Війна Гроші Люди

“У вас негативний ПЛР”: чи можливо на Прикарпатті купити тест на коронавірус

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Від початку коронавірусної пандемії в Україні багато людей втратили роботу. Багатьом довелося в прямому сенсі – виживати. Але є й немало таких, хто нажився.

В інтернеті у вільному доступі гуляють довідки з негативними результатами ПЛР-тестувань, а продавцем може стати чи не кожен охочий. Для гурманів продають навіть позитивні тести, пише Репортер.

Любе-голубе

«Два місяці тому, коли їхав до Чехії разом з товаришами, ми вирішили купити довідки з негативним тестом на коронавірус, – говорить калушанин Володимир (прізвищ у цьому тексті не буде – ред.) – Я відчував, що здоровий, жодних симптомів, але й часу було обмаль. Я живу у Франківську, а сімейний лікар – у Калуші. Міг, в принципі, здати тест у приватній лабораторії, але час піджимав, та й коштує там від 800 грн».

Де купити довідку, за словами Володимира, знав його товариш. Вирішили зв’язатися і замовити, і то дуже швидко.

Фото ілюстративне

«Ми знайшли цих людей через треті руки, бо просто оголошень в інтернеті немає, – розказує чоловік. – Подзвонили, але ніхто не брав, то вже була пізня година. Потім вирішили написати в Телеграмі – нам відписали. Попросили надати всю інформацію. Але в першу чергу сказати, куди ми їдемо. Написали, що до Чехії, і довідку треба зробити буквально за кілька годин – людина погодилась».

Перед тим, каже Володимир, спитали ім’я, прізвище та по-батькові, дату народження й місце проживання. Бригада складалась з чотирьох людей, тож за довідку віддали по 600 грн з кожного.

«Я до останнього не вірив, що воно справді робоче і боявся, що на кордоні завернуть, – розказує Володимир. – Ми надіслали гроші на PayPal, і нам кинули довідки файлом на роздрукування. Я зранку побіг друкувати. Дивно, але на мене навіть не глянули косо чи з якоюсь підозрою. Може, я там був не перший, хто таке робить. Якби не був поспіх, я б ніколи таким не займався».

На кордоні, каже чоловік, подивилися одним оком – бо довідка справді була як справжня: з усіма даними, печаткою, і, звісно, з негативним тестом.

Читайте: Палії трави знову стали “людьми тижня” у “Репортері”

«Там навіть була вказана якась придумана медклініка, бо ми в інтернеті її не знайшли, – сміється Володимир. – Я читав після того, що поліція спіймала пару людей, що продавали довідки з тестом. А тих, що виставляли оголошення на різних сайтах, то банили. Але, до речі, ця людина, казали хлопці, робить ще купу інших довідок – звільнення від фізкультури, лікарняні, навіть тест на вагітність».

Це якось дивно

«У Франківську є фірма, яка займається швидким наданням довідок з негативним тестом на коронавірус, – каже франківець Володимир. – Роблять всілякі – і ПЛР, і на антитіла, і навіть позитивні. За рекомендацією знайомих я зустрівся з працівником фірми, поговорив – сказав, що їду днями за кордон».

Чоловік, з яким зустрічався Володимир, сказав, що можуть зробити дуже швидко й це буде коштувати 1000 грн.

«На свій страх та ризик я відразу дав на місці гроші й буквально за пів години підійшов до офісу, сказали почекати, – пригадує чоловік. – Вийшла жінка, дала довідку, усміхнулась і побажала гарного дня. Друг казав, що вони просто беруть негативні мазки з експрес-тестів інших пацієнтів і вписують в довідки цей же негативний ПЛР результат. Найцікавіше, що працівники самої фірми жодних зайвих запитань не ставили – для чого, чому, як. Я не прихильник таких методів, але мене трохи час штовхав у спину, та й чувся я так собі. Тест боявся здавати, бо міг бути позитивний результат».

Фото ілюстративне

За словами Володимира, наступного дня поїхав до Польщі. На кордоні так само жодних проблем не було.

«Навіть не дивилися сумки, нікого, як то вже звично, не «мацали», – розказує чоловік. – Це якось трохи дивно, але мені на руку. Я приїхав вчасно, все вийшло добре. Та й за пару днів буквально прочитав, що Польща змінила правила в’їзду. Тепер вже немає сенсу здавати ПЛР-тест у нас – тільки на території Польщі. Дається листок спочатку, що ти його здав, тобі телефонують і кажуть результат. Якщо негативний – знову чекаєш, аби перетелефонували і сказали, що внесли до списку, і можна вільно пересуватися й працювати».

У вільному доступі

«Репортер» й собі вирішив спробувати замовити ковідну довідку з негативним ПЛР результатом. Щоправда, не для виїзду за кордон чи ще кудись, а перевірити, чи насправді все так легко.

Виявилося, що на OLX, Prom, в соцмережах Facebook та Instagram – довідку дістати нелегко, мало того – майже неможливо. На платформах зникли всі оголошення продажу фіктивних паперів. Напевно, модератори стали слідкувати ретельніше. Може, «продавці» трохи збавили оберти чи схаменулися.

Читайте також: Бізнес та драматургія. Що чекає учнів Нової української школи у 5 класі

Але «Репортер» зміг дістати контакти людини, що торгує результатами. Щоб отримати папери, потрібно було у строгому порядку написати в Telegram – жодних смс, інших соцмереж, а особливо дзвінків – на них не відповідають. Що ж стосується акаун­та, то записаний він на пані Людмилу – без фотографій, номера та опису сторінки.

Розпочали листування з приємного «Доб­рого дня» й написали, від кого та з якою метою прийшли. Відповіли раптово й відразу спитали у відповідь, з якою метою потрібна довідка – за кордон чи для інших цілей. Ось які розцінки надіслала тая Людмила:

  • для виїзду за кордон результат робиться протягом 4-5 годин і коштує 800 грн;
  • нетермінова довідка коштує 650 грн і робиться близько 2-3 днів;
  • позитивний тест коштує 550 грн.

Цікаво, що за додаткові 200 грн терміновий тест може бути готовий протягом години. Але цікавіше було, для чого роблять довідки з позитивним результатом. З іншого боку відповіли, що для лікарняних, – якщо вони за рахунок компанії чи держустанови.

 

Нас попросили вказати свої дані й далі усе за сценарієм, але до кінця ми не довели, бо навіщо? Довідки справді можна замовити як у Франківську, так і по цілій області.

У вільному доступі в інтернеті є купа фотографій різних видів довідок – як з позитивними результатами, так і з негативними. А ще, виглядає, будь-хто може завантажити файл і просто внести дані людини-замовника та продавати результат.

Як не крути, а «паперових» злочинців точно треба ловити. Інакше будемо розносити заразу по світу, бо на законні шляхи завжди бракує або часу, або грошей.

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.