таки, брати статистику, то в західному регіоні в нас найменша кількість власників зброї. Усі вони пройшли ретельну перевірку щодо судимості, перебування на обліку в психо- чи наркодиспансері. Також пройшли відповідні курси».
Важливо, що власником гладкоствольної мисливської зброї можна стати лише після досягнення 21-річного віку. Нарізну реально придбати після 25-ти. А газові пістолети та револьвери, пневматичну неважко купити у 18 років.
А от оформити дозвіл на носіння та зберігання травматичної зброї мають право лише судді, прокурори, працівники поліції та СБУ, журналісти, народні депутати, члени громадських формувань, залучених для охорони громадського порядку та державного кордону.
Натомість пістолети та револьвери під бойові патрони в Україні заборонені. Це досить дивно, адже, за статистикою, від поранень із рушниці на малих дистанціях гине 60-90 % нападників, а в тих саме умовах від пістолетних поранень – не більше 15 %.
Руйнуємо міфи
Про легалізацію цивільної короткоствольної зброї в Україні говорять уже давно. У 2015 році люди навіть створили петицію до президента Порошенка, в якій просили законодавчо врегулювати право українців на володіння вогнепальною зброєю. Саме ця петиція першою набрала 25 тисяч голосів.
Однак, думки людей з цього приводу таки розійшлися. Одна частина вважає, що кожен українець має право захищати своє життя, а інша переконує – «наші люди до цього не готові». І якщо перші опираються на статистику, то другі керуються найрізноматнішими стереотипами. Ось деякі з них.
Зброя потрапить до рук злочинців. Потрібно розуміти, що людині, яка готова піти на злочин, не потрібні спеціальні дозволи, щоб дістати пістолет. Скоріш за все, вона купить його на чорному ринку. І жоден бандит не піде грабувати з легально придбаною зброєю, бо це додаткова зачіпка для поліції.
Люди зі зброєю можуть захопити владу. Якщо хтось вирішить штурмувати Білу хату з пістолетом, то це все одно, що воювати з бейсбольними битами та кухонними ножами. Для захоплень будівель потрібно щось серйозніше, наприклад – автомат. Це, звісно, жарти, але у нас вже багато років можна цілком легально купити зброю, з якою піти на штурм будь-якої урядової установи значно впевненіше, ніж з пістолетом. Наприклад, з двоствольною рушницею. А ну нагадайте, хтось скористався такою можливістю?
Пістолет можна буде купити в кожному кіоску. Насправді, це не так. По-перше, зброю можна буде придбати лише в спеціалізованих магазинах. На території Прикарпаття таких нині є п’ять. По-друге, перед тим, як видати вам пістолет, вас повинні будуть навчити ним користуватися. І по-третє, зброю після придбання можна буде відстежувати.
«Насправді я підтримую легалізацію зброї. Це полегшило б нашу роботу, бо таку зброю легко відстежити – вважає Віктор Данько. – Крім того, люди з легально купленою зброєю не стануть нею розмахувати будь-де. Вони ставляться до неї відповідально і використовують її за призначенням, тобто для самооборони».
Закони чекають ухвали
Аби створити адекватний «білий» ринок, потрібні правила і контроль. В принципі, такі правила вже запропоновані: у парламенті лежать два відповідних законопроекти.
Перший – «Про вогнепальну зброю цивільного призначення» (№ 1135) – який подав нардеп Сергій Каплін, передбачає встановлення нового порядку набуття та використання вогнепальної зброї цивільного призначення і не базується на дозвільних засадах. Цей проект передбачає створення державного реєстру прав на цивільну зброю. Доступ до реєстру матимуть підприємці, які її продаватимуть. Вони ж будуть вносити туди відомості про її обіг.
Альтернативний законопроект – «Про цивільну зброю і боєприпаси» (№ 1135-1) – подала група авторів на чолі з позафракційним «свободівцем» Андрієм Іллєнком. Цей чітко класифікує зброю та боєприпаси у цивільному обігу, розмежовує види зброї за режимом їхнього обігу, а також визначає види та категорії зброї, забороненої до цивільного обігу.
Натомість, минулого тижня спікер Верховної Ради Андрій Парубій ініціював створення спільного законопроекту про підвищення відповідальності за зберігання зброї. За його словами, правоохоронці мало не щоденно звітують про вилучення зброї у населення.
«Я думаю, що цей спільний законопроект має бути прийнятий, щоб рівень відповідальності був настільки високий, аби ми цю тенденцію, яка є в країні зараз, могли зупинити», – сказав спікер.
Наразі ж діють статті 263 та 263-1 ККУ. Там йдеться, що незаконне поводження зі зброєю є тяжким злочином, за який передбачене позбавлення волі. В окремих випадках це 4-8 років позбавлення волі, а за найтяжчі порушення (скоєння злочину організованою групою) – до 12 років.
Аби не було біди
А поки депутати думають, чи варто ухвалювати нові законопроекти, кількість нелегальної зброї збільшується. Лише за півроку на Прикарпатті задокументовано 116 кримінальних правопорушень, пов’язаних із незаконним обігом зброї, зокрема 23 – вогнепальної.
«На жаль, через війну на сході, нелегальної зброї на руках у людей справді побільшало, – каже Віктор Данько. – Як мінімум двічі на рік ми оголошуємо місячники добровільної здачі, під час яких власники незареєстрованої зброї не лише звільняються від відповідальності за незаконне зберігання, а й можуть її зареєструвати. Звісно, зброя реєструється лише у випадках і в порядку, передбаченому законодавством».
Так, під час чергового місячника добровільної здачі прикарпатці принесли до поліції 205 одиниць різних видів зброї. Зокрема, це мисливська гладкоствольна та нарізна, зброя армійських зразків та холодна зброя. Крім того, люди добровільно здали чимало боєприпасів.
Отож, якщо ви все ж таки вирішили, що для захисту вам потрібна саме зброя, а не газовий балончик, то доведеться пройти певну процедуру: придбати сейф, отримати медичну довідку 127 / о, пройти спеціальний курс підготовки і купити страховку. При цьому, до надання дозволу на придбання зброї перевіряється наявність судимостей. Також варто пам’ятати, що закон може кваліфікувати захист зі зброєю як перевищення меж самозахисту, а це карається. Лише убитих злочинцями закон покарати не здатен.
Comments are closed.