Війна Соціум Статті

Кодування проти супутників. Як прикарпатцям підготуватися до перегляду українських каналів на тарілці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З 28 січня прикарпатцям таки закодують доступ до 23 розважальних українських каналів на супутниковому телебаченні. Тобто ті, хто має вдома «тарілку», дивитися її зможе лише якщо встановлять спеціальне обладнання, а потім ще й платитимуть за ТБ щомісяця.

Гроші за розваги

Спершу йшлося про те, що закодують канали з 20 січня. Але перенесли на 28, бо супутникові оператори не встигали підключити усіх охочих.

Загалом, закодують телеканали чотирьох найбільших медіа-груп. Користувачам тарілок доведеться платити за перегляд СТБ, ICTV, Нового каналу, М1, М2, Оце, 1+1, 2+2, ТЕТ, ПлюсПлюс, УНІАН ТБ, Бігуді, Інтера, НТН, К1, К2, Мега, Пікселя, Zoom, Enter-фільму, України, НЛО TV, Індіго TV.

У відкритому доступі залишаться UA Перший, державні Рада й Культура, інформаційні: Прямий, 5 канал, Еспресо ТБ, NewsOne, 112 канал, ZIK та регіональні канали. На Прикарпатті це – UA: Карпати, РАІ, ОТБ «Галичина».

Нині дивитися українські канали по ТБ можна цілком безкоштовно, якщо у вас є тюнер Т2 і дециметрова антена або супутникова тарілка. Різниця лиш в тому, що антена ловить сигнал не всюди – що далі в села чи гори, то менше шансів. Відтак люди рятувалися встановленням тарілок. За приблизними оцінками, на Прикарпатті це третина всіх телеглядачів, загалом по Україні – 4,4 млн сімей.

Після 28 січня тарілка теж працюватиме, але ловитиме лише закордонний сигнал і ті українські канали, які залишаться не закодованими. А от якщо маєте особливу симпатію до Інтера, 1+1 і розважальних шоу ще 21 каналу, то доведеться таки доплатити.

Нову тарілку купувати не треба – підійде та, що є. А от тюнер до неї доведеться змінити. Новий, прошитий під прийом сигналу українських розважальних каналів і з позначкою УТБ, обійдеться у 1099 грн. Придбати його можна в операторів супутникового ТБ чи магазинах техніки. Якщо розібратися, то встановити його можна й самому, а приєднатися до оператора – телефоном. Так зекономите 400 грн на виклику майстра.

Digital Media concept Wall of screens smart TV

Серед операторів супутникового зв’язку доведеться обирати між Xtra TV та Viasat. Тут зважайте на вартість послуг та набір каналів у різних пакетах. Не завадить порадитися з сусідами щодо якості надання послуг, якщо хтось із них вже встиг спробувати платне кабельне.

Xtra TV пропонує оформити заявку на підключення на сайті my.xtra.tv чи зателефонувати у підтримку клієнтів з 8:00 до 23:00. У Viasat для підключення діє єдиний номер 0800-502-096.

Viasat нині пропонує акційну місячну абонплату 69 грн за 84 канали – до 1 першого лютого. Далі буде 89 грн. Найповніший пакет на 117 каналів коштуватиме 299 грн.

Найпростіший пакет оператора Xtra містить 69 каналів. До 1 лютого він коштує 69 грн, надалі – 80. А найбільший пакет на 116 каналів обійдеться у 189 грн на місяць. З детальними тарифами можна ознайомитись на сайтах провайдерів: viasat.ua та xtratv.com.ua.

Окрім того, тюнер обійдеться в 1099 грн, разом із встановленням – 1499 грн, а тюнер, встановлення та супутникова антена – 2999 грн. Якщо купувати тюнер не хочеться, можна взяти його в оренду в оператора за додаткових 29 грн на місяць.

Спіймати цифру

Якщо ж витрачатися на новий тюнер не хочеться, можна спробувати спіймати цифровий сигнал Т2. Для цього знадобиться дециметрова антена з потужністю залежно від якості й дальності сигналу і цифровий приймач Т2 або ж сучасний телевізор, в який цей приймач уже вбудований.

Тюнери Т2 коштують від 300 до 600 грн залежно від характеристик. Вартість може сягати і 2500 грн, якщо з різними примочками.

Та для початку треба пересвідчитись, чи є покриття цифрою. Передавачі-ретранс­лятори ефірного Т2 телебачення в Івано-Франківській області є у Дебеславцях з радіусом мовлення 20 км, Малій Тур’ї з радіусом у 30 км, Микуличині – в 20 км. Вишка у Франківську покриває радіус у 55 км. Тож деякі райони мають вибір, з якої вишки отримувати сигнал. А є й такі, що сигналу не отримують зовсім. Тоді без тарілки точно не обійтися.

Аби «прикинути», чи входить ваш населений пункт в зону покриття, порівняйте відстань від вашої адреси до найближчого ретранслятора в Google-мапах. Але деколи справа навіть не у відстані, а в перешкодах. Так, у Делятині сигналу, скоріш за все, не буде, хоч найближчий ретранслятор – у Микуличині.

Корисний сервіс пропонує онлайн-магазини техніки Agsat – задавши на карті сайту agsat.com.ua назву свого населеного пункту, ви не лише дізнаєтеся, який ретранслятор є найближчим і який сигнал найкращим, а ще й отримаєте рекомендації щодо потужності антени. Бо якість і кількість каналів залежатиме саме від неї. При встановленні антени радять підняти її вище та обов’язково спрямувати в бік ретраслятора.

Тим, хто живе у містах, простіше – для перегляду українського розважального ТБ є варіант кабельного телебачення. Тут вибір операторів значно ширший. Скоріш за все, у вашому під’їзді вже є мережа одного чи кількох операторів, з яких можна обрати.

Хочеться краще

Ще один варіант – не робити нічого і відмовитись від 23 розважальних українських каналів – інші будуть доступні на супутнику, як і раніше. Тим більше, що з часом компанія «Зеонбуд», єдиний оператор цифрового телебачення в Україні, обіцяє розширити охоплення ретрансляторів.

Представник Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Івано-Франківській області Ігор Маслов розповідає, що незабаром радіус покриття ретрансляторів цифри таки має збільшитися. Втім, точної дати не називає – каже, все залежатиме від компанії «Зеонбуд».

«22 серпня минулого року «Зеонбуд» отримав ліцензію на розширення першого мультиплексу МХ-1 в Калуші, Яремчі, Верховині і селі Річка Косівського району. Вони мають протягом року підключити і запустити обладнання для цього. І ці райони отримають кращий сигнал», – говорить Маслов.

Він пояснює, що мультиплекс – це пакет з восьми цифрових каналів. Так, наприклад, у МХ-1 мовлять «Україна», «Інтер», «1+1», ICTV, «Перший», НТН, К1 і «Ентер-фільм». Загалом транслюється чотири такі мульплекси: 1, 2, 3 і 5 – разом 32 канали.

За словами Ігоря Маслова, «Зеонбуд» вже працює над тим, аби для всієї України додати ще шостий і сьомий мультиплекси. Тому покриття безкоштовними українськими каналами до другої половини цього року має суттєво збільшитися. Каже, «Зеонбуд» зацікавлені в тому, щоб якомога швидше це запустити і отримувати гроші за транс­ляцію від каналів.

«Покриття цифри, звісно, бажає кращого, але ми очікуємо, що цього року воно суттєво збільшиться у нашій області. Так, після запуску шостого і сьомого мультиплексів покриття має збільшиться вдвічі», – додає Ігор Маслов.

Авторка: Ольга Суровська

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.