Війна Статті Фото

Хто, коли і за яких умов може отримати допомогу на житло у Франківську (Інфографіка)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цьогоріч обласна і міська ради прийняли нові цільові програми на 2018-2022 роки із забезпечення молодих сімей доступним житлом.

Хто може претендувати, на яких умовах і наскільки це взагалі реально? житлом

17 квартир на рік

Усі питання з доступного житла для молодих сімей області та Франківська курує регіональне управління Держмолодьжитла. У місті воно розташоване на Міцкевича, 8, офіс 14.

Очільниця управління Леся Гвоздянчук розповідає, що вони – єдиний виконавець житлових програм в області. Фінансування можливе з держбюджету, обласного, міського, районного чи будь-яких інших джерел. Звідки фінансуються ці програми, залежить від цільової програми.

Наразі житло з обласного бюджету фінансують за Регіональною цільовою програмою розвитку молодіжного житлового будівництва в області на 2018-2022 роки. Міську цільову програму будівництва (придбання) доступного житла та молодіжного кредитування на 2018-2022 роки депутати прийняли на сесії 21 червня. Та каже, гроші ще не надходили.

Читайте: Дружина франківського прокурора за рік купила трикімнатну квартиру і два позашляховики

«Знаю, що міською програмою передбачені значні кошти, але плану фінансування нам поки що не довели, – говорить Леся Гвоздянчук. – У кожному разі Прикарпаття – серед лідерів. На цей рік з обласного бюджету на пільгові кредити передбачено 9,5 млн грн. Якщо ще й місто додасть грошей, то ми будемо, мабуть, другими в Україні. Минулого року за таку ж суму надали 17 кредитів. Але всіх молодих сімей в області забезпечити житлом ми все одно не можемо».

Згідно з міською програмою, яка оприлюднена на сайті міськради і регіонального управління, на 31 січня цього року лише у Франківську на квартирному обліку є 10 279 сімей. З них близько половини – молоді сім’ї та одинокі молоді люди, які можуть претендувати на участь у програмі.

Читайте: Як купити ідеальну квартиру в Івано-Франківську – п’ять порад

Загалом у міській програмі на п’ять років передбачили 164,75 мільйона – від 30 до 34 млн грн на рік. Сподіваються таким чином надати можливість на отримання 181 квартири для молодих сімей та одиноких мешканців. За попередніми оцінками, це 14 тис м2 житла.

Аби скористатися як обласною, так і міською програмами, треба звертатись до регіонального управління. Леся Гвоздянчук каже, весь пакет документів нести не потрібно. Для початку вистачить паспорта, ідентифікаційного коду та довідки про квартирний облік.

«Для реєстрації ми не вимагаємо великого пакету документів. Усі довідки дійсні один місяць і з моменту реєстрації до фактичного отримання кредиту може минути різний час, – говорить Леся Гвоздянчук. – Навіть довідка про платоспроможність на момент заповнення анкети не потрібна. Бо сьогодні в людей одна зарплата, а з часом може бути інша. В будь-якому випадку всі необхідні документи потрібно буде надати на момент отримання кредиту».

Охочих не бракує

Право на отримання пільгового молодіжного кредитування мають особи, яким не виповнилося 35 років. Це може бути одинока людина, молода сім’я чи одинока мати або батько. А також – учасники АТО та добровольці. Термін повернення такого кредиту – до 30 років під 3 % річних.

Якщо сім’я не має дітей, то сплачує 3 % річних до народження дитини. Якщо народжується дитина, сім’я користується кредитом безвідсотково. Якщо на будь-якому етапі – чи під час отримання кредиту чи через 10 років – народжується друга дитина, то списується 25 % від суми зобов’язань за кредитом. Якщо троє дітей – 50 %.

Відсотки за користування кредитом не нараховуються військовослужбовцям до закінчення особливого періоду, резервістам та військовозобов’язаним з моменту мобілізації до закінчення особливого періоду, на час військової служби.

