З року в рік перед новорічними святами люди починають активно сперечатися, чи купувати живу ялинку, яку все одно доведеться викинути, чи обійтися штучною, що може прослужити роки. І в кожного, звісно, свої аргументи. Тож «Репортер» вирішив дізнатися, які ж ялинки варто купляти, аби потім не журитися, що нашкодив екології.
Браконьєрів штрафуватимуть
До новорічних свят в Івано-Франківській області зрубають 33 600 дерев – сосни, смереки, ялини – та 65 000 гілок. Таке розпорядження днями підписала заступниця голови Івано-Франківської ОДА Марія Савка. Найбільше зріжуть у Косівському підприємстві «Райагроліс» – 8000 ялинок. А у Верховинському районі офіційно не рубатимуть жодного деревця, лише 1000 гілок. Аби не шкодити екології, ялинки мали б бути вирощені держлісгоспами на спеціальних плантаціях, або ж зрізані під час «формування і оздоровлення лісів».
На кожному деревці має бути спеціальний чіп або самоклейні етикетки зі штрих-кодом, який заноситься до єдиної системи електронного обліку деревини. Ви можете ввести цей штрих-код на сайті www.ukrforest.com і дізнатися, де була зрубана ялинка. Якщо ж таких штрих-кодів нема, то дерево зрізане незаконно.
А браконьєрів обіцяють штрафувати. Згідно з законом, якщо лісова охорона спіймає вас, коли ви будете рубати ялинку віком до 41 року, то доведеться відшкодувати від 400 до 1800 грн. Якщо воно зрубане на території природно-заповідного фонду, то треба буде заплатити десь 250-1250 грн, а якщо в межах міста – від 1150 до 1850 грн. Розмір штрафу залежить від діаметру стовбура.
Окрім того, згідно зі статтею 65 Адмінкодексу, порушника змусять заплатити штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів (85-170 грн). А якщо це посадова особа, то від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів (119-204 грн).
Натомість, за статтею 246 Кримінального кодексу, якщо ви «заподіяли істотну шкоду лісовим насадженням», то будете змушені заплатити штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів (5100-8500 грн), ну або ж вам світить арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.
Де купити?
Цьогоріч ялинки в Івано-Франківську почнуть продавати з 10 грудня. Їх можна буде придбати на чотирьох ринках. У центрі торгуватимуть на Старозамковій, тобто на ринку «Троян», який люди називають «п’ятачком». У Пасічній купити ялинку можна буде на Тролейбусній. На Каскаді – на ринку «Східний», вулиця Стуса. Також продаватимуть ялинки на кільці Чорновола-Петлюри-Довженка. Будь-яке інше місце вважатиметься стихійною торгівлею. Мінімальний штраф за це становить 340 грн, максимальний – 1360.
«Місця на ринках платні, але скільки вони коштуватимуть, я сказати не можу, бо вартість визначає адміністрація ринку, – говорить заступник начальника управління торгівлі міськвиконкому Тарас Слободян. – Минулого року ще можна було продавати ялинки на вулиці Короля Данила, але там базару вже немає, та на Коновальця, де зараз побудували торговий центр».
Також ялинку можна купити прямо в держлісгоспі. І це вийде значно дешевше, ніж на ялинкових базарах (якщо не рахувати пальне, бо ж доведеться їхати самому). У лісгоспах середня вартість ялинки – 60 грн за погонний метр, на базарі треба буде заплатити вдвічі-тричі дорожче. Крім того, в державних лісогосподарських підприємствах можна купити ялинку в горщику, яку пізніше можна буде посадити, до прикладу, собі на город. Однак інформації про породи та вартість таких дерев поки що немає.
Альтернатива буває небезпечною
Живі ялинки володіють однією дуже вагомою перевагою: хвойні деревця виділяють в повітря фітонциди, які корисні для органів дихання. А ще хвойний аромат створює передсвятковий настрій.
Та, на жаль, свіжозрубане деревце простоїть у будинку не більше 1-2 місяців, чого не скажеш про штучні литі ялинки. Зазвичай вони слугуватимуть господарям не один десяток років, якщо виготовлені згідно з певними технологічними вимогами.
«Штучні ялинки виготовляють з полівінілхлориду, – розповідає лікар відділення організації санітарно-гігієничних досліджень Ярослав Треф’янчин. – Івано-Франківський обласний лабораторний центр кілька років їх досліджував. До нас зверталися самі виробники, для яких ми готували технологічні висновки. І жодного разу ми не виявили перевищення норм токсинів. Однак з 2013 року ми більше не проводили таких досліджень – через перерозподіл функцій. Тож сказати, що штучні ялинки, які нині є на ринку, повністю безпечні, ми не можемо. Те саме стосується новорічних іграшок».
Справа в тому, що останнім часом ринок наповнили штучні ялинки з Китаю, і вони увійшли до переліку небезпечних для здоров’я товарів. Позаяк, формальдегіди, які випромінюють штучні ялинки, можуть призвести до отруєння.
Розпізнати шкідливі ялинки нескладно: як правило, вони продаються на ринках і не мають сертифікату відповідності якості та санітарним нормам. Такі ялинки мають різкий запах, що свідчить про неякісну сировину.
Яку б ялинку ви не обрали – штучну чи живу – завжди потрібно купувати якісну, в офіційній точці продажів і ретельно за нею доглядати. Також варто пам’ятати, що запах хвої сприяє виділенню гормону щастя і покращує настрій. Тож цілу ялинку можете й не купляти, але придбати кілька гілочок – таки варто.
Comments are closed.