Цього тижня в Івано-Франківську затримали крадія, що поцупив гаманець у студентки в маршрутці. І всі раптом згадали про кишенькових злодіїв. Бо якось останнім часом чи забули, чи «кишенькарі» притихли. А дарма, їх сезон вже розпочався.
Спритна студентка
Будній день. Переповнена маршрутка. Студентка виходить з автобуса і помічає, що в сумці нема гаманця. Реакція дівчини була миттєвою. Вони забігла назад в автобус і сказала водієві, що вкрали гаманець. Водій одразу зачинив двері. І пасажири, не чекаючи міліції, почали самі шукати злодія. Метод пошуку достеменно не відомий, але крадія знайшли. Ним виявився чоловік середніх років. 50 гривень, дисконтні картки та студентський квиток – це й була його здобич.
Потім – міліція, райвідділ. Стаття 185, ч. 1 – крадіжка. За фактом злочину розпочато кримінальне провадження. Особу злодія встановили. У міліції ці дані не розголошують. Але, за непідтвердженою інформацією, відомо, що це 31-річний мешканець Івано-Франківська. Чоловік і раніше полюбляв шастати по чужих сумках, сидів у в’язниці за викрадення документів. Зараз триває розслідування. У міліції повідомили лише номер маршрутного автобуса, де сталася крадіжка – 85.
Самі винні
Злапати кишенькового злодія на гарячому – явище рідкісне, кажуть у центрі зв’язків з громадськістю УМВС в області. Проблема в тому, що довести причетність особи до скоєння злочину досить важко. Бо, як правило, крадуть те, чого легко позбутися: гаманець, гроші, телефон, документи.
Улюблені місця кишенькових злодіїв – громадські зупинки, черги у крамницях, маршрутні автобуси. Тиснява, штовханина, велике скупчення людей – це повинно бути сигнальним дзвінком для людей, кажуть у міліції.
На жаль, крадії часто лишаються без покарання. І в цьому винні самі люди, говорять у міліції. Бо повідомляють правоохоронцям про такі випадки одиниці. Чому? А про це ми запитали у самих постраждалих.
Ірина Ткаченко потрапляла в руки «кишенькарів» не один раз. Якось це було у час пік. Їхали ввечері з подружкою з навчання.
«Людей тоді було море, – каже дівчина, – і подруга мені каже, що якийсь чоловік в її сумку хотів запхати руку».
Ірина відразу до своєї – пізно, гаманця вже нема. Маршрутка їхала через вокзал. Зупинка, і чоловіка й слід простиг. Грошей було чимало, каже Ірина, якраз хотіла платили за квартиру. Але в міліцію не звернулася, бо їй один знайомий сказав, що то марно, мовляв, злодіїв і так знають усі – і водії, і міліціонери.
Але тепер вона гроші за проїзд в автобусі виймає заздалегідь, а гаманець тримає в руках. Поки що це діє.
Деякі пасажири вже знають добрий спосіб, як запобігти крадіжці. Рецепт простий – не зводити погляду зі злодія.
«Мій товариш був очевидцем такого випадку, – каже Назар Рогів. – Чоловік почав простягувати руку до сумки жінки, яка стояла поруч. Друг просто за цим усім спостерігав, і той помітив. На першій же зупинці він вийшов з маршрутки. Головне – ні на секунду не відводити від злодія очей».
Більше знають водії
А як діють кишенькові злодії? Механізм «роботи» дещо змінився порівняно з минулими роками, кажуть у міліції. Сумки вже не ріжуть, а полюють на роззяв: сумка висить десь збоку, ще й розщеплена, людина замріялась, як то кажуть, сама долю спокушає.
Більше про «роботу» крадіїв знають перевізники. Не раз чули історії від водіїв маршруток та й самих пасажирів. Але одиниці хочуть про це говорити.
«Вони слідкують за людьми біля банкоматів, – каже один із них (ім’я попросив не вказувати), – на базарі дивляться, хто й де гроші має, потім йдуть за людиною, заходять з нею в автобус. Там роблять таку легеньку штовханину, один виймає з сумки гаманець, перекидає іншому, і кінців нема. А от як із ними боротися – не знаю».
Перевізник Мирон Гнатів теж знайомий з випадками крадіжок у маршрутках. Каже, поодинці злодії не працюють. Щодо найнебезпечніших маршрутів, то перевізник впевнено називає номера.
«На 21-му вони часто бувають, – каже він, – № 60, 85, це такі напружені маршрути». І додає: «Але то не мої».
До речі, у франківських маршрутках зараз не часто зустрінеш попереджувальний напис: «Шановні пасажири! Будьте пильними, в автобусі можуть бути кишенькові злодії». Та й встановлювати подібні таблички дехто з перевізників не планує.
«Такої потреби нема, – говорить Мирон Гнатів. – Уся необхідна інформація в автобусах у мене є. Люди повинні самі слідкувати за своїми речами».
Загальна ситуація з кишеньковими злодіями в Івано-Франківську не є загрозливою, кажуть у міліції. А якщо порівнювати з минулим роком, то значно краща. З початку року в Івано-Франківській області надійшло близько 40 заяв від громадян про дрібні крадіжки. 12 із них уже розкрито.
Comments are closed.