Читайте: Атовці будують житло. Як у Франківську бійці отримують безкоштовні квартири (ФОТО)

«Ці умови дуже хороші і всі хотіли б скористатися таким кредитом. Але в 9,5 млн грн, які наразі маємо, ми не вкладаємося, – пояснює Леся Гвоздянчук. – З початком подій на сході країни до програми внесли зміни – першочергове право на отримання пільгового кредиту мають учасники АТО і члени їх сімей. І коли нині приходить молода сім’я, то право першочергового кредиту отримає сім’я учасника АТО, навіть якщо вона звернулася пізніше».

Окрім атовців і добровольців, переваги на отримання пільгового кредиту мають сім’ї, в яких одному з членів сім’ї у поточному році виповнюється 36 років і вони втрачають можливість. Також – працівники бюджетної сфери зі стажем не менше п’яти років, непов­ні сім’ї, в яких мати або батько виховують неповнолітню дитину.

Сьогодні в рейтингу на пільгове кредитування є понад 300 людей. З урахуванням заяв на отримання житла через інші програми, які реалізовує чи реалізовувало регіональне управління, налічується до 500 сімей. Крім того, черга постійно збільшується, бо люди постійно шукають спосіб вирішити своє житлове питання – кожного дня приходять, подають заяви.

Альтернатива – дорожча, але досяжніша

«Якщо після цієї статті до нас звернуться усі молоді сім’ї з наміром подати заяву на отримання кредиту, то ми, звісно, приймемо та зареєструємо усі заяви. Проте обнадіювати людей, зважаючи на те фінансування, яке нині є, ми не можемо, – каже Гвоздянчук. – Рейтинг, який застосовується при фінансуванні програми за рахунок державного бюджету, до прикладу, не враховує статус учасників АТО чи інших категорій, які користуються першочерговим правом. Тому навіть якщо анкета атовця знаходиться внизу рейтингу, його профінансують першим. Бо за умовами обласної програми саме його сім’я має переважне право. А молодий науковець може бути в рейтингу першим, але за умовами регіональної програми він не має переважного права. Лише за відсутності поданих заяв від учасників АТО запропонуємо отримання кредиту лідерам з рейтингу. Або йому доведеться чекати – може, до наступного року».

Читайте: За субсидію – маму випишу. Як франківці дурять державу

Леся Гвоздянчук пропонує натомість альтернативний варіант – кредитування за рахунок коштів статутного капіталу Держмолодьжитла. Кредит так само надається у гривнях і на тривалий термін – до виповнен­ня старшому із подружжя пенсійного віку. Але зі сплатою 14,1 % річних.

«Цей варіант дорожчий – не кожна сім’я може собі дозволити платити – за двокімнатну квартиру нині треба виплачувати по 7-8 тис грн на місяць за умови, що власний внесок – 10 % від вартості житла, – пояснює Леся Гвоздянчук. – На сьогодні вартість двокімнатної квартири близько 700 тис грн. Таким чином, необхідно сплатити власний внесок у розмірі 70 тис грн. Таку суму молоді сім’ї зазвичай можуть оплатити, а от щомісяця сплачувати по 7 тис буває складно. Та перевага такого кредиту в тому, що він надається у гривнях на весь термін дії кредитного договору з незмінною відсотковою ставкою, без орієнтування на курси іноземних валют і рівень інфляції».

Читайте: У Франківську субсидії отримують 46 тисяч сімей – тепер буде менше

Пояснює, що в кожному разі такий кредит вигідніший, ніж у банку, – його дають на житло, яке ще будується, і при цьому не вимагається альтернативна застава нерухомості.

«Банк зазвичай дає кредити на вторинний ринок. Якщо кредитується новобудова, то, як правило, потрібна додаткова застава нерухомості, якої в молодої сім’ї просто немає, – додає Гвоздянчук. – У нас не змінюється відсоткова ставка, немає штрафних санкцій, комісій за видачу кредиту чи його обслуговування. Якщо маєте можливість щомісяця платити більше – то скоріше погашаєте тіло кредиту. І відсотки кожного місяця будуть зменшуватися. Якщо виникла можливість достроково погасити кредит, то можна одразу сплатити – без жодних штрафних санкцій чи комісій».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.