Війна Статті

Ялинки готують до свят. Де і за скільки придбати новорічне дерево на Франківщині

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Уже скоро. До веселощів, гарного настрою, вихідних і подарунків усі готуються заздалегідь. Ця підготовка включає і придбання пухнастої ялинки. Отже, все про ялинки…

Лісгоспи отримали ліміти

Наприкінці листопада начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Руслан Осташук підписав розпорядження щодо лімітів на заготівлі новорічних ялинок та гілок. Відтак, цьогоріч на Прикарпатті офіційно зрубають 24900 новорічних дерев та 83850 гілок.

Найбільші ліміти отримав косівський «Райагроліс» – 5000 дерев. Кутське лісове господарство має дозвіл на 3800 ялинок, а Ворохтянський лісгосп на 3000.

Найменше ялинок зрубає Верховинський лісгосп – 50 дерев. в Осмолодському та Делятинському – по 100, а в Болехівському – 150.

Зовсім не отримали лімітів Рогатинське й Солотвинське господарства, Верховинський райлісгосп, Долинський і Коломийський спеціалізовані агролісгоспи, Снятинське спецагролісництво, Природний заповідник «Горгани», Галицький та Карпатський національний природний парки. А от в НПП «Гуцульщина» дозволили зрубати 5000 гілок.

На кожному деревці має бути спеціальний чіп зі штрих-кодом, який заноситься до єдиної системи електронного обліку. Можна ввести цей штрих-код на сайті www.ukrforest.com і дізнатись, де зрубана ялинка. Якщо ж таких штрих-кодів нема, то дерево крадене.

Як розповів начальник лісового відділу ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр» (ЛСНЦ) Святослав Тузяк, чіпи на деревах можуть бути трьох видів.

«Як і минулого року, штрих-код може бути розміщений на самоклейних стрічках, – каже Тузяк. – На жаль, ці стрічки себе не виправдали. Вони не стійкі, особливо при транспортуванні. Також маємо пластикові чіпи жовтого та білого кольорів. Вони відрізняються кріпленнями».

З 10 грудня правоохоронці почали перевіряти місця заготівлі та продажу ялинок на дозвільні документи.

Якщо ви зрубали дерево без дозволу, то на вас чекає 539 грн штрафу за статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Незаконна рубка…». А якщо хтось ризикне вирубати більше, то порушника можуть притягти до кримінальної відповідальності за статтею 246 ККУ «Незаконна рубка лісу». Санкція статті передбачає штраф 5100-8500 грн. Також можливий арешт на строк до 6 місяців, або обмеження чи позбавлення волі на строк до 3-х років. Звісно, з конфіскацією ялинок.

Де будуть продавати?

Цьогоріч ялинки у Франківську можна буде придбати на чотирьох ринках. У центрі торгуватимуть на Старозамковій, тобто на «п’ятачку». У Пасічній – на Тролейбусній. На Каскаді – на ринку «Східний», вулиця Стуса. Також продаватимуть ялинки на кільці Чорновола-Петлюри-Довженка. Місця на ринках платні. Вартість визначає адміністрація ринку.

Будь-яке інше місце вважатиметься стихійною торгівлею. Мінімальний штраф за це становить 357 грн, максимальний – 1819. Адже штрафуватимуть за двома статтями адмінкодексу: торгівля у невстановлених місцях та порушення порядку провадження підприємницької діяльності.

Також ялинку можна купити прямо в лісгоспі. Це навіть може вийти дешевше, ніж на ялинкових базарах (якщо не рахувати пальне, бо ж доведеться їхати самому).

«Люди приїжджають до нас і обирають собі ялинку на плантації. Потім ми її зрубуємо, чіпуємо і продаємо», – каже Святослав Тузяк.

Нині у ЛСНЦ ялина звичайна висотою 80-100 см коштує 80 грн, вищі – 150-200 грн. Також 200 грн потрібно буде заплатити за ялину голубу, висотою 40-60 см.

Альтернатива в горщику

Хоча на ялинкових базарах та в самих лісгоспах вибір ялинок величезний, чимало люду надають перевагу штучним деревам. Мовляв, так менше шкоди буде екології. Звісно, така ялинка прослужить довго, і в цьому її перевага. Та останнім часом ринок наповнили штучні ялинки з Китаю, які увійшли до переліку небезпечних для здоров’я товарів. Позаяк формальдегіди, які випаровують штучні ялинки, можуть призвести до отруєння. Натомість живі хвоїні деревця виділяють в повітря фітонциди, які корисні для органів дихання.

Тож якщо ви справді переймаєтесь екологією, можете купити ялинку в горщику. Її можна після свят віддати у зелене господарство чи в міський парк, де його висадять фахівці, чи самотужки посадити вдома.

Ялинки в горщику купують у тих же лісгоспах або в селекційно-насіннєвому центрі. Також їх будуть продавати 21-22 та 28-29 грудня біля палацу Потоцьких на Шпитальній в Івано-Франківську з 10:00 до 15:00.

«Акцію «Ялинка в горщику» обласне управління лісового господарства цьогоріч буде проводити вдруге, – розповіла прес-секретар управління Ірина Бабій. – Минулого року за два дні ми реалізували близько 200 ялинок. Цьогоріч попит зріс і ми розраховуємо щодня продавати 150-200 дерев. Тобто, плануємо за чотири дні реалізувати 1000 ялинок».

У горщику можна буде придбати не лише ялинки різних сортів, а й туї, ялівець, модрину, сосну та інші хвойні. Очікується, що ціни будуть коливатися від 150 до 350 грн.

Однак, дерево в горщику потребує догляду. Дендрологи рекомендують зберігати його у приміщенні при температурі 18-20 градусів не більше тижня. Спершу ялинку потрібно полити і щодня освіжати через розприскувач. Після свят рекомендують перенести в приміщення з температурою 8-10 градусів.

«Якщо температурний режим змінювати поступово, то дерево встигне адаптуватись і в березні-квітні його можна буде висадити на вулиці», – каже Святослав Тузяк.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